سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
محافظ برق چیست

محافظ برق چیست ؟ + چرا باید از محافظ ولتاژ استفاده کنیم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید محافظ برق چیست؟ در واقع این دستگاه یک نوع لوازم الکتریکی است که از سوختن و خراب شدن وسایل برقی شما محافظت می‌کند. بهترین محافظ برق ورودی ساختمان به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت کمترین تغییرات ولتاژ برق سریعاً برق ورودی به لوازم الکتریکی را قطع می‌کند. البته امروزه یکسری محافظ برق خانگی طراحی و تولید شده است که دارای یک باطری اضافه است. پس این باطری با ذخیره برق شهری در موقع قطع برق همواره برق مورد نیاز سیستم‌های الکتریکی خانگی را تأمین می‌کند.

محافظ برق چیست و چگونه کار می‌ کند؟

در پاسخ به این سؤال که محافظ ولتاژ چیست باید گفت یکی از دلایل اصلی که بیشتر لوازم برقی خراب و یا نیم‌سوز می‌شوند نوسانات برق شهری است. به همین دلیل محافظ برق دستگاهی است که تغییرات ولتاژی در برق ورودی لوازم الکتریکی را کنترل می‌کند؛ اما در ادامه به شما خواهیم گفت که محافظ برق چگونه کار می‌کند‌.

نحوه کارکرد محافظ برق یا ولتاژ

اینکه کار محافظ برق چیست؟ باید گفت محافظ برق دستگاهی است که تنها یک برد الکتریکی دارد و طراحی آن بسیار ساده است؛ اما در هر شرایطی که برق شهری دچار نوسان و تغییرات آشکاری شود محافظ برق یا همان محافظ ولتاژ در کمترین زمان ممکن هنگام افت ولتاژ و یا افزایش ناگهانی برق سریعاً نوسانات برق را مهار می‌کند. بنابراین از تجهیزات الکتریکی متصل به خود محافظت خواهد کرد.

انواع محافظ برق

انواع محافظ برق

در مورد اینکه انواع محافظ برق چیست باید گفت به طور کلی محافظ های برق به ۲ گروه محافظ برق خانگی و محافظ برق صنعتی دسته‌بندی می‌شوند. هر کدام از این دسته‌بندی‌ها شامل نمونه‌های متفاوتی هستند که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

محافظ برق خانگی

اساساً محافظ های برق خانگی که برای محافظت از لوازم برقی خانگی طراحی شده‌اند عبارت‌اند از:

محافظ های برق خطی

این نمونه کنترل‌کننده‌های برق شهری در برابر کمترین تغییرات کاهش و یا افزایش ولتاژ جریان الکتریکی سریعاً جریان برق را قطع می‌کنند. یکی از معایب محافظ برق شاید همین موضوع باشد.

محافظ های برق چند کاره

این محصول با جذب تغییرات ولتاژی در برق شهری به آسانی در مقابل شوک‌های الکتریکی جریان برق را قطع نمی‌کند.

محافظ های برق UPS

این نوع کنترل‌کننده جریان الکتریکی یکی از قدرتمندترین نمونه‌های ترانسفورماتورهای خانگی است؛ زیرا این مدل محافظ برق حتی در مواقعی که برق قطع می‌شود از طریق یک باتری اضافی برق مورد نیاز دستگاه‌های الکتریکی را تأمین می‌کند.

محافظ های برق صنعتی

اساساً محافظ های برق صنعتی که برای محافظت از لوازم برقی کارخانجات و مکان‌های تجاری طراحی شده‌اند عبارت‌اند از:

  • محافظ های برق یو پی اس
  • محافظ های برق ولتاژ پایین و ولتاژ بالا
  • محافظ های برق فرکانس

چه زمانی باید از محافظ ولتاژ برق استفاده کرد؟

در حالت معمول اکثر لوازم خانگی و وسایل برقی طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند تا حدودی نوسانات الکتریکی را تحمل کنند. معمولاً این مقدار نوسانات برقی چیزی نزدیک به ۸٪ افزایش ولتاژ و تا ۱۰٪ کاهش ولتاژ در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان تغییرات برق منطقه‌ای بیش‌تر از این نوسانات برق باشد لازم است برای نگهداری و بالا بردن طول عمر لوازم برقی خود از یک محافظ برق و یا استابلایزر استفاده کنید.

محافظ برق چه تفاوتی با استابلایزر دارد؟

محافظ برق چه تفاوتی با استابلایزر دارد؟

محافظ برق در صورت نوسانات برق تنها کاری که انجام می‌دهد برق را قطع می‌کند. از این رو برای تنظیم برق دستگاه‌های خانگی و لوازم برقی ساده مناسب است؛ ولی استابلایزر یک سیستم تثبیت کننده ولتاژ است که با سرعت بالایی هر گونه افت برق و سایر نوسانات الکتریکی را تشخیص می‌دهد. همچنین اختلالات ایجاد شده در ولتاژ برق را به صورت اتوماتیک برطرف می‌کند‌. بدون آنکه جریان الکتریکی را قطع کند. در طراحی استابلایزرها جدیدترین تکنولوژی روز دنیا به کار رفته است. از این رو استابلایزر به عنوان بهترین محافظ برق صنعتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از کجا بفهمیم محافظ برق سالم است؟

قطع و وصل شدن محافظ برق بیش‌ از حد معمول و یا خرابی کلید محافظ برق نشان‌دهنده معیوب شدن دستگاه محافظ برق است. پس برای اینکه بفهمید محافظ برق سالم است بهتر بوده دستگاه را با استفاده از یک کرنومتر و یا زمان سنج تست کنید.

سخن پایانی

محافظ برق با توان بالایی از سوختن لوازم برقی و حتی نیم‌سوز شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. این سیستم محافظت کننده با تثبیت ولتاژ برق شهری میزان عمر لوازم خانگی و راندمان و کارایی آن‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید از این وسیله الکتریکی در هر نوع سیستم برقی با اتصالات کوتاه استفاده کنید. همچنین میزان مصرف برق را تا حد زیادی کاهش دهید. اما اینکه بهترین مارک محافظ برق چیست؟ این موضوع بستگی به استفاده شما دارد. اگر می‌خواهید بهترین محافظ برق را در بالاترین کیفیت و بیشترین کارایی تهیه کنید به شما توصیه می‌کنیم با کارشناسان فروش ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *