سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
مزایای کابل آلومینیومی

بررسی مزایای کابل آلومینیومی و معرفی ۸ مزایای کابل

آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از مهم‌ترین اجزا انتقال جریان برق در ساختمان‌های مختلف اعم از اداری، مسکونی و تجاری کابل‌های برق هستند. اگر کوچک‌ترین مشکل و خلل در این کابل‌ها وجود داشته باشد سیستم برق کل ساختمان عملکرد خود را از دست خواهند داد به همین علت انتخاب یک کابل مناسب و با کیفیت امری حیاتی در سیستم برق‌کشی است.
بعد از انواع فلزات گران قیمت نظیر طلا، نقره و حتی مس می‌توان از فلز آلومینیوم به عنوان بهترین رسانا یاد کرد. به طور کلی در زمان انتخاب نوع کابل برق‌کشی ساختمان‌ها همیشه دوراهی بین انتخاب کابل مسی و آلومینیومی وجود دارد و کابل آلومینیومی در مقابل کابل مسی قرار می‌گیرد.
کابل آلومینیومی با توجه به قیمت پایین‌تر و وزن سبک آن در مقابل کابل مسی توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. خواص منحصر به فرد و خاص فلز هادی داخل کابل‌های آلومینیومی این کابل‌ها را به یک رقیب کابل‌های مسی تبدیل کرده‌ است. اگر شما هم به دنبال انتخاب یک کابل مناسب برای برق‌کشی ساختمان خود بوده و علاقه‌مند هستید در مورد کابل‌های آلومینیومی بیشتر بدانید حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید زیرا ما قصد داریم در مورد مزایای کابل آلومینیومی صحبت کنیم.

مزایای کابل آلومینیومی

 

بررسی مشخصات کابل آلومینیومی

تمام کابل‌ها فارق از جنس آن‌ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده‌اند. :

 • هسته رسانا و یا هادی
 • یک پوشش از نوع عایق الکتریکی
 • غلاف و یا پوسته

معمولا بر اساس جنس فلز هادی که در داخل پوشش عایق الکتریکی قرار گرفته کابل‌ها نام‌گذاری می‌شوند. پس با توجه به این تعریف باید گفت که کابل‌های آلومینیومی از فلز هادی آلومینیوم ساخته شده‌اند که رنگ این فلز هادی به رنگ نقره‌ای است. دومین مشخصه این کابل‌ها داشتن رسانای الکتریکی ۶۰ است که همین امر توانسته این کابل‌ها را به یک رسانا مناسب برای استفاده در شبکه‌های توزیع برق و انتقال آن تبدیل نمایید.
شاید با خود بگویید از جهت میزان رسانای الکتریکی کابل‌های مسی ارجحیت بیشتری نسبت به کابل‌های آلومینیومی دارند اما باید گفت که با رعایت برخی نکات فنی و استفاده از کابل‌هایی با قطر بیشتر می‌توان عملکرد کابل آلومینیومی را هم همانند کابل مسی کرد. ضریب انبساط حرارتی بالا یکی دیگر از ویژگی‌ها و شاخصه‌های این کابل‌های نقره‌ای رنگ هستند.
این ضریب بر میزان تغییر طول کابل‌ها در زمان کاهش و افزایش دما تاثیرگذار بوده و به بیان دیگر در زمانی که دما افزایش پیدا می‌کند طول کابل‌ها هم نیز تغییر می‌کنند و بر طول آن‌ها افزوده می‌شود و در زمان کاهش دما شاهد عکس این عمل هستیم یعنی طول کابل‌ها بر اثر انقباض کاهش پیدا می‌کنند.
اگر تمایل به دانستن کاربرد این کابل‌ها دارید باید بگوییم که از این کابل‌ها در دکل‌های برق، شبکه‌های تولید و انتقال برق و در مواردی هم به دلیل داشتن وزن کم این کابل‌ها در سیستم برق هواپیماها از آن‌ها استفاده می‌گردد.

 

مشخصات کابل آلومینیومی

مزایای کابل آلومینیومی

آلومینیوم یکی از فلزات بسیار مقرون به صرفه است که همین امر باعث شده این فلز برای طیف وسیعی از برنامه‌های برق‌رسانی در مقیاس و ابعاد کوچک و بسیار بزرگ و در موارد صنعتی عظیم مورد استفاده قرار بگیرد. نگهداری آسان کابل‌های آلومینیومی هم یکی دیگر از مزیت‌های این محصولات است. مزایای استفاده از این کابل‌ها بسیار متعدد هستند که ما در این قسمت به بیان تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم. مزایای کابل آلومینیومی شامل موارد زیر هستند:

 1. داشتن مقاومت بالا
 2. هدایت الکتریکی در کابل‌های آلومینیومی به صورت یکنواخت انجام می‌گیرد.
 3. وزن کابل آلومینیومی نسبت به نوع مسی سبک‌تر بوده و همین امر موجب شده است کار با آن‌ها بسیار راحت‌تر باشد.
 4. حمل‌ونقل و انتقال کابل‌های آلومینیومی به دلیل داشتن وزن سبک بسیار راحت‌تر است و به همین علت کار با آن‌ها آسان‌تر است.
 5.  انعطاف‌پذیری کابل‌های آلومینیومی یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از این کابل‌ها است. باید گفت که کابل آلومینیومی انعطاف‌پذیری بالایی دارند.
 6. غیر مغناطیسی بودن یکی دیگر از مزیت‌های این محصولات است که همین امر باعث شده در مواردی که اجزای مختلف موجود در یک سیستم نسبت به نیروی مغناطیسی حساسیت دارند از این کابل‌ها استفاده کنند.
 7. قیمت هادی کابل آلومینیومی نسبت به هادی کابل‌های مسی بسیار ارزان‌تر است به همین دلیل استفاده از کابل آلومینیومی بسیار مقرون به صرفه‌تر است و از این جهت همانگونه که گفته شد در پروژه‌های برقی کوچک و بسیار وسیع از این نوع کابل‌ها استفاده می‌کنند.
 8. کیفیت بالا کابل‌های آلومینیومی یکی دیگر از مزیت‌های این کابل‌ها هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف‌کنندگان است. زیرا این کابل‌ها به سادگی و سرعت دچار فرسایش نمی‌شوند و از این رو نیاز به تعمیر ندارند. می‌توان از این کابل‌ها به عنوان یک محصول با سازگاری بالا یاد کرد.

خلاصه

امروزه کابل‌های آلومینیومی به دلیل داشتن مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین کابل‌های برق در سیستم‌های برق‌کشی ساختمانی و صنعتی و حتی دکل‌های برق هستند. هر روز به دلیل آشنایی بیشتر افراد با مزایای کابل آلومینیومی بر وسعت استفاده‌کنندگان آن‌ها نیز افزوده می‌شود. فروشگاه الکترونیکی فازمتر بهترین و باکیفیت ترین کابل مسی و آلومینیومی را ارئه می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *