سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کاربرد سیم ارت

آشنایی کامل با کاربرد سیم ارت در صنعت و ساختمان + راهنمای خرید سیم ارت

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اکثر افراد سیم‌های فاز و نول را می‌شناسند اما سیم ارت مفهومی تخصصی‌تر است که هر کسی با آن آشنایی ندارد. ما در این مقاله از فروشگاه الکترونیکی فازمتر قصد داریم تا سیم سبز رنگ ارت را به شما معرفی و به طور کامل کاربرد سیم ارت (Application of earth wire) را شرح دهیم با ما همراه باشید.

سیم ارت چیست؟

سیم ارت یا اتصال به زمین یک هادی محافظ است که معمولاً از آن برای جلوگیری از شوک الکتریکی یا آتش‌سوزی در سیستمهای انتقال جریان الکتریکی تعبیه می‌شود. به طور کلی در تماماً لوازم و تجهیزات الکترونیکی وجود دارد. پس برای جلوگیری از این نشتی‌ها و بروز برق‌گرفتگی کابلی را در سیم‌کشی ساختمان قرار می‌دهند که سیم ارت نام دارد.

اگر این سیم نباشد با لمس وسایل برقی مقداری جریان الکتریکی احساس می‌کنید. اگر این سیم وجود نداشته باشد علاوه بر آسیب‌های جانبی امکان خرابی وسایل برقی هم افزایش پیدا می‌کند. کاربرد سیم ارت زمانی اهمیت پیدا می‌کند که با انتقال نشتی‌های جریان برق به زمین از بروز برق‌گرفتگی یا وقوع آتش‌سوزی جلوگیری کند.

سیم ارت چیست؟

چرا باید سیم ارت را نصب کرد؟

کاربرد سیم ارت چیست؟ امروزه استفاده از سیم ارت در سیم‌کشی‌های ساختمانی و صنعتی و لوازم الکترونیکی ضروری به نظر می‌رسد. برای این کار دلایل مناسب زیر را داریم:

  • جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی: شاید اولین و مهم‌ترین کاربرد سیم ارت، جلوگیری از بروز حوادث مربوط به برق‌گرفتگی است. این خطرات حتی ممکن است منجر به مرگ فرد شود. زمانی که یک سیم‌کشی الکتریکی غیر ایمن یا یک سیم آسیب‌دیده در تماس با بدن انسان قرار بگیرد، حوادث غیرمترقبه‌ای رخ می‌دهد. این اتفاقات نه تنها در ساختمان‌ها بلکه ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره و استفاده از وسایل برقی نیز رخ دهند. سیم اتصال به زمین یا ارت می‌تواند اضافه جریان موجود در مدار را که در زمان بروز این حوادث به زمین منتقل کرده و از بروز خسارت‌های مالی و جانی بر اثر برق‌گرفتگی یا آتش‌سوزی جلوگیری کند.
  • تثبیت سطح ولتاژ: یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که سیم ارت در دستگاه‌های الکترونیکی و سیم‌کشی برق انجام می‌دهد، توزیع یکنواخت برق یا جریان الکتریکی در تمام مدار است. با استفاده از سیم مسی ارت از نشت جریان الکتریکی جلوگیری می‌شود.
  • محافظت در برابر اضافه بار: یکی دیگر از دلایل لزوم کاربرد سیم ارت در ساختمان‌ها وسایل برقی، حفاظت از آن‌ها در برابر اضافه بار است. اگر یک صاعقه شدید به ساختمان محل کار یا سکونت شما اصابت کند یا حتی کابل‌ها دچار فرسودگی شوند، جریان الکتریکی در مدار افزایش پیدا می‌کند. سیم ارت در اینجا به کمک شما می‌آید و جریان اضافی را به سطح زمین منتقل می‌کند. به همین دلیل از جان افراد و اتصالات سیم و کابل محافظت می‌شود.

چرا باید سیم ارت را نصب کرد؟

کاربرد سیم ارت (Application of earth wire) در سیم‌ کشی ساختمان‌ ها

  1. قرار دادن سیستم ارت یکی از مراحل بسیار مهم در سیم‌کشی ساختمان‌ها است. اگر این سیستم توسط تکنسین اجرا نشود خطراتی بسیاری همچون آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی و سوختن وسایل برقی افزایش پیدا می‌کند.
  2. ارت یا earth به معنی زمین بوده و سیستم ارت نیز به راه‌های اتصال مدارات الکترونیکی به زمین است. در سیستم ارتینگ بدنه تجهیزات و دستگاه‌های مختلف الکترونیکی با یک سیم یا کابل به زمین متصل می‌شوند.
  3. همان‌طور که می‌دانید بین دو نقطه اختلاف پتانسیل وجود دارد که موجب ایجاد جریان الکتریکی می‌شود. این جریان الکتریکی لازمه کار کردن انواع تجهیزات برقی است. سیم‌های فاز و نول هر کدام در مدار وظیفه خاص خود را دارند.
  4. سیم فاز که بسیار خطرناک است، حامل بارهای الکتریکی بوده و اگر با اجسام رسانا برخورد کند، به آن‌ها برق منتقل می‌کند. از سیم نول هم برای ایجاد مدار بسته استفاده می‌شود. این سیم را می‌توان به راحتی لمس کرد زیرا خطری ندارد.
  5. کاربرد سیم ارت سیم‌کشی ساختمان‌هاست و در داخل پریزها مشاهده می‌شود. اگر سیم فاز دچار خرابی شده یا به طور مثال بدنه سیم فاز خورده شود، اتصالی رخ داده و باعث سوختن سیم‌کشی ساختمان می‌شود. به همین دلیل سیم ارت را در مدار قرار می‌دهند تا در این مواقع جایگزین سیم منفی شود و برق سیم مثبت یا فاز را به سمت خروجی هدایت کند. بدین ترتیب از اتصال و برق‌گرفتگی خرابی سیم فاز جلوگیری می‌شود.

نتیجه‌گیری

حالا که با کاربرد سیم ارت در صنعت و ساختمان آشنا شده‌اید باید شما را برای خرید این محصول راهنمایی کنیم. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود از انواع سیم مفتولی، سیم مسی روکش‌دار، سیم‌های افشان با نیمه افشان برای اتصال مدارات الکترونیکی به زمین استفاده کنید. برای انتخاب سیم مناسب می‌توانید با کارشناسان فروش مجموعه فازمتر در تماس بوده و از مشاوره آن‌ها استفاده کنید. فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه فروش انواع سیم و کابل‌های مسی و آلومینیومی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *