سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کابل سازمانی

کابل سازمانی یا کابل nycy چیست + خرید و قیمت کابل سازمانی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در محیط‌های دارای تنش مکانیکی بالا نیاز است که حتما از کابل‌های بسیار مقاوم برای انتقال جریان برق استفاده شود. کابل nycy یا کابل سازمانی یکی از بهترین کابل‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. اگر تمایل دارید در مورد این نوع کابل بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله از فروشگاه الکترونیکی فازمتر همراه ما باشید.

کابل سازمانی یا کابل nycy چیست؟

جهت توزیع و تامین جریان برق از نوعی کابل به نام کابل‌ سازمانی استفاده می‌کنند. این نوع کابل‌ها از یک سیم و یا چند سیم تشکیل نشده بلکه مجموعه‌ای از سیم‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند و یک روکش و یا غلاف که عایق بوده روی آن‌ها را پوشانده است. برای بیان ویژگی‌های این نوع کابل‌ها از شاخصه‌هایی نظیر ولتاژ کابل، جنس عایق آن‌ها و کابل چند سیم استفاده می‌شود.

از این کابل‌ها انواع متعددی تولید و روانه بازار شده که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و در گروه‌های مختلف با نام‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند. یکی از این دسته‌بندی‌ها کابل‌های NYCY است که در تعریف آن‌ها باید گفت به کابل‌های برق اروپایی که با غلاف پی وی سی یا پلی وینیل کلراید عایق‌بندی شده‌اند کابل NYCY می‌گویند. در تاسیساتی که نیازمند سیم‌کشی کابل ثابت با ولتاژ ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت است از این نوع کابل‌ها استفاده می‌کنند. فضای مورد استفاده این کابل‌ سازمانی هم فضای داخلی و هم خارجی بوده و در داکت کابل یا لوله، آجر، گچ و در زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل سازمانی یا کابل nycy چیست؟

ساختار کابل‌های NYCY

ساختار کابل‌های NYCY شامل موارد زیر است:

 • هادی این کابل‌های سازمانی، مس منظم تابیده یا آنیل شده تک مفتولی است.
 • عایق پوشاننده این کابل‌ها از پی وی سی نوع A است.
 • رشته‌های میانی به هم تابیده شده این کابل‌ها از روکش پی وی سی نواری یا اکسترود پوشانده شده‌اند.
 • هادی هم مرکز موجود در این کابل‌ها اگر تک رشته‌ای باشد به طور مستقیم بر روی عایق قرار گرفته‌ و اگر به صورت چند رشته باشد بر روی روکش میانی قرار می‌گیرد.

مشخصات فنی کابل سازمانی NYCY

این نوع کابل‌ها در بسته‌بندی‌های ۱۰۰ متری به صورت حلقه‌ای قرار گرفته‌اند، همانگونه که عنوان شد روکش آن‌ها از جنس پی وی سی مقاوم بوده، تحمل دمایی این روکش‌ها از دمای منفی ۵ درجه تا مثبت ۷۰ درجه سانتیگراد است و روکش آن‌ها در مقابل دماهای فراتر از آنچه بیان شد آسیب‌پذیر هستند. هادی این نوع از کابل‌های سازمانی از مس گرم کلاس یک و دو است که در مواردی به عنوان کابل مسی هم نیز اطلاق می‌شوند.

این نوع از کابل‌ها دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل رطوبت و گردوغبار هستند اما باید گفت که شکل‌پذیری و انعطاف آن‌ها بسیار کم می‌باشد. این محصولات دارای قیمت بسیار مناسب و میزان دسترسی آسان هستند و از دیگر مشخصات آن‌ها داشتن نشان ملی استاندارد است.

کاربرد کابل سازمانی NYCY

روکش کابل‌های NYCY ضد آب و UV بوده که دمای کارکرد این نوع کابل‌ها از منفی پنج درجه سانتیگراد تا مثبت هفتاد درجه است. کابل‌ها به صورت چند هسته‌ای و دارای پوشش پی وی سی هستند. باتوجه به این ویژگی‌های بیان شده موارد استفاده از این نوع کابل سازمانی بسیار متعدد بوده و بیشتر در کارخانه‌های صنعتی، نیروگاه‌ها و شبکه برق مشترکین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر در محلی کابل در معرض انواع فشار مکانیکی و الکتریکی قرار می‌گیرد از این نوع کابل بهره می‌گیرند. در ترکیبات بدون هالوژن در مواردی که بخواهیم به دلیل بخار اسید، خرابی تجهیزات و مرگ انسانی در مواقع آتشسوزی را کاهش دهیم از این کابل‌های سازمانی استفاده می‌کنیم. از دیگر کاربردهای کابل NYCY به عنوان سیم ایکرین یا ارت و سیم خنثی یا نول است. به عنوان هادی شیلد یا زمین می‌توان از این کابل‌ها استفاده نمود. در انواع مختلف فضای باز، درون آب، زیر خاک، فضای بسته، داخل ساختمان‌ها، تابلوهای توزیع برق، کنتور برق منازل، نیروگاه‌ها، روشنایی خیابان‌ها و … از این کابل‌های سازمانی بهره می‌گیرند.

کابل سازمانی

انواع کابل سازمانی NYCY

این نوع کابل را بر اساس مقدار ولتاژ، موقعیت مکانی و میزان تحمل کابل در مقابل فشار در گروه‌های مختلف دسته‌بندی می‌کنند که این گروه‌ها شامل موارد زیر هستند:

انواع کابل سازمانی بر اساس موقعیت مکانی

 • کابل سازمانی زمینی
 • کابل سازمانی هوایی
 • کابل سازمانی ساختمانی

انواع براساس ولتاژ آن‌ها

 • کابل فشار ضعیف
 • کابل فشار متوسط
 • کابل فشار قوی

انواع کابل سازمانی براساس میزان تحمل فشار

 • کابل فشار ضعیف در دامنه ولثاژ ۶۰۰۰ تا هزار وات
 • کابل فشار قوی در دامنه ولثاژ بالاتر از ۳۶۰۰ وات

خلاصه

از کابل nycy به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص و مقاومت بالا در مقابل انواع تنش‌های الکتریکی و مکانیکی بسیار استفاده می‌شود. در زمان خرید این کابل‌ها حتما باید به نوع کاربری توجه نمایید. فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه ی فروش انواع سیم و کابل‌های مسی و آلومینیومی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *