سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
پرس کابلشو

آموزش پرس کابلشو + مراحل و نکات

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پرس کابلشو (Crimping tool) یک اتصال موفق را میان کابل‌ها و دیگر تجهیزات شبکه به وجود می‌آورد‌. پس برای استفاده از کابلشو باید نحوه پرس کابلشو را به خوبی بلد باشید‌. امروزه دستگاه‌های مختلفی مثل دستگاه پرس شارژی، تجهیزات پرس دستی و دستگاه‌های پرس هیدرولیکی برای انجام این کار وجود دارد.

ولی هر کدام از این دستگاه‌های پرس کابلشو متناسب با نوع کابل‌ها و نیاز شما به کار می‌روند. مثلاً دستگاه‌های پرس دستی برای کابل‌هایی مناسب است که حداکثر سطح مقطع آن‌ها ۴۰۰ میلی‌متر مربع باشد.

آموزش پرس کابلشو دستی

برای آشنایی بیشتر با نحوه پرس کردن کابلشو با دستگاه‌های پرس دستی بهتر است مراحل ذیل را به ترتیب انجام دهید:

 • مرحله ۱

اول از همه سیمی را که سایز آن متناسب با ورودی ترمینال باشد را تهیه کنید.

 • مرحله ۲

سر سیم را به اندازه طول ساقه کابلشو که به شکل استوانه‌ای است را لخت کنید. در کابلشوهای متنوع معمولاً قطر این ساقه حدوداً ۴/۱ اینچ است. برای انجام این کار به بهترین شکل ممکن باید اندازه سیم لخت کرده را درون فضای درونی استوانه کابلشو فرو ببرید. اگر سیم درون استوانه لق باشد مطمئناً کار شما اشتباه است و باید این کار را دوباره انجام دهید.

 • مرحله ۳

پس از اینکه سر سیم لخت شده را داخل قسمت استوانه‌ای کابلشو فرو کردید باید سیم برق را تا آنجایی که در بخش انتهای استوانه کابلشو قرار بگیرد به طرف داخلی استوانه فشار دهید.

آموزش پرس کابلشو دستی

 • مرحله ۴

حالا در این مرحله از پرس کابلشو لازم است استوانه‌ای که سیم در آن قرار دارد را به صورت افقی در بالا قرار بگیرید.

 • مرحله ۵

پس از آن آچار مخصوص پرس کابلشو را به حالت عمود به روی استوانه کابلشو قرار دهید. حالا با نیروی زیاد استوانه را فشار دهید تا سیم و استوانه کابلشو به یکدیگر پرس شوند‌. اگر با اعمال این نیرو از طرف دستگاه‌های پرس دستی باعث شد که اتصالات سیم و استوانه از یکدیگر جدا نشوند مطمئن باشید نحوه پرس کردن کابلشو شما به درستی انجام شده است.

نحوه پرس کابلشو با پرس هیدرولیک

کار با دستگاه‌های پرس هیدرولیک و یا دستگاه‌های پرس شارژی تا حدودی شبیه به دستگاه‌های پرس دستی است یعنی:

 1. ضامن پرس کابلشو برق را بیرون بکشید.
 2. فک مورد نظرتان را درون دستگاه قرار دهید.
 3. بعد از آن فک بعدی را درون دستگاه پرس بگذارید.
 4. حالا ضامن را به وضعیت اولیه بازگردانید.
 5. بعد از آن شیر برگشت دستگاه را جهت عقربه‌های ساعت به خوبی بچرخانید.
 6. سپس دسته متحرک دستگاه را تا بالاترین فشار آزاد کنید.
 7. بعد از آن شیر برگشت را به درستی فشار دهید تا بتواند فشار را آزاد کند.
 8. در آخر کابل و کابلشو پرس شده را از زیر دستگاه بیرون بکشید.

نحوه پرس کابلشو با پرس هیدرولیک

نکات مهم در آموزش پرس کابلشو

در روش پرس کردن کابلشو ها با سیم و کابل‌های متنوع معمولاً اشتباهاتی به وجود می‌آید که باید آن‌ها را برطرف کنید تا اتصال امنی را انجام دهید. برخی از این نکات مهم موارد ذیل هستند:

 • اشتباهی که در بیشتر پرس های کابلشو دیده می‌شود انتخاب نادرست سایز کابل است. بنابراین قبل از انتخاب کابل حتماً از روی اطلاعات ثبت شده روی کابل نوع و اندازه صحیح کابل را به دست آورید.
 • مورد دیگر اینکه همیشه سعی کنید به اندازه لازم سر سیم و یا کابل را لخت کنید. چون نباید حتی ذره‌ای سیم لخت شده از کابلشو بیرون بزند. درست است که این حالت خیلی خطرناک نیست ولی رعایت آن لازم است.
 • اگر می‌خواهید کار پرس کابلشو را برای اطمینان بیشتر در چندین مرتبه به صورت دستی، هیدرولیکی و… انجام دهید بهتر است با احتیاط کامل این کار را انجام دهید که مبادا سیم و یا کابل قطع شود. در غیر این صورت کابلشو شما از بین رفته است و باید از یک کابلشو جدید استفاده کنید.
 • نکته دیگر اینکه یادتان باشد در زمان پرس کابلشو یکسری استانداردها را برای سیم و یا کابل مورد نظرتان در نظر بگیرید‌؛ زیرا برخی کابل‌ها مثل کابل‌های جامد استاندارد BS EN60228 کلاس ۱ بهتر است برای کابل‌های رشته ای BS EN60228 کلاس ۲ انتخاب شوند. بنابراین در انتخاب نوع کابلشو در عوض اینکه کابلشوهای با تلرانس بالا را مورد استفاده‌ قرار بدهید می‌توانید کابلشوهای Elpress KRF و یا به زبان ساده همان کابلشوهای بلند را به کار ببرید‌. زیرا این نوع از کابلشوهای برق برای هر نوع کابل برقی مناسب هستند.

سخن پایانی

دقت کنید اگر اتصالی که میان کابل‌ها و تجهیزات الکتریکی به وجود می‌آورید چنانچه ضعیف باشد و یا اختلالی در آن دیده شود بدون شک سبب ایجاد حباب هوا در میان اتصالات می‌شود‌. این حباب‌ها با ایجاد رطوبت سبب خوردگی سیم های برق می‌شوند‌.

در نتیجه این خوردگی‌ها سبب کاهش مقاومت الکتریکی مدارها و بالا رفتن حرارت در آن‌ها می‌شود. بنابراین تمام این عوامل باعث ایجاد قطع برق و شکست اتصالات شما خواهد شد. بنابراین در زمان پرس کابلشو سعی کنید از مناسب ترین دستگاه پرس به همراه بهترین نوع آچار به شکل چرخ ضامن دار درونی استفاده کنید.

برای انجام این کار به شما توصیه می‌کنیم با متخصصین برق ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر به صورت کاملاً رایگان مشاوره کنید. ضمن اینکه خوب است بدانید فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل‌های مسی و کابل آلومینیوم ، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و…در خدمت مشتریان گرامی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *