سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
نصب کنتاکتور

آموزش نصب کنتاکتور به زبان ساده + خرید کنتاکتور

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در نصب کنتاکتور (Contactor installation) چه در برق های صنعتی و چه در برق های ساختمانی می‌توانید کل برق تجهیزات صنعتی و یا برق ساختمان‌های مختلف را فقط به یک کنتاکتور و همچنین یک محافظ متصل کنید؛ چون به محض ایجاد نوساناتی در برق سریعاً محافظ خاموش خواهد شد‌.

بنابراین کنتاکتور هم که به محافظ متصل است نیز بلافاصله خاموش می‌شود. از این رو کل برق صنعتی و یا ساختمان توسط یک محافظ پر قدرت در برابر نوسانات جریان الکتریکی محافظت می‌شود‌. اگر شما هم قصد دارید با نصب کنتاکتور نیز ساختمان و وسایل صنعتی خود را محافظت کنید در ادامه نحوه نصب کنتاکتور را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش می‌دهیم.‌

کنتاکتور چیست و چگونه کار می کند؟

کنتاکتور Contactor یکی از پرکاربردترین قطعات در صنعت برق است که دقیقاً مانند یک نوع کلید کنترل شونده با استفاده از ولتاژهای متنوعی کار می کند. به همین دلیل در بازارهای فروش کنتاکتورهای برق با نام‌های دیگری مثل کلیدهای مغناطیسی و یا کلیدهای اتوماتیک قطع و وصل و حتی کنتاکت گر معرفی می‌شود.

اما نحوه عملکرد این قطعه بعد از نصب کنتاکتور به این شکل است که کنتاکتور با به دست آوردن سیگنال ولتاژی از سمت مدارهای فرمان از طریق بوبین کنتاکتور سریعاً هسته بوبین نیز خاصیت الکترومغناطیسی به خود می‌گیرد. بنابراین بوبین سبب می‌شود کنتاکت های باز و بسته برعکس عمل کنند‌. در آخر هنگام قطع شدن سیگنال فرمان به درستی تیغه E شکل به وسیله فنر به وضعیت اولیه خود برمی‌گردد.‌ از این رو کنتاکتور به راحتی قطع و وصل می‌شود.

وظیفه کنتاکتور چیست؟

این قطعه از تجهیزات برق صنعتی بعد از نصب کنتاکتور به یک نوع کلید الکترومغناطیسی تبدیل می‌شود. بنابراین کنتاکتور وظیفه‌ی قطع و وصل کردن تمام مدارهای الکتریکی توسط یک نوع سیم پیچ مغناطیسی به نام بوبین را بر عهده دارد. پس با تحریک شدن یا وصل کردن جریان به این سیم الکترومغناطیسی یا همان بوبین در واقع کنتاکتورها به کار می‌افتند و مدارهای تک فاز و یا سه فاز وصل خواهند شد و برعکس این حالت کنتاکتور قطع می‌شود.

وظیفه کنتاکتور در تابلو برق

مهم‌ترین وظیفه کنتاکتور بعد از نصب کنتاکتور در تابلو برق روشن و خاموش کردن صحیح مدارهای الکتریکی با به دست آوردن سیگنال از طرف مدار فرمان است. بنابراین کنتاکتورها برای مکان‌هایی با چندین خطوط قدرت و همچنین خطوط فرمان بالا استفاده می‌شوند.

طریقه نصب کنتاکتور

طریقه نصب کنتاکتور

به طور ولی طریقه وصل کردن کنتاکتور در ۸ مرحله قابل انجام است.

 • مرحله ۱

ابتدا کنتاکتور متناسب با نیاز خود را بر اساس یکسری خصوصیات مانند:

 1. ولتاژ موجود برای وصل شدن بوبین کنتاکتور
 2. جریان لازم برای بار که در بخش خروجی کنتاکتور متصل می‌شود
 3. ولتاژ لازم برای بار که به قسمتی از کنتاکت ها متصل می‌شود را انتخاب کنید.
 • مرحله ۲

ورودی A1 و A2 را جهت سیم کشی ولتاژهای تحریک بوبین را پیدا کنید. حواستان باشد برخی کنتاکتورها به غیر از ۳ کنتاکت L3_ L2_ L1 جهت اتصال سه فاز دارای کنتاکت های اضافه‌ای مثل NO و NC هستند.

 • مرحله ۳

در این مرحله از نصب کنتاکتور، بودن یا نبودن کنتاکت کمکی را حتماً بررسی کنید.

 • مرحله ۴

کنتاکتور را روی جای مناسبی از ریل نصب کنید سپس‌ سیم های قدرت و البته تحریک را به سمت کنتاکتور برسانید. فراموش نکنید سیم‌ها را همه شماره‌ گذاری کنید.

 • مرحله ۵

روکش سر سیم‌ها را کمی لخت کنید و با ابزار مناسب و تخصصی سیم ها را با دقت سرسیم بزنید.

 • مرحله ۶

حالا با یک پیچ گوشتی تخصصی پیچ های ورودی را با دقت باز کنید. سپس سیم ها را درون ترمینال بگذارید و پیچ ها را محکم ببندید.

 • مرحله ۷

در این مرحله کنتاکتور مورد نظرتان را به وسیله جریان برق ورودی بوبین کنتاکتور تحریک کنید. در این موقع باید صدایی شبیه کلیک کردن بشنوید با آمدن این صدا سریعاً ولتاژ را قطع کنید.

 • مرحله ۸

در آخر مانند مرحله ۶ سیم کشی کنتاکتور را به دقت انجام می‌دهیم و پیش از راه اندازی دوباره اتصالات را بررسی کنید.

وظیفه کنتاکتور در تابلو برق

سخن پایانی

در هنگام نصب کنتاکتور یک نکته را یادتان باشد که کنتاکتور سه فاز نیاز به مراقبت بیشتری دارد؛ چون این نوع مصرف کننده‌ها از حساسیت بالایی برخوردار هستند ولی کنتاکتور تک فاز به ندرت دچار آسیب جدی می‌شود. پس در کنتاکتورهای سه فاز لازم است بار مصرفی تنظیم شود و حتماً سه فاز شبکه نیز کنترل شود تا صدمه‌ای به الکتروموتورها یا همان مصرف کننده سه فاز وارد نشود.

البته کیفیت کنتاکتورهای سه فاز و تک فاز در پیشبرد کار بسیار اهمیت دارد. از این رو برای خرید کنتاکتور سه فاز و خرید کنتاکتور تک فاز به شما توصیه می‌کنیم با کارشناسان فروش ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر در ارتباط باشید.

در واقع خوب است بدانید فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و…در خدمت مشتریان گرامی می‌باشد و شما می‌توانید بهترین محصولات را با تضمین کیفیت و قیمت از این مجموعه معتبر تهیه نمایید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *