سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
سیم آلومینیوم با روکش مس

سیم آلومینیوم با روکش مس چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کابل شبکه از جمله مهم‌ترین اجزای ضروری جهت ایجاد بستر ارتباطی است، که به‌طور خلاصه برای وصل کردن دستگاهی به دستگاه دیگر در شبکه استفاده می‌شود. در این خصوص باید توجه داشت که مغزی داخلی انواع کابل شبکه با توجه به تغییری که جهت کنترل هزینه‌ها به خود می‌بیند به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در این بین سیم آلومینیوم با روکش مس (Copper clad aluminium wire) نیز یکی از مدل های موجود و مشهور در این حوزه است که در ادامه این مطلب به‌طور دقیق به بررسی آن می‌پردازیم و همچنین روش تشخیص آن را نیز باهم مرور می‌کنیم.

سیم آلومینیوم با روکش مس چیست؟

سیم آلومینیوم با روکش مس (CCA) نوعی روکش دو فلزی است که در هسته از آلومینیوم به عنوان رسانای الکتریکی و در دور این هسته از یک روکش مس بدون اکسیژن برای لایه بیرونی استفاده می‌شود. فرآیند روکش‌کاری نوعی جوش پیوسته و دائمی بین این دو فلز را تشکیل می‌دهد.

“کابل CCA با توجه به نوع مغزی‌ای که دارد بیشتر مناسب کسب و کار های کوچکی است که حاوی اطلاعات مهمی نمی‌باشند.”

سیم آلومینیوم با روکش مس به علت استفاده از آلومینیوم و میزان کمتری از مس، از دیگر سیم های تمام مسی بازار ارزان‌تر بوده و از کیفیت پایین‌تری در مقایسه با آنها برخوردار می‌باشد. متاسفانه قیمت پایین‌تر این محصول باعث شده تا برخی سودجویان، سیم آلومینیوم با روکش مس را به جای سیم مسی به فروش برسانند. این موضوع منجر به کابل‌کشی غیراستاندارد و در نتیجه ایجاد مشکل برای نصابان کابل‌کشی و مشتریان آنها می‌شود.

سیم آلومینیوم با روکش مس چیست؟

مزایا و معایب کابل سیم آلومینیوم با روکش مس

بزرگ‌ترین مزیت سیم آلومینیوم با روکش مس را می‌توان در قیمت ارزان‌تر آن در مقایسه با دیگر کابل های رایج دانست. از طرفی مقاومت بالای آلومینیوم بزرگ‌ترین ایراد این محصول به شمار می‌رود، چرا که این مقاومت به داغی کابل و در نتیجه کاهش رسانایی آن منجر می‌شود.

“فروش کابل CCA به‌جای CCC یکی از معضلات رایج حوزه‌ی تجهیزات شبکه است که باعث شده تا خیلی از مشتریان دچار مشکل شوند و عملکرد مورد انتظار خود را دریافت نکنند.”

خوب است بدانید که فروشگاه الکترونیکی فازمتر بهترین محصولات کابل و سیم آلومینیوم را با تضمین قیمت و کیفیت عالی به مشتریان گرامی در اقصی نقاط کشور عرضه می کند. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فازمتر در ارتباط باشید.

دلیل پیدایش سیم آلومینیوم با روکش مس

ممکن است خیلی از شما دوستان تا به حال در مورد سیم آلومینیوم با روکش مس (CCA) مطلب خاصی نشنیده باشید. سیم آلومینیوم با روکش مس در دوره‌ای که قیمت مس بالا بود به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده می‌شد، اما زمانی که قیمت مس به دلیل کاهش تقاضا بسیار کاهش یافت، سیم های (CCA) بازار داغ خود را از دست دادند. اما اخیرا به علت افزایش قیمت مس، حضور سیم آلومینیوم با روکش مس دوباره در بازار پررنگ شده و در حال بازگشت با دوران پرفروش خود می‌باشد.

دلیل پیدایش سیم آلومینیوم با روکش مس

تفاوت سیم CCA با سیم CCC

سیم آلومینیوم با روکش مس یک محصول مناسب جهت استفاده در مسافت های کوتاه است و عمدتاً از آن به عنوان یک راه‌حل موقت یاد می‌شود. اما محصولاتی که از صد در صد مس تشکیل‌شده‌اند، قطعا انتخاب بهتری برای مسافت های طولانی به شمار می‌روند.

“استفاده از سیم آلومینیوم با روکش مس برای مسافت های بیشتر از 50 متر انتخاب مناسبی محسوب نمی‌شود.”

نحوه شناسایی سیم های تقلبی

آیا می‌دانستید که امروزه سیم آلومینیوم با روکش مس، به نوعی چالش مداوم برای صنعت تجهیزات شبکه تبدیل گشته است!؟ چرا که خیلی از افراد سودجو آن را به جای کابل تمام مس، با قیمتی ارزان به فروش می‌رسانند. امروزه فعالان این حوزه درصدد ساخت روش هایی برای شناسایی آسان چنین محصولاتی می‌باشند.

“می‌توان با استفاده از برخی روش های بررسی دستی مثل وزن کردن، خراشیدن یا ذوب کردن کابل به شناسایی محصولات تقلبی پرداخت.”

همچنین شایان ذکر است که بدانیم سطح ظاهری سیم و کابل اصل، باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی، برآمدگی و دو پهنی باشد. همچنین نوسان قطر در امتداد سیم یا کابل، یکی از دیگر نشانه های خرابی آن است. عدم یکنواختی در تاب هادی و رشته های سیم نیز یک نشانه رایج از بی‌کیفیتی محصول به شمار می‌رود.

سخن پایانی

فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم از جمله سیم روکشدار هوایی آلومینیوم ، سیم آلومینیوم، سیم مفتول مسی، سیم مسی افشان و… می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *