سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کابل آلومینیومی یا کابل مسی ؟

کابل آلومینیومی یا کابل مسی ؟ کدام کابل را بخریم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کابل آلومینیومی یا کابل مسی ؟ کدام کابل را بخریم؟ کابل برق یکی از لوازم لازم و ضروری در سیم‌کشی ساختمان‌های مختلف از جمله اداری، مسکونی و تجاری است. انتقال جریان الکتریکی وظیفه اصلی انواع سیم‌ها و کابل‌های برق است. به طور معمول دو نوع کابل مسی و آلومینیومی در امر سیم‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که افراد در زمان انتخاب آن‌ها بسیار تردید دارند.
در نظر اول شاید گمان کنید که استفاده از کابل مسی در برق‌کشی کاربرد و مزایای بیشتری دارد اما با ورود کابل‌های آلومینیومی به بازار، این کابل‌ها بسیار مورد توجه افراد قرار گرفت و هر روز بر وسعت استفاده کنندگان آن‌ها افزوده می‌شود. اگر در این لحظه در انتخاب کابل آلومینیومی یا کابل مسی در برق‌کشی ساختمان خود تردید دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.
در این مقاله تصمیم داریم در مورد کابل آلومینیومی یا کابل مسی ؟ کدام کابل را بخریم؟ صحبت کنیم و به بیان مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی

چندین رشته فلزی که در یک قالب پلاستیکی قرار گرفته‌اند را کابل می‌گویند حال آنکه اگر این رشته‌های فلزی از جنس مس باشند کابل مسی است. تا چندین سال پیش بیشتر کابل‌ها مسی بودند اما با پیشرفت صنعت نوع جدیدی از کابل‌ها روانه بازار شدند که فلز آن‌ها از جنس آلومینیوم است.
بارزترین تفاوت کابل‌های مسی و آلومینیومی تفاوت رنگ فلز آن‌ها است. کابل‌های مسی به رنگ مسی و کابل‌های آلومینیوم به رنگ‌های نقره‌ای هستند. تفاوت دیگر این دو نوع کابل در وزن آن‌ها است‌، به طور معمول وزن کابل مسی بیشتر از نوع دیگر کابل‌ها است. تفاوت این دو کابل تنها به رنگ فلز‌ آن‌ها و یا وزن این دو محصول خلاصه نمی‌شود بلکه می‌توان با بیان مزایا و معایب هر یک از این محصولات، راحت‌تر به تفاوت کابل آلومینیومی یا کابل مسی پی برد تا بتوان محصول بهتری را انتخاب کرد.

تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی

مزایا و معایب کابل آلومینیومی

برای درک بهتر تفاوت کابل آلومینیومی و مسی باید به طور کامل با مزایا و معایب آن‌ها آشنا شد. هر چقدر اطلاعات شما در مورد هر یک از این کابل‌ها بیشتر شود می‌توانید انتخاب آسان‌تری داشته باشید. در این قسمت برای کمک بیشتر به شما به بیان معایب و مزایای کابل آلومینیومی می‌پردازیم:

مزایای کابل آلومینیومی

استفاده از کابل‌های آلومینیومی دارای مزایای متعددی است که این مزایا عبارتند از:

 • وزن کابل آلومینیومی نسبت به نوع مسی سبک‌تر بوده و کار با آن‌ها بسیار راحت‌تر است.
 • قیمت هادی کابل مسی نسبت به هادی کابل آلومینیومی بسیار ارزان‌تر است، به همین دلیل استفاده از کابل آلومینیومی بسیار مقرون به صرفه‌تر است.
 • انعطاف‌پذیری کابل‌های آلومینیومی نسبت به نوع مسی آن بیشتر است و کابل آلومینیومی انعطاف‌پذیری بالایی دارند.
 • هدایت الکتریکی در کابل‌های آلومینیومی به صورت یکنواخت انجام می‌گیرد.
 • حمل‌ونقل و انتقال کابل‌های آلومینیومی به دلیل داشتن وزن سبک بسیار راحت‌تر است.

معایب کابل آلومینیومی

 • استفاده از این نوع کابل‌ها در کنار مزایایی که به آن پرداختیم معایبی را هم نیز به دنبال دارد که این معایب شامل موارد زیر هستند:
 • مهم‌ترین عیب کابل‌های آلومینیومی نسبت به نوع مسی که می‌توان به آن اشاره کرد، داشتن طول عمر و ماندگاری پایین آن‌ها است.
 • داشتن واکنش بسیار سریع و بالا در مقابل اکسیژن هوا و خاصیت اکسید شدن بالا
 • باید گفت که در تولید این نوع از محصولات تنها قابلیت تولید آن‌ها به شکل مفتول شده وجود دارد.

معایب و مزایای کابل‌های مسی

معایب و مزایای کابل‌های مسی

 

در این قسمت برای شفاف‌تر شدن تفاوت هر دو نوع کابل و تصمیم‌گیری در مورد انتخاب کابل آلومینیومی یا کابل مسی به بیان معایب و مزایای کابل مسی می‌پردازیم. بیان این مطالب کمک شایانی در خرید بهترین کابل می‌کند.

مزایای کابل مسی

استفاده از کابل مسی در برق‌کشی انواع ساختمان‌ها نسبت به نوع آلومینیومی از قدمت بالاتری برخوردار است و افراد با مزایای این نوع از کابل‌ها بیشتر آشنا هستند که از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از جمله مهم‌ترین مزیت استفاده از این کابل‌ها می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر واکنش با انواع مواد شیمیایی اشاره کرد. این نوع از کابل‌ها اگر در مجاور مواد شیمیایی قرار بگیرند آسیب‌پذیری دیرتری دارند.
 • می‌توان گفت که کابل‌های مسی هم دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی هستند که این امر بیان‌کننده قدرت شکل‌گیری آن‌ها هم است. این بدان معنا است که این نوع از کابل‌ها راحت‌تر شکل می‌گیرند.
 • مزیت دیگر کابل‌های مسی مقاومت بالای آن‌ها در مقابل زنگ‌زدگی است و می‌توان گفت این کابل‌ها به راحتی آسیب نمی‌بینند و خراب نمی‌شوند.
 • داشتن استحکام بالا یکی دیگر از مزیت‌های این کابل‌ها در مقابل نوع آلومینیومی آن است.
 • دلشتن ظرفیت بار الکتریکی بیشتر در نوع کابل‌های مسی
 • داشتن مصرف انرژی بسیار کم‌تر در استفاده از کابل‌های مسی

معایب کابل مسی

در کنار تمام مزایای نامبرده در مورد استفاده از کابل مسی چندین مورد عیب ‌هم وجود دارد که این معایب عبارتند از:

 • قیمت کابل مسی نسبت به نوع آلومینیومی بسیار بیشتر است که می‌توان از این مورد به عنوان یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها یاد کرد. به دلیل داشتن ارزش مادی بیشتر مس درون کابل‌ها احتمال سرقت آن‌ها هم نیز بیشتر است.
 • داشتن وزن بالای کابل‌های مسی نسبت به نوع آلومینیومی
 • نیاز به تخصص بالا در زمان نصب کابل‌های مسی

خلاصه

بیشتر افراد در زمان سیم‌کشی برق ساختمان خود دچار تردید هستند که کدام یک از کابل آلومینیومی یا کابل مسی را انتخاب کنند در این موقع نیاز است که به بررسی ویژگی‌ها و مزایای هر کدام از این کابل‌ها بپردازند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. در این مطلب شما را با تفاوت‌های آن‌ها آشنا نمودیم. فروشگاه الکترونیکی فازمتر بهترین و باکیفیت ترین کابل مسی و آلومینیومی را ارئه می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *