سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
خرید انواع سیم مسی

خرید انواع سیم مسی ، بهترین نوع سیم مسی کدام است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه ما با فلز مس آشنا هستیم اما مهم‌ترین کاربرد آن سیم‌های مسی هستند که به راحتی می‌توانند جریان الکتریکی را از خود عبور دهند. با وجود اینکه رسانایی نقره نیز به اندازه مس است اما از سیم‌های مسی به علت قیمت مناسب‌تر، استفاده‌های بیشتری می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا انواع سیم مسی را به شما معرفی و نکات مهم در هنگام به‌کارگیری و خرید آن‌ها را به شما گوشزد کنیم.

سیم مسی چیست؟

سیم مسی یکی از سیم‌هایی است که به راحتی جریان الکتریکی را از خود عبور میدهد. در دمای بالا داغ نمی‌شود و همچنین انعطاف‌پذیری خوبی دارد. این سیمها از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌اند که عبارت‌اند از:

1) قسمت مرکزی که هادی جریان الکتریکی است و از رشته‌های مسی ساخته شده است.
2) روکش عایق که در قسمت بیرونی سیم قرار می‌گیرد و از اتلاف انرژی و همچنین انتقال جریان برق به بیرون جلوگیری می‌نماید.
سیم‌های مسی را در ابعاد، ضخامت‌ها و سطح‌مقطع‌های مختلفی می‌سازند، همچنین با توجه به کاربرد این سیم از یک یا چند رشته در آن استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید سیم را در مناطقی استفاده کنید که دارای گوشه و کنارهای بسیاری است، باید انعطاف بیشتری داشته باشد در نتیجه از نوع نازک‌تر استفاده می‌شود. اگر هم می‌خواهید جریان بیشتری را از آن عبور دهید باید از مدل‌های ضخیم‌تری استفاده نمایید.

 

سیم مسی چیست؟

معرفی انواع سیم‌های مسی

سیم های مسی در انواع مختلفی تولید می‌شوند، مشتری می‌تواند بر اساس نیاز خود و نوع کاربرد آن، مدل مناسب را انتخاب و از آن استفاده نماید. انواع سیم مسی به صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

مفتول مسی

یکی از انواع سیم های ساخته شده از مس که دارای سطح مقطعی گرد است، مفتول نامیده می‌شود. این محصول در صنایع ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارد و معمولاً به دو شکل سیاه و سفید در بازار عرضه می‌شود. از روش نورد و کشش برای تولید و شکل‌دهی به این نوع سیم استفاده می‌شود.

سیم افشان

اگر رشته‌های نازک مس را به دور یکدیگر بتابانیم، سیم افشان مسی تولید میشود. این سیم بسیار منعطف است و در موارد مختلفی به کار میرود. از آنجایی که مقاومت الکتریکی در این محصول بسیار بالاست طول عمر آن نسبت به دیگر مدل‌های سیم مسی کمتر است.

سیم نیمه افشان

اگر ویژگی‌های دو نوع سیم افشان و مفتولی را با یکدیگر ادغام کنیم، به مدل جدید می‌رسیم که به آن نیمه افشان می‌گویند. این سیم‌ها ضخامت زیادی داشته و در نتیجه انعطاف‌پذیر خوبی ندارند. همچنین در مقایسه با سیم‌های افشان، مقاومت الکتریکی بالاتری دارند.

سیم مسی تخت

یکی از انواع سیم مسی نوع تخت آن است زیرا در آن یک دسته از سیم‌ها در یک سطح مقطع تخت، درون عایق قرار گرفته‌اند‌. این سیم به گونه‌ای است که در برابر فشار‌ها و عوامل محیطی کمترین آسیب را میبیند.

سیم مسی گرد

این نوع سیم های مسی به صورت گرد به دور مرکز خود پیچیده شده‌ است و عایق آن‌ها نیز دارای سطح مقطعی گرد است.

 

انواع سیم‌های مسی

یک نکته مهم در هنگام استفاده از سیم مسی

هنگامی که می‌خواهید از سیم مسی استفاده نمایید به میزان جریان الکتریکی که از آن عبور می‌کند دقت نمایید. باید سیم را با سطح مقطعی مناسب انتخاب کنید تا حرارت در زمان عبور جریان کاهش پیدا کند و نه تنها کارایی آن بلکه طول عمر سیم نیز بیشتر شود.
باید توجه کنید که انواع سیم مسی نیز مانند بسیاری از محصولات دیگر پس از مدتی کیفیت خود را از دست می‌دهند و در نتیجه ممکن است در قسمت‌هایی از مدار، جریان الکتریکی قطع شود. این امر به دلیل افزایش مقاومت الکتریکی در سیم‌ها به دلیل گذشت زمان است.
از طرفی هرچه جریان الکتریکی عبوری از سیم بیش‌تر شود مقاومت الکتریکی در آن افزایش پیدا خواهد کرد. با افزایش مقاومت در سیم مسی، حرارت آن افزایش پیدا می‌کند و در نهایت سیم ذوب می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود از مفتول مسی که سطح مقطع بیشتری در این موارد استفاده کرد.
سیم‌های مسی با توجه به میزان جریان عبوری از آن‌ها و نوع کاربردشان در شکل‌ها و اندازه‌ها مختلفی ساخته می‌شوند. شما می‌توانید با انتخاب سیمی با ضخامت و سطح مقطع مناسب، هزینه‌های خرید و همچنین هزینه‌های مجدد را کاهش دهید و از خرابی مکرر انواع سیم مسی جلوگیری کنید.
پس در هنگام خرید یا استفاده از انواع سیم‌های مسی باید به محل عبور و میزان جریان الکتریکی عبوری توجه کرد و انتخاب مناسبی را بر اساس آن انجام داد. اگر انتخاب درستی انجام دهید، سیم مسی خریداری شده کارایی و طول عمر بیشتری دارد.

 

استفاده از سیم مسی

 

سخن آخر

در این مطلب شما را با انواع سیم مسی تولید شده موجود در بازار آشنا کرده و همچنین نکته بسیاری مهمی را در زمینه استفاده از این سیم را به شما گوشزد کردیم. امیدواریم با استفاده از این مطالب آموزنده خریدی آگاهانه انجام داده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. فروشگاه الکترونیکی فازمتر بهترین و باکیفیت ترین کابل مسی و آلومینیومی را ارئه می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *