سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی

درباره تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی چه می دانید؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

امروزه از کابل‌های متنوعی در مخابرات استفاده می‌شود، دو نمونه از آن‌ها کابل‌های تلفن زمینی و هوایی هستند که هر دو وظیفه دارند داده‌های مخابراتی و صوتی را انتقال دهند. ما در این مقاله از فروشگاه الکترونیکی فازمتر قصد داریم تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی (The difference between terrestrial and aerial cable) را بررسی کنیم.

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی این است که نوع زمینی از طریق زمین به مجموعه داخلی و خارجی نصب می‌شوند و کابل‌های تلفن هوایی تنها از طریق هوا و بر روی دکل نصب شده و قابل مشاهده در بالای سر هستند. دیگر تفاوت‌های این دو کابل تلفن را می‌توان به ساختار، استحکام و مقاومت، رنگ و جنس روکش، کاربرد، ظرفیت ولتاژ و اتلاف حرارت، ایمنی و تعمیر و نگهداری اشاره کرد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی از نظر ساختار

در ساختار کابل‌های زمینی به دلیل قرار گرفتن درون زمین از روکش‌های محافظ و قوی‌تر استفاده شده است. روکش محافظ کابل تلفن زمینی در مقابل عوامل محیطی مانند گرد و خاک، حشرات، بارندگی و … محافظت می‌کند. روکش و لایه‌های محافظتی که در کابل‌های تلفن زمینی وجود دارد باعث کاهش انعطاف‌پذیری در این کابل‌ها شده است.

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی از نظر  استحکام و مقاومت

یکی دیگر از تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی استحکام است. کابل‌های زمینی درون زمین قرار می‌گیرند به همین دلیل از ساختار مقاوم‌تری برخوردارند. کابل‌های زمینی از لحاظ انعطاف‌پذیری، تا شدگی، کشش و عوامل فیزیکی نسبت به کابل‌های هوایی مقاوم‌تر هستند. با توجه به مقاومت زیاد کابل‌های زمینی اغلب درون زمین و درون لوله‌های مخصوص استفاده می‌شود.

رنگ و جنس روکش

برای مستحکم و مقاوم بودن کابل‌های زمینی روکش آن‌ها را از جنس پلی پروپیلن تولید می‌کنند. اما روکش کابل‌های هوایی از جنس پی وی سی می‌باشد. رنگ کابل‌های زمینی به رنگ مشکی و رنگ نوع هوایی به رنگ طوسی است.

کاربرد

مهم‌ترین تفاوت کابل زمینی و هوایی (The difference between terrestrial and aerial cable) مربوط به کاربرد و استفاده آن‌ها در مکان می‌باشد. بسته به مکانی که قرار است کابل مسی در آن نصب شود نوع کابل مشخص می‌شود. به طور مثال در فاصله بین پست‌ها تا منازل از کابل زمینی مشکی استفاده می‌شود و در محیط خانه و محیط‌های داخلی تا واحد برقراری ارتباط تلفنی از کابل هوایی طوسی رنگ استفاده می‌کنند. در برخی مکان‌ها از هر دو نوع کابل هوایی و زمینی در کنار هم استفاده می‌شود.

ظرفیت ولتاژ و اتلاف حرارت

در صورتی که کابل‌های زمینی و هوایی خارج از مجموعه نصب و استفاده شوند در معرض هوای سرد، آفتاب، رطوبت و … قرار می‌گیرند. بنابراین حرارت بیشتری از آن‌ها اتلاف و هدر می‌رود. کابل‌های زمینی به دلیل داشتن روکش مستحکم‌تر، حرارت کم‌تری را اتلاف کرده و ظرفیت ولتاژ بیشتری نسبت به کابل‌های هوایی دارند.

تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی

ایمنی

کابل‌های هوایی که روی دکل و به صورت هوایی نصب می‌شوند، دور از دسترس افراد بوده و تنها متخصصین می‌توانند با آن‌ها تماس داشته باشند. در حالیکه کابل‌های زمینی به راحتی قابل دسترس هستند. بنابراین نوع هوایی از ایمنی بیشتری برخوردار است. یکی از فواید دور از دسترس بودن کابل‌های هوایی این بوده که خطر سرقت رفتن آن‌ها نسبت به نوع زمینی کم‌تر است. باید این نکته را نیز در نظر گرفت که کابل‌های هوایی بیشتر در معرض رطوبت و رعد و برق هستند و امکان آتشسوزی و اتصال در آن‌ها بیشتر است. در هر صورت کابل آلومینیومی باید استاندارد ساخته شده و طبق روش اصولی و استاندارد نصب و راه‌اندازی شوند.

تعمیر و نگهداری

آخرین تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی در تعمیر و نگهداری آن‌ها است. نوع زمینی به دلیل اینکه داخل لوله و درون زمین دفن می‌شوند، عیب‌یابی و تعمیر و نگهداری آن‌ها به مراتب سخت‌تر از کابل‌های هوایی است. زیرا برای دسترسی به کابل‌های زمینی و بررسی آن‌ها لازم است کار حفاری و تخریب انجام شود.

نتیجه گیری

کابل‌های تلفن زمینی و هوایی هر دو وظیفه دارند داده‌های مخابراتی و صوتی را انتقال دهند. اما تفاوت‌های اساسی بین این کابل‌ها وجود دارد که شامل ساختار، استحکام و مقاومت، رنگ و جنس روکش، کاربرد، ظرفیت ولتاژ و اتلاف حرارت، ایمنی و تعمیر و نگهداری می‌باشد‌. کابل‌های زمینی و هوایی تلفن بر اساس نوع کاربردشان در محیط نصب می‌شوند.

هر دو کابل کاملا استاندارد ساخته شده و مطابق روش‌های استاندارد و اصولی نصب و راه‌اندازی می‌شوند. در این مطلب از فروشگاه الکترونیکی فازمتر شما را با تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی آشنا نمودیم. فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه ی فروش انواع سیم و کابل‌های مسی و آلومینیومی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *