سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کلید سلکتوری

کلید سلکتوری یا گردان چیست ؟ کاربردها و مشخصات

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کلید سلکتوری یا گردان در واقع نوعی کلید برق با عملکرد نیمه مستقل به صورت دستی هستند که در سیستم‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه از کلید سلکتوری یا گردان در صنایع مختلفی مثل صنایع برق، کنترل‌های صنعتی و همچنین اتوماسیون استفاده‌های زیادی می‌شود. در واقع کلیدهای گردان به عنوان یک ابزار الکتریکی مهم در سیستم‌های کنترل و ایمنی به شمار می‌آیند. البته طراحی متنوعی که در کلیدهای سلکتوری وجود دارد انتخاب و جابه‌جایی میان چندین حالت و عملکرد را فراهم خواهند کرد.

کلید سلکتوری چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید کلید گردان چیست باید گفت کلیدهای سلکتوری که اغلب به آن‌ها کلیدهای گردان گفته می‌شود یک نوع کلید محافظ در سیستم‌های صنعتی است که نقش بسیار حیاتی دارند. این نوع کلیدهای الکتریکی بیشتر در محدوده ولتاژ پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین برای تغییر وضعیت و البته کنترل مدارهای الکتریکی در حالت‌های مختلف به کار می‌روند. خوب است بدانید در قطع یا وصل کردن جریان‌های برق ۳ فاز یا برای چرخش راست‌گرد و یا چرخش چپ‌گرد در موتورهای الکتریکی به شکل دستی از کلیدهای سلکتوری استفاده می‌شود.

ضرورت کلید گردان سلکتوری

یکی از دلایلی که کلیدهای سلکتوری یا گردان مورد استقبال قرار گرفته‌اند مقاوم بودن مواد ساختاری آن‌ها در مقابل سایش است. همچنین سوئیچ‌های چرخشی کلیدهای سلکتوری به منظور قطع و یا ایجاد عملیات به کار می‌روند. در حقیقت این نوع کلیدهای گردان جهت رانش جریان الکتریکی، موتورهای کنترل و از همه مهم‌تر برای وقفه در سوئیچینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع کلید سلکتوری

انواع کلید سلکتوری

کلیدهای سلکتوری برای خطوط تولید نمونه‌های مختلفی از دستگاه و تجهیزات صنعتی بسیار مناسب هستند. البته این کاربری متناسب با نوع کلید سلکتوری متفاوت است. به همین دلیل کلیدهای گردان در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند نظیر:

 • کلید سلکتوری یک طرفه (01)
 • کلید سلکتوری دو طرفه (02)
 • کلید سلکتوری ستاره_ مثلث
 • کلید آمپر متر
 • کلید ولت متر
 • کلید سلکتوری چپ‌گرد _ راست گرد تک فاز
 • کلید سلکتوری چپ‌گرد_ راست گرد سه فاز
 • کلید سلکتوری دالاندر
 • کلید سلکتوری چند حالته

معرفی انواع کلید سلکتوری از نظر عملکرد

کلیدهای گردان از لحاظ نوع کاربرد و عملکردی که انجام می‌دهند دارای نمونه‌های مختلفی هستند. در ادامه چند نمونه از این کلیدهای سلکتوری را به شما معرفی می‌کنیم.

کلید یک پل تک راهه (تک حالته)

این نوع کلید گردان یک نوع کلید سلکتوری اولیه می‌باشد که برخی افراد به این نوع کلید سلکتوری نیز سوئیچ ضامن می‌گویند. اصولاً از کلید یک پل تک راهه جهت قطع و وصل کردن میان دو ترمینال مجزا استفاده می‌شود. این کلید مجهز به یک ورودی و همچنین یک خروجی است. مهم‌تر اینکه یک چراغ دارد، بنابراین زمانی که کلید در مدار روشن است چراغ کلید یک پل تک راهه هم روشن می‌شود‌؛ اما اگر چراغ خاموش باشد بدون شک هیچ جریانی از پایانه‌ها عبور نمی‌کند.

کلید پل دو راهه (دو حالته)

این مدل کلیدهای گردان ۳ ترمینال COM دارند. یکی از این ترمینال‌ها جهت وارد شدن جریان برق و دو ترمینال دیگر برای خارج شدن جریان عبوری استفاده می‌شود‌. بنابراین از کلیدهای پل دو راهه (دو حالته) جهت روشن و خاموش کردن مدارهای ۳ طرفه استفاده می‌شود‌.

کلید دو پل تک راهه (تک حالته)

این مدل کلیدهای سلکتوری یا گردان دو کلید یکسان هستند که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. بنابراین کلیدهای دو پل تک راهه به سادگی دستگاه‌های ۲۴۰ ولتی را تنظیم می‌کنند.

کلید دو پل دو راهه (دو حالته)

در این نوع کلیدهای سلکتوری ۲ مدار جدا از هم وجود دارد که با ۲ ورودی و ۲ خروجی به یکدیگر متصل هستند. بنابراین سوئیچی که در این نوع کلیدها وجود دارد تعداد راه‌های ورودی و خروجی را کنترل می‌کند و همین ویژگی در مسیریابی کنتاکت ها نقش بسزایی دارد.

کابرد کلید گردان

کابرد کلید گردان چیست؟

از کلیدهای سلکتوری یا گردان در موارد مختلفی استفاده می‌شود مانند:

 • صنایع ساخت پلاستیک، انواع شیشه و فلزات
 • صنایع بسته‌بندی، انبارداری
 • ساخت تجهیزات سنگین و ماشین آلات
 • صنایع غذایی و نوشیدنی‌ها
 • صنعت پالایش و فرآوری نفت و گاز
 • صنایع خودروسازی

سخن پایانی

اگر قصد دارید برای ایمنی و افزایش عملکرد تجهیزات صنعتی خود از انواع کلیدهای گردان استفاده کنید. بهتر است بدانید که هر کدام از کلیدهای سلکتوری در مراکز فروش با کدهای مخصوصی دسته‌بندی شده‌اند. به همین علت موقع خرید کلیدهای سلکتوری یا گردان باید به دقت این کدها را بشناسید. چنانچه شناختی روی این کدها و نمونه‌های مختلف کلیدهای گردان ندارید بهتر است با کارشناسان فروش ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر مشاوره کنید.

امروزه فروشگاه الکترونیکی فازمتر، عرضه کننده انواع و اقسام ترانس (ترانسفورماتور خشک رزینی و ترانسفورماتور روغنی تکفاز و ترانسفورماتور یکسان‌سازی)، یراق آلات و سیم‌ها و کابل‌های مسی در سطح کشور می‌باشد. فازمتر بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات کابل و سیم را با قیمتی مناسب به شما مشتریان گرامی ارائه می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *