سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
علت صدای ترانسفورماتور

علت صدای ترانسفورماتور چیست + راه حل کاهش صدای ترانسفورماتور

آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت صدای ترانسفورماتور

صدای زیاد ترانسفورماتور گاهی می‌تواند به یک مشکل اساسی برای کارکنان صنایع بزرگ و یک عامل شکایت برای مردم حاضر در اماکن مسکونی تبدیل شود. نکته مهم این است که بدانیم هیچ راهی برای از بین بردن کامل صدای این دستگاه وجود ندارد، اما می‌توان با به‌کارگیری برخی نکات خاص، صدای همهمه این دستگاه را کاهش داد. برای آشنایی با این نکات برجسته، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

علت صدای ترانسفورماتور چیست؟

از نظر متخصصین این حوزه، ارتعاش ورق های هسته در هنگام اعمال ولتاژ سینوسی علت صدای ترانسفورماتور (Cause of transformer noise) می‌باشد. در مجموع عمده صدای ترانسفورماتورها در هنگام اعمال ولتاژ شنیده می‌شود. همچنین ساختار هسته به خصوص نوع، جنس و چینش آن، از مهم‌ترین عوامل موثر در شدت صدای دستگاه به شمار می‌روند.

به عبارت دیگر اثر انقباض مغناطیسی اصلی‌ترین علت ایجاد سر و صدا در ترانسفورماتور محسوب می‌شود. با عبور جریان متناوب از دستگاه، صدای “هوم” ایجاد می‌شود و بر روی هسته آهنی این دستگاه اثر مغناطیسی به جا می‌گذارد. اگر هر چه سریع‌تر به علت صدای ترانسفورماتور پی نبریم، بی‌شک با آلودگی صوتی ناسازگاری مواجه خواهیم شد!

شما می توانید انواع ترانسفورماتور ها از جمله ارلتسفورماتورهای تکفاز، روغنی کم تلفات و ترانسفورماتورهای یکسان سازی شده را با قیمتی معقول و کیفیتی عالی از فروشگاه الکترونیکی فازمتر خریداری کنید. ما به ضمانت سلامت و کیفیت کالا را اطمینان می‌دهیم.

علت صدای ترانسفورماتور چیست؟

علت صدای ترانسفورماتور و برخی نکات مهم

در متن ذیل به نکات مهمی پرداخته‌ایم که برای درک علت صدای ترانسفورماتور ضروری هستند. بعد از خواندن این نکات، می‌توانید از راهکار های موثری که در ادامه متن جهت کاهش صدای ترانسفورماتور ارائه گشته بهره‌مند شوید.

  • کاهش صدا در ترانسفورماتور های قدرت درحال بهره‌برداری، امری بسیار دشوار و غیرعملی به شمار می‌رود.
  • تعیین سطح صدای ترانسفورماتور در طی توافقات بین خریدار و سازنده، یک بحث متداول است که در طی آن، میزان صدای دستگاه توسط سازنده گارانتی می‌شود.
  • گاهی افزایش صدای ترانسفورماتور نشانه‌ای از احتمال وجود عیب در ترانس است. در این زمان می‌توانید از طریق آزمایشاتی نظیر گازکروماتوگرافی به عیب‌یابی دستگاه بپردازید.
  • به‌طور خلاصه اعمال ولتاژ سینوسی به ترانسفورماتور، منجر به ایجاد صدا و ارتعاش ورق های هسته می‌شود.

کاهش نویز ناشی از هوا

گذشته از فرآیند کشف علت صدای ترانسفورماتور، قرار دادن این دستگاه در اتاقی با دیوار های ضخیم مثل آجر، فولاد یا بتن، امکان شنیدن سر و صدای دستگاه را به حداقل می‌رساند.

دستگاه را در یک مکان کم تردد قرار دهید

اگر قادر به کشف علت صدای ترانسفورماتور نبودید، می‌توانید صرفا با قرار دادن دستگاه در یک فضای کم تردد، سر و صدای زیاد آن را از گوش های اطراف خود دور سازید!

از بازتاب صوتی فاصله بگیرید!

قرار دادن ترانسفورماتور در فضا هایی که بازتاب صوتی بالایی دارند انتخاب خوبی نخواهد بود! به همین جهت از نصب این دستگاه در راهرو و راه پله یا هر قسمتی از سالن خودداری نمایید.

سفت کردن پیچ و مهره ها را فراموش نکنید

گاهی ممکن است سفت نبودن پیچ و مهره های دستگاه و وجود قطعات شل، به افزایش ارتعاش منجر شوند. به عبارتی مطمئن شوید که همه‌ی پیچ‌ها، خصوصاً پیچ های روی جلد و بالای ترانسفورماتور به خوبی سفت شده باشند.

علت صدای ترانسفورماتور چیست؟

استفاده از موانع روغن یا روکش بالشتک

استفاده از موانع روغن یا روکش بالشتک، به کاهش سر و صدای ترانسفورماتور در عایق کمک کرده و از پخش شدن صدای اضافه جلوگیری می‌کند.

سطح جامد و ثابت را در نظر بگیرید

قرار دادن دستگاه بر روی سطوح تخته سه لا یا اطراف دیوار های نازک باعث تقویت صدا می‌شود. پیشنهاد ما این است که ترانسفورماتور را بر روی سطوح سنگین و متراکمی مثل کف یا دیوار های بتنی نصب کنید تا بهترین عملکرد ممکن را به دست آورید. گاهی علت صدای ترانسفورماتور می‌تواند موضوع ساده‌ای مثل این باشد!

مواد مرطوب کننده صوتی

استفاده از کاشی آکوستیک، فایبرگلاس و کیمسول از جمله نمونه های جامدی از مواد مرطوب کننده به شمار می‌روند که جهت جلوگیری از پخش شدن صدا فوق‌العاده‌ای موثر می‌باشند.

تکنیک های نصب انعطاف پذیر

در زمان نصب ترانسفورماتور های الکتریکی بر روی دیوار های سازه، سقف‌ها، ستون‌ها یا قاب‌ها از لرزش گیر های خارجی به همراه اتصالات انعطاف‌پذیر استفاده کنید. این تکنیک از تماس فلز دستگاه با سطوح دیگر جلوگیری کرده و به کاهش انتقال نویز منجر می‌شود.

سخن پایانی

در ابتدای این مقاله علت صدای ترانسفورماتور را بررسی کردیم و در ادامه آن به بررسی برخی از راه‌حل های فوری برای حل این مشکل پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود. فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل، یراق‌آلات و همچنین ترانسفورماتورهای خشک و روغنی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *