سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کابل اعلام حریق

صفر تا صد مشخصات کابل اعلام حریق و کاربرد های آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کابل اعلام حریق (Fire alarm cable) یک عنصر اصلی در سیستم های اعلام و اطفاء حریق است که می‌تواند حرارت مستقیم و شعله آتش را تا بازه زمانی مشخصی تحمل نماید. در ادامه این مطلب به بررسی انواع کابل اعلام حریق و استاندارد های آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

کابل اعلام حریق چیست؟

 کابل اعلام حریق چیست ؟ کابل اعلام حریق نسوز کابلی است که از مقاومت بالایی در برابر شعله و حرارت برخوردار است، هر چند که میزان مقاومت این کابل بسته به استاندارد های آن متغیر می‌باشد. جنس هادی این نوع کابل از مس بوده و توسط سیلیکون عایق شده است.
مشخصات فنی کابل اعلام حریق:

 • هادی: جنس مس
 • عایق: جنس سیلیکون
 • دارای لایه اسکرین و نویزگیر
 • روکش نهایی: پلیمر (در برخی کم دود و فاقد هالوژن)

کابل اعلام حریق چیست؟

ویژگی‌های کابل اعلام حریق

مقاومت در برابر حرارت

این سیم‌ها، اساساً در برابر دما های بالا، که در صورت بروز حریق شکل می‌گیرند، مقاومت نشان می‌دهند. این ویژگی بسیار با اهمیت است، چرا که اگر کابل اعلام حریق نتواند حرارت زیاد را تحمل کند؛ ارتباط میان اعلام حریق و سیستم اطفاء قطع می‌شود. این موضوع شدیداً ایمنی افراد را تهدید کرده و در شرایط حاد خسارات جدی وارد می‌کند.

مقاومت در مقابل آتش

علاوه بر مقاومت در مقابل حرارت، کابل اعلام حریق باید در برابر آتش نیز مقاومت کند. این ویژگی قابلیت نسوز بودن را نیز به این کابل‌ها اضافه می‌کند. به عبارت دقیق‌تر چنین مقاومتی کمک می‌کند تا در شرایط اضطراری، زمان کافی جهت خاموش کردن حریق و حفظ ایمنی افراد فراهم شود.

این ویژگی را می‌توان به عنوان قابلیت عملکرد پایدار در شرایط آتش‌نشانی نام برد. به عبارتی، کابل اعلام حریق در صورت قرار گرفتن در معرض آتش، به صورت پایدار باقی می‌ماند و کارایی خود را حفظ می‌کند.

این امر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که اگر کابل‌ها در حین عملیات آتش‌نشانی خراب شوند، فرآیند اعلام حریق ناپایدار نخواهد شد و آسیب‌های جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد.

مقاومت در مقابل رطوبت

از آنجایی که اکثر محیط های صنعتی و تجاری دارای رطوبت هستند، کابل اعلام حریق باید در برابر رطوبت مقاوم باشد تا بتواند به درستی عمل کند. به طور خلاصه اگر این کابل حساسیت زیادی در برابر رطوبت داشته باشد، ممکن است عملکرد صحیح سیستم اعلام حریق را تحت خطر قرار دهد.

مقاوم در مقابل تابش UV

کابل اعلام حریق گاهی در معرض آفتاب قرار می‌گیرد و از آنجایی که تابش UV می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر روی کابل های معمولی باقی بگذارد، باید از کابل اعلام حریق مقاوم در برابر اشعهUV  استفاده نمود.

انواع کابل اعلام حریق

کابل‌های زندگی

کابل های زندگی (Lifeline Cables) یکی از انواع کابل های اعلام حریق مطرح محسوب می‌شوند که در شرایط اضطراری به عنوان اصلی‌ترین خطوط ارتباطی عمل می‌کنند. این نوع کابل اعلام حریق در شرایط آتش‌سوزی دارای کارایی مناسبی است و اطلاعات را به طور قابل اطمینانی منتقل می‌کند.

کابل های حساس به دود

کابل‌های حساس به دود (Smoke Sensitive Cables) شامل حسگرهای حساس به دود هستند و در صورت شناسایی دود، با سرعت بسیار بالایی فرایند اعلام حریق را آغاز می‌کنند. این کابل‌ها در تشخیص حریق کارکرد فوق‌العاده‌ای دارند و نقش مهمی را در سیستم های هشدار دهنده آتش نشانی ایفا می‌کنند.

کابل‌های تغذیه

کابل اعلام حریق تغذیه (Power Cables) وظیفه انتقال انرژی الکتریکی را در میان اجزای گوناگون سیستم‌های اعلام حریق و اطفاء بر دوش دارد. این کابل‌ها معمولاً از عمر طولانی و کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند تا بدین ترتیب بتوانند انرژی لازم را به طور مداوم و پایدار برای اجزای مختلف سیستم تامین نمایند.

کابل‌های ارتباطی

کابل های ارتباطی (Communication Cables) اصولاً جهت انتقال اطلاعات بین اجزای سیستم های اعلام حریق و اطفاء مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها با کیفیت و مقاومت بالایی در برابر تداخلات الکترومغناطیسی تولید می‌شوند؛ تا بدین طریق بتوانند اطلاعات موجود را به صورت صحیح و بدون نقص منتقل کنند.

مزایای استفاده از کابل اعلام حریق

این محصول به نحوی طراحی شده که از انتشار شعله جلوگیری کند، این محصول دارای شیلد یا محافظ است و هیچ‌گونه گاز سمی و کشنده نیز در آن به چشم نمی‌خورد. تحمل دمای کابل اعلام حریق از منفی 60 تا 250 ارزیابی شده است.

“کابل اعلام حریق در لیست کابل های نسوز کم دود و فاقد گاز کشنده هالوژن قرار می‌گیرد.”

انعطاف‌پذیری این کابل  نیز بسیار بالاست و سطح مقاومت آن نیز مناسب جریان های شدید ناشی از ولتاژ های بالا می‌باشد. گذشته از این، کابل اعلام حریق در برابر اشعه های مختلف ماورا بنفش، مادون قرمز و حتی اشعه گاما مقاوم است و به‌طور کلی از علمکرد و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. شایان ذکر است که بدانیم این محصول یک گزینه مناسب جهت استفاده در صنایع غذایی و اماکن پزشکی نیز به شمار می‌رود، چرا که این کابل از رشد قارچ و باکتری در ماده سیلیکونی جلوگیری می‌کند.

استاندارد های کابل اعلام حریق

 • ضد حریق (استانداردهای IEC ۶۰۳۳۱-۲۱ و BS ۶۳۸۷)
 • بدون گازهای سمی (استاندارد IEC ۶۰۷۵۴-۱/۲)
 • کم دود بودن (استاندارد IEC ۶۱۰۳۴-۱/۲)
 • ضد شعله (استاندارد IEC ۶۰۳۳۲-۲/۳)
 • شیلد و فویل

استاندارد های کابل اعلام حریق

کابل شیلددار اعلام حریق چیست؟

کابل شیلددار اعلام حریق را می‌توان به عنوان پرمصرف‌ترین نوع کابل های نسوز نام برد. این کابل به همراه یک لایه محافظ جهت محافظت از کابل تولید می‌شود. همچنین جا دارد اشاره کند فروشگاه الکترونیکی فازمتر انواع کابل آلومینیومی از جمله کابل های شیلدار و مفتولی باکیفیت را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فازمتر در ارتباط باشید.

انواع کابل شیلددار اعلام حریق

 • کابل اعلام حریق با شیلد نواری: این کابل‌ها قادرند به خوبی امواج الکترومغناطیس را کنترل و رفع نمایند. (دارای پوشش 100 درصدی)
 • نسوز با شیلد بافت: این مدل در کنار انعطاف‌پذیری بالا، از مقاومت بی‌نظیری در برابر پارگی برخوردار می‌باشد. (دارای پوشش کمتر از 90 درصد)
 • کابل اعلام حریق با شیلد ترکیبی: شیلد های ترکیبی هر دو مدل شیلد نواری و بافت را شامل می‌شوند و برای داشتن پوشش بهتر کاربرد دارند.
 • نسوز با بافت چند لایه: این مدل از دو یا سه لایه شیلد تشکیل شده و می‌تواند حداکثر پوشش لازم را شکل دهد.

انواع سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق بر اساس کارکردی که دارند در سه نوع متعارف، آدرس پذیر و بدون سیم تولید می‌شوند، هر یک از این سه گروه نیز به دو گروه خودکار و دستی تقسیم می‌شوند. برای هر یک از این شبکه‌ها الزامی است که از قطعات و تجهیزات مختص به خود آن را استفاده کرد؛ برای مثال سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر به علت گستردگی‌ای که دارند تنها به همراه کابل های دارای تاییدیه استفاده می‌شوند.

الزامات کابل اعلام حریق

برای استفاده از کابل اعلام حریق (Fire alarm cable) باید دو تاییدیه زیر را تهیه فرمایید، بدون این تاییدیه‌ها کابل های خریداری شده قابل استفاده نخواهند بود، چرا که از ایمنی کافی برخوردار نیستند.

 1. تأییدیه سازمان آتش نشانی
 2. تأییدیه LPCB

الزامات کابل اعلام حریق

قیمت کابل اعلام حریق نسوز

عوامل مختلفی است که می‌تواند قیمت این کابل را تحت تاثیر قرار دهد، موارد ذیل از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در این خصوص به شمار می‌روند:

 • میزان مقاومت کابل در مقابل حرارت
 • برند، کیفیت و استاندارد تولید کابل
 • میزان مس استفاده شده در کابل
 • کلاس هادی کابل و نوع مغزی
 • ضخامت روکش و عایق کابل
 • نوع شیلددار یا بدون شیلد
 • تکنولوژی ساخت

سخن پایانی

فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم مسی ، کابل مسی، کابل تلفن، کابل آلومینیومی و… می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *