سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت کابل nyy و nymhy

همه آنچه باید درباره تفاوت کابل nyy و nymhy بدانید

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کابل‌های مختلفی برای توزیع و انتقال نیرو در شبکه برق به کار می‌روند. این کابل‌ها را با مخفف نام لاتین آن‌ها در بازار به فروش می‌رسانند. در این مقاله از فروشگاه الکترونیکی فازمتر به بررسی تفاوت کابل nyy و nymhy که دو کابل پرکاربرد هستند می‌پردازیم، زیرا کابل‌های NYY و NYMHY دو نوع مهم از کابل الکتریکی هستند که برای انتقال برق در سیستم‌های الکتریکی استفاده می‌شوند. این دو نوع کابل از نظر ساختار و استفاده‌هایشان تفاوت‌هایی دارند با ما همراه باشید زیرا شناخت دقیق تر تفاوت کابل nyy با nymhy شما را در کسب نتیجه بهتر یاری می نماید.

آشنایی با کابل nyy

بیایید ابتدا بررسی نماییم که کابل nyy چیست؟ در واقع از کابل nyy که یکی از مهم‌ترین انواع کابل‌های موجود در بازار است برای انتقال یا توزیع جریان الکتریکی استفاده می‌شود.واژه “NYY” نشان‌دهنده استاندارد و نوع کابل است. این نوع کابل‌ها عموماً در سیستم‌های توزیع برق، سیستم‌های روشنایی، تأسیسات صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که به آن اشاره کردیم هر یک از حروف موجود در نام این کابل نشان‌دهنده یکی از مشخصات آن است:

 • نماد N بدین معنا است که هسته مرکزی این کابل‌ها از مس ساخته شده است.
 • نماد Y که نشان‌دهنده جنس عایق PVC داخل کابل است.
 • نماد Y هم نشانگر آن است که عایق بیرونی نیز از PVC ساخته شده است.

همان‌طور که ملاحظه کردید هر دو حرف Y که در نام کابل NYY آمده است نشان‌دهنده عایق PVC است. یعنی هم هسته داخلی با PVC پوشانده شده و هم پوشش خارجی آن از این نوع عایق است. معمولاً در برگه مشخصات این کابل در جلوی نام آن از یک عدد هم استفاده می‌شود. عدد نوشته شده بر حسب میلی‌متر است و اندازه کابل را نشان می‌دهد.

آشنایی با کابل nyy

کابل nyy چه کاربردی دارد؟

کابل‌های nyy یک انتخاب مناسب و اقتصادی برای انتقال برق و کنترل سیم‌کشی‌های موجود هستند. در این محصولات نیازی حفاظت مکانیکی نیست. شما می‌توانید این کابل‌ها را هم در داخل ساختمان و هم در فضاهای باز استفاده کنید. همچنین کابل nyy برای نصب در داخل زمین هم مناسب است.

از این محصول می‌توان به عنوان کابل کنترل و قدرت در تأسیسات استاتیک، در خارج یا داخل منزل، سیم‌کشی از طریق زمین، انتقال برق از میان بتن و آب استفاده کرد. از آنجایی که این محصول دو لایه PVC قوی به عنوان عایق داشته و در آن فقط یک هسته مسی آن هم به صورت جامد وجود دارد، گزینه مناسبی برای انواع تأسیسات زیرزمینی، مکان‌های خشک یا مرطوب است.

ولتاژ اسمی این نوع کابل 0.6/1 کیلوولت می‌باشد. سری این محصولات به صورت NYY-J و NYY-O می‌شود. سری NYY-O با NYY-J تفاوت دارد زیرا سیم زمین سبز یا زرد ندارد. قبل از آن که به تفاوت کابل nyy با nymhy بپردازیم باید با کابل‌های nymhy هم آشنا شوید.

آشنایی مشخصات کابل nymhy

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کابل nymhy چیست ؟ و چه مشخصاتی دارد؟ در پاسخ بایئد گفت که کابل nymhy هم یکی از انواع کابل مسی افشان است که هر یک از حروف به کار رفته در نام آن نشان‌دهنده یکی از خصوصیات آن است:

 • N : هادی داخلی کابل مس است.
 • :Y عایق داخلی آن از جنس پی‌وی‌سی می‌باشد.
 • M: که نشان‌دهنده چند هسته‌ای بودن کابل nymhy است.
 • H: یعنی این کابل رشته‌ای و انعطاف‌پذیر می‌باشد.
 • :Y عایقی که در غلاف بیرونی آن به کار رفته هم PVC است.

کابل nymhy چه کاربردی دارد؟

معمولاً از کابل nymhy در سیم‌کشی‌های برق استفاده می‌شود. این کابل از کیفیت بالاتری نسبت به کابل‌های دیگر موجود در بازار برخوردار است. این کابل بیشتر مناسب اماکن خشک و نم‌دار است و با توجه به انعطاف‌پذیری بالا و خواص مکانیکی که دارد در موارد مختلفی به کار گرفته می‌شود. از این محصول در ساختمان‌های مسکونی یا اداری برای اتصال وسایل الکترونیکی متحرک و گرمازا به برق استفاده می‌شود.

آشنایی با کابل nymhy

تفاوت کابل nyy و nymhy چیست؟ ( The difference between nyy and nymhy cables )

با وجود اینکه  nyy و nymhy از یک خانواده هستند اما تفاوت کابل nyy و nymhy شامل موارد زیر است:

 • حرف m در نام کابل nymhy نشان‌دهنده آن است که در غلاف این کابل چند هسته وجود دارد در صورتی که کابل nyy تک هسته‌ای است.
 • کابل nyy با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای نصب در زیر زمین هم مناسب است در صورتی که به هیچ عنوان نمی‌توان از کابل nymhy برای نصب زیرزمینی استفاده کرد.
 • نوع عایق PVC که در این کابل‌ها استفاده می‌شود نیز با یکدیگر متفاوت است. معمولاً ضخامت کابل nyy کمی بیشتر از کابل nymhy می‌باشد.
 • تفاوت کابل nyy و nymhy با یکدیگر در ولتاژ اسمی آن‌ها هم خود را نشان می‌دهد. ولتاژ اسمی برای کابل‌های افشان nyy تقریباً 0.6/1 کیلوولت و این مقدار برای کابل nymhy برابر با 450/750 یا 300/500 ولت است.
 • توجه داشته باشید که کابل nymhy فقط به صورت افشان تولید می‌شود در صورتی که کابل nyy به شکل‌های مختلف افشان، نیمه افشان و مفتولی هم ساخته می‌شوند.
 • به جرئت می‌توان گفت مقاومت و استحکام کابل nyy از نوع دیگر بیشتر است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله دو کابل پرکاربرد و تخصصی nyy و nymhy را به شما معرفی کردیم. در ادامه کاربرد این محصولات نیز ذکر شد. حالا که با تفاوت کابل nyy و nymhy آشنا شده‌اید باید برای خرید محصول موردنظر خود به وب‌سایت فازمتر مراجعه کنید. فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه فروش انواع سیم و کابل‌های مسی و آلومینیومی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *