سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
سیم آلومینیوم acsr

سیم آلومینیوم acsr چیست؟ ۱۴ ویژگی سیم acsr

آنچه در این مقاله می‌خوانید

سیم آلومینیوم acsr  یک هادی تقویت شده با نوعی مغزی فولادی است که در زبان لاتین به آن ACSR گفته می‌شود. این مدل سیم های آلومینیومی به دلیل مقاومت مکانیکی مشخصی که دارند بیشتر در خطوط انتقال هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت هسته فولادی سیم های آلومینیومی گالوانیزه شده هستند که توسط آلومینیوم سخت H19_ 1350 پوشش داده شده‌اند.

خوب است بدانید که ‌مهم‌ترین ویژگی این سیم های برق، مقاومت مکانیکی بالای آن‌ها در مقایسه با وزنشان و همچنین کم شکم دادن سیم های آلومینیومی acsr است. از این رو برای جلوگیری از ایجاد وزن زیاد روی دکل های برق از سیم های آلومینیومی ACSR استفاده می‌شود.

سیم آلومینیوم acsr چیست؟ (acsr aluminum wire)

آیا می‌دانید سیم acsr چیست؟ سیم آلومینیوم ACSR یک نوع سیم هدایت شونده از جنس آلومینیوم است که با استفاده از یک مغزی تک یا چند رشته‌ای از جنس فولاد AW استحکام بیشتری را پیدا کرده است. در واقع سیم های آلومینیومی acsr دارای یک یا چند لایه به صورت دور مغزی هستند که جنس آن‌ها فولادی است. البته دور مغزی فولادی یک یا چند لایه سیم از جنس آلومینیوم خالص EC وجود دارد.

اصولاً این سیم های نازک در مرکز به شکل دایره ای شکل دور یکدیگر بافته شده‌اند. بنابراین مغزی فولادی که پوشش آن آلومینیوم است با نام سیم آلومینیوم ACSR به صورت ۷ رشته‌ای، ۱۹ رشته‌ای و ۳۷ رشته‌ای تولید و عرضه می‌شود.

انواع سیم آلومینیوم acsr

مغزهای فولادی با توجه به ضخامت روکش در کلاس های متنوعی مثل A، B و C دسته بندی می‌شوند. البته کمترین مقدار ضخامت روکش در سیم های آلومینیومی ACSR در کلاس A قرار دارند. سپس بیشترین میزان ضخامت روکش در دسته بندی کلاس C قرار داده می‌شود. از این رو هر چقدر ضخامت روکش سیم آلومینیوم بیشتر باشد مقاومت سیم در برابر خوردگی بیشتر خواهد شد.

به همین دلیل سیم های کلاس A به غیر از تفاوت با قیمت سیم acsr در کلاس C همیشه سیم های A کمترین مقاومت و پایداری را در برابر خوردگی دارند. یادتان باشد سیم های آلومینیوم با مغز فولاد به دو شکل روکش دار و بدون روکش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع سیم آلومینیوم acsr

کاربردهای سیم آلومینیوم acsr

بیشترین استفاده از سیم های آلومینیومی که با مغزی فولاد تقویت شده‌اند در بخش خطوط توزیع و نقل و انتقال هوایی است. البته بیشتر در مناطقی که احتمال خوردگی و بالا رفتن دما زیاد باشد از سیم های آلومینیومی ACSR/AW استفاده می‌شود. امروزه از این هادی‌ها اکثراً در محیط هایی که آلودگی هوا زیاد است مثل منطقه های صنعتی و یا سواحل دریایی زیاد استفاده می‌شود.

ویژگی های سیم آلومینیوم acsr

این نوع هادی‌ آلومینیومی در مقایسه با سیم های مسی بیشتر مورد استقبال خطوط انتقال هوایی قرار گرفته‌اند. چون دارای ویژگی های فوق‌العاده‌ای هستند مانند:

 • وزن بسیار سبک
 • ارزان قیمت
 • مغزی فولادی
 • دارای پوشش آلومینیومی به طور تقریبی ۱۰ درصد از شعاع سیم
 • دارای استاندارد ASTM_ ASTM B549_ ASTM B230_ B502
 • استحکام بسیار زیاد در برابر ضربات مکانیکی
 • کشش بالای فولادی
 • هدایت الکتریکی خوب
 • وزن متعادل در مقایسه با میزان استحکام
 • وزن متعادل در مقایسه با هدایت الکتریکی
 • اعمال کردن نیروی بیشتر
 • کاهش شکم در روی دکل
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • طول عمر بالا

ویژگی های سیم آلومینیوم acsr

سخن پایانی

اگر چه سیم آلومینیوم acsr مزیت‌های زیادی دارد. ولی این نوع هادی‌ها بسیار قابل انعطاف هستند و نسبت به سیم های مسی در وزن بسیار سبک‌تری قرار دارند. به همین دلیل سیم های آلومینیومی ویژگی های مناسب‌تری در زمان نصب خطوط برق از خود نشان می‌دهند. بنابراین می‌توانید ده‌ها متر و یا صدها کیلومتر خطوط برق را به راحتی بدون هیچ وزن سنگینی برق کشی کنید.

چنانچه تمایل دارید در ساخت و نصب سیم کشی های خطوط برق صرفه جویی کنید ما در فروشگاه اینترنتی فازمتر خرید سیم آلومینیوم ACSR را به شما پیشنهاد می‌دهیم. چراکه ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی و خشک هستیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *