سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
سکسیونر چیست

سکسیونر چیست؟ بررسی ساختار و انواع سَواساز

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می دانید سکسیونر چیست (what is Disconnector) و دارای چه ساختاری است؟ در حقیقت سکسیونر به انگلیسی یا همان سَواساز به زبان فرانسوی یکی از اصلی ترین تجهیزات و کلیدهای قدرتی است که در تابلوهای برق فشار متوسط به کار می‌رود. در واقع سَواسازها ابزارهایی مهمی برای قطع سامانه هایی هستند که تقریباً جانی ندارند. پس کار اصلی سکسیونرها در مکان های برق فشار بالا جداسازی قسمت ها و سکشن های مختلف از قسمت های دارای ولتاژ است.

سکسیونر چیست؟

سکسیونر یا سَواساز یک مدل ارتباط دهنده یا همان جدا کننده مکانیکی است که در میان سیستم های جریان برق قرار می‌گیرد. این قطعه بیشتر برای حفاظت جان افراد در هنگام برق گرفتگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس سکسیونرها برای بهبود فرآیند ایزولاسیون مخصوص پست های توزیع جریان الکتریکی در کنار دژنکتورها به کار می‌روند.

اصلی ترین هدف استفاده از انواع سکسیونرها در تابلو برق‌ها و سایر پست های برق همواره جداسازی دو قسمت مجزا از یکدیگر است. پس با کمک سکسیونرها می‌توانید قطع جریان های خازنی مقره ها، ترانسفورماتور های توان کم و البته کابل های کوتاه را فراهم کنید.

معرفی ساختار سکسیونر

به طور کلی تمامی سَواسازها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای ۳ بخش مهم هستند این ۳ بخش عبارت‌اند از:

  • مقره اتکایی
  • تیغه‌های حامل جریان الکتریسیته
  • مکانیزم عمل کننده به همراه اهرم های مربوطه‌

معرفی ساختار سکسیونر

انواع سَواساز

سکسیونر ها را می‌توان از نظر کاربرد و سطح ولتاژی به نمونه‌های مختلفی دسته بندی کرد. در ادامه هر یک از انواع سکسیونرها را معرفی می‌کنیم.

سکسیونر تیغه ای

سَواساز تیغه ای مخصوص ولتاژهای کم و متوسط در حدود ۱ کیلو ولت طراحی شده است.

سکسیونر کشویی

سَواساز کشویی برای استفاده در کیوسک ها و قفسه هایی با کمترین عمق طراحی می‌شوند. به همین دلیل سکسیونرهای کشویی به صورت میله‌ای هستند که در جهت غیر افقی باز و بسته می‌شوند.

سکسیونر دورانی

سَواساز دورانی نوع دیگری از سکسیونرها است که نیروهای وارد شده از طریق وزش باد و یا وزن‌های دیگر تحت هیچ شرایطی باعث وصل شدن بی موقع آن نمی‌شود.

سکسیونر قیچی یا پانتوگراف

سَواساز قیچی به شکلی طراحی شده است که مخصوص ولتاژ فشار قوی و حتی بیشتر از ۱۱۰ کیلو ولت است‌. معمولاً این نوع سکسیونرهای تابلو برق تحت عنوان پانتوگراف و همچنین یک ستونی معرفی می‌شوند. بنابراین بیشتر برای مکان هایی که در ارتفاعات مختلف هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سکسیونر اهرمی

سَواساز اهرمی یکی از جالب ترین سکسیونرها است که مخصوص ولتاژهای ۶۳ تا ۷۶۵ کیلو ولت به شمار می‌آید.

سکسیونر قابل قطع زیر بار فیوزی

این نوع از سکسیونرها به عنوان سَواساز کلید بار معرفی می‌شود‌. زیرا این قطعه جریان های پایین و همچنین جریان های بار که توانی بالاتر از جریان نامی داشته باشد را سریعاً قطع می‌کند. خوب است بدانید که این نوع سکسیونرها در نمونه‌های مختلف داخلی (تابلویی) و همچنین خارجی (هوای آزاد) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سکسیونر زمین

سَواساز زمین بیشتر برای ایجاد ایمنی طراحی و تولید شده است. هنگامی که افراد بر روی خطوط توزیع و تجهیزات پست برق کار می‌کنند سکسیونر زمین به شکل تیغه ای روی یک نوع سکسیونر خط تعبیه می‌شود‌. در نتیجه با تخلیه بارهای اضافه ایمنی محیط فراهم خواهد شد.

انواع سَواساز

نحوه نصب سکسیونر هوایی

دقت کنید بر اساس محل نصب تابلو برق و پست های برق سکسیونرها به دو گروه نصب داخلی Indoor و نصب خارجی Outdoor تقسیم می‌شوند. ولی به طور کلی برای نصب سکسیونر هوایی به صورت استاندارد لازم است تا در برابر هر یک از کلیدهای قدرت در تابلو برق شبکه ۱ کیلو ولتی و حتی بیشتر، ۲ سکسیونر در ۲ طرف دژنکتور یا همان کلید قدرت نصب شود.

فراموش نکنید که سکسیونرها قبل از کلیدهای قدرت باید قرار بگیرند و بعد از قطع شدن کلیدهای مذکور باید باز شوند. هنگامی که دستگاه های برق باز و یا بسته می‌شوند باید در مدارهای جریان شارژرهای خازنی حتماً خط ها و همچنین جریان مغناطیسی ترانسفورماتورهای سایز کوچک از قبل تعبیه شده باشند. البته در هنگام باز و بسته شدن کلید لازم نیست ولتاژ دو طرف آن تغییر کند.

سخن پایانی

سکسیونرها جزو تجهیزات ضروری در دستگاه شبکه های توزیع برق به شمار می‌آیند. زیرا سکسیونرها یک مدل کلید قدرت هستند که وظیفه اصلی آن‌ها جداسازی تجهیزات تحت ولتاژ است. به همین دلیل نصب سکسیونر هوایی و شناخت انواع مختلف آن برای متخصصان صنعت برق بسیار حائز اهمیت است. پس اگر شما هم به دنبال انواع سَواسازهای باکیفیت هستید به راحتی می‌توانید از فروشگاه الکترونیکی فازمتر هر نوع سکسیونر در طرح و قابلیت های مختلف را در هر نقطه از کشور تهیه کنید.

فروشگاه الکترونیکی فازمتر یکی از بزرگ ترین عرضه کنندگان انواع سیم و کابل های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی و خشک است. از طرفی فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش تجهیزات ایستگاه های توزیع برق و تابلو برق‌های مختلف است.

https://phasemetr.com/

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *