سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
بوبین کنتاکتور چیست

بوبین کنتاکتور چیست ؟ صفر تا صد نکات و ویژگی ها

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید بوبین کنتاکتور چیست ؟ (What is a contactor coil) در واقع بوبین یک سیم پیچ ساده است که به آن سلف هم گفته می‌شود. این قطعه یکی از ساده‌ترین اما مهم‌ترین قطعات تجهیزات الکتریکی در صنایع برق به حساب می‌آید.

در پاسخ این سؤال که بوبین کنتاکتور چیست می‌توان گفت بوبین یکی از اصلی‌ترین اجزای درون کنتاکتور است که نوع، کیفیت و طریقه کار کردن این قطعه می‌تواند به طور مستقیم کیفیت و نحوه کار یک کنتاکتور را تعیین کند. برای شناخت بهتر بوبین کنتاکتور بهتر است با اجزای بوبین، نحوه عملکرد، کاربرد و سایر ویژگی‌های این محصول آشنا شوید.

اجزای تشکیل دهنده بوبین کنتاکتور چیست ؟

 لازم است بدانید بوبین کنتاکتور دارای دو عنصر مجزا از یکدیگر است که یک جزء آن هسته و جزء دیگری یک نوع هادی است‌. قسمت هادی بوبین که درون کنتاکتور قرار دارد معمولاً به شکل سیم‌هایی طویل به دور هسته است. همان‌طور که از عکس بوبین کنتاکتور پیداست سیم‌های بلندی از جنس مس به شکل مارپیچ منظم به دور هسته‌ای پیچیده شده است‌. البته این سیم‌ها یا به شکل دایره‌ای پیچیده می‌شوند و یا به شکل استوانه‌ای در اطراف هسته قرار می‌گیرند.

نحوه عملکرد بوبین کنتاکتور

بوبین ها به عنوان ساده‌ترین قطعات در تجهیزات برق با ایجاد میدان الکترومغناطیسی باعث ذخیره شدن جریان الکتریکی در کنتاکتورها می‌شوند‌. در واقع القای جریان یک ویژگی الکتریکی در بوبین ها است که تنها بستگی به سیم پیچ های الکترومغناطیسی دارد که برخلاف جریان مدار ایجاد می‌شوند. پس بوبین کنتاکتور انرژی ایجاد شده را در میدان الکترومغناطیسی خود نگهداری می‌کند بدون آنکه بتواند جهت جریان انرژی الکتریکی را تنظیم کند‌.

در حقیقت بوبین ها با توجه به نوع سیم پیچ خود فقط انرژی را در خود مهار می‌کنند. خوب است بدانید زمانی که هادی تنها یک دور به اطراف هسته پیچیده شده باشد به آن یک دور گفته می‌شود ولی اگر سیم چندین دور در اطراف هسته پیچیده شده باشد به هادی سیم پیچ می‌گویند. پس وظیفه اصلی این سیم پیچ در دور هسته نیز القای جریان برق به یک مدار الکتریکی است.

نحوه عملکرد بوبین کنتاکتور

انواع بوبین کنتاکتور

بوبین کنتاکتورها از لحاظ فرکانس جریان عبوری و نحوه کاربردشان به گروه‌های مختلفی تقسیم‌ می‌شوند:

  • بوبین کنتاکتور جریان مستقیم یا به اختصار DC یا همان الکترومغناطیس‌ها دارای یک جریان مستقیم ثابت که تنها در سیم پیچ های خود عمل می‌کند.
  • بوبین کنتاکتور AF یا همان فرکانس های صوتی که به سلف معروف هستند یا ترانسفورماتور دارای جریان متناوب نزدیک به فرکانس صوتی که پایین‌تر از ۲۰ کیلوهرتز عمل می‌کند.
  • فرکانس های رادیویی یا همان سیم‌کشی‌های رادیویی که به نام سلف شناخته می‌شوند. یا ترانسفورماتور دارای جریان متناوب در نزدیکی فرکانس رادیویی که بیشتر از ۲۰ کیلوهرتز عمل می‌کند‌.

کاربرد بوبین کنتاکتور چیست ؟

زمانی که جریان الکتریکی از بوبین کنتاکتور عبور می‌کند موجب می‌شود بوبین کنتاکتور به شکل یک نوع آهن‌ربای تیغه‌ای دربیاید. بنابراین یک سر بوبین قطب N و سر دیگر بوبین قطب S در نظر گرفته می‌شود. استفاده از بوبین های کنتاکتور یک ویژگی بارزی دارد و آن مزیت این است که هرگاه شدت جریان برق تغییر کند می‌توان به سادگی شدت میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده در بوبین را هم تغییر داد.

بنابراین بدون اینکه ترکیب سیم پیچ دست بخورد با تغییر یافتن جهت جریان نیز قطب های بوبین هم جا به جا خواهند شد. پس ساده‌ترین کاربردی که بوبین ها انجام می‌دهند استفاده در ساخت آهنرباها است. البته درون گالوانومتر یا همان جریان سنج هم از بوبین کنتاکتورهای برق استفاده می‌شود.

دلایل سوختن بوبین کنتاکتور چیست ؟‌

از آنجایی که مقدار طول سیم مسی که در اطراف هسته پیچیده شده است و همچنین مقدار جریان عبوری از سیم پیچ دو فاکتور مهم برای تعیین قدرت و توان میدان الکترومغناطیسی به شمار می‌آیند، بنابراین از نظر فنی باید مراقب این افزایش قدرت و میزان چگالی شارژ مغناطیسی باشید چرا که ممکن است بوبین بسوزد. برخی از دلایل دیگر سوختن بوبین عبارتند از:

  • ایجاد فاصله هوایی
  • اتصال مداوم بوبین
  • اتصال حلقه‌ها در بوبین
  • بیش‌ازاندازه گرم شدن کنتاکت ها
  • باز نشدن کنتاکت کمکی در برابر مقاومت پیش گذاری

دلایل سوختن بوبین کنتاکتور چیست ؟‌

سخن پایانی

 از آنجایی که بوبین کنتاکتور یک نوع سیم پیچ است که علت برق دار شدن کنتاکتور فقط به دلیل عبور جریان از درون این سیم پیچ می‌باشد. پس کیفیت و نوع بوبین کنتاکتور در هنگام خرید کنتاکتور بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل است که در پاسخ این سؤال که بوبین کنتاکتور چیست گفتیم بوبین اصلی‌ترین قطعه در کنتاکتور محسوب می‌شود.

از این رو برای خرید بوبین کنتاکتور در بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به شما پیشنهاد می‌دهیم به فروشگاه الکترونیکی فازمتر مراجعه کنید؛ چون فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و…در خدمت مشتریان گرامی در سراسر کشور است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *