سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت کابل افشان و مفتولی

۵ تفاوت کابل افشان و مفتولی ، کابل افشان بهتر است یا مفتولی؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

برای انتقال انرژی الکتریکی و برقراری جریان برق باید از سیم یا کابل مخصوص استفاده کرد. سؤالی که همیشه خریداران با آن روبرو هستند این است که تفاوت کابل افشان و مفتولی در چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا ویژگی‌های هر یک را معرفی کرده و سپس شما را با تفاوت کابل افشان و مفتولی نیز آشنا کنیم. پس اگر می‌خواهید بدانید کابل افشان بهتر است یا مفتولی این مقاله از فروشگاه الکترونیکی فازمتر را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی با کابل افشان

اگر یک یا چند سیم افشان را در کنار یکدیگر قرار دهیم و سپس با یک عایق آن را بپوشانیم، کابل افشان مسی تولید می‌شود. سیم افشان هم از رشته‌های نازک هادی که توسط یک لایه عایق با جنس PVC پوشانده شده، تشکیل شده است. از این کابل برای انتقال برق از نقطه‌ای به نقطه دیگر استفاده می‌شود.

هادی داخلی سیم و کابل افشان مسی بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است. به طور معمول در کابل‌های افشان از دو لایه عایق با جنس PVC استفاده می‌شود. یک لایه عایق دور سیم‌ها قرار می‌گیرد و لایه‌ای دیگر کل کابل را می‌پوشاند. قبل از آن که به بررسی تفاوت کابل افشان و مفتولی بپردازیم باید با کابل مفتولی نیز آشنا شوید.

آشنایی با کابل افشان

آشنایی با کابل مفتولی

در سیم‌های مفتول از یک هادی ضخیم با عایقی از جنس پی‌وی‌سی استفاده می‌شود. از آنجایی که هادی ضخیم است انعطاف‌پذیری مفتول کم می‌شود، به همین دلیل به آن سیم خشک هم می‌گویند. کابل مفتولی نیز از قرارگیری چند سیم مفتولی در کنار هم و سپس عایق کردن آن‌ها ساخته می‌شود.

این محصول که به آن کابل خشک نیز گفته می‌شود رسانایی بسیار بالایی دارد. از آنجایی که انعطاف‌پذیری کابل مفتولی کم است از آن برای سیم‌کشی در مکان‌هایی که نیازی به تغییر مسیر در آن نیست استفاده می‌شود. معمولاً کابل‌های مفتولی را با عایقی از جنس پلی‌وینیل کلرات می‌پوشانند. این عایق بسیار مستحکم بوده و در برابر انواع تنش‌ها و فشارهای مکانیکی مقاوم است. از این نوع کابل‌ها در پروژه‌های بزرگ و کوچک صنعتی، پست‌های توزیع برق و نیروگاه‌ها استفاده می‌شود.

5 تفاوت کابل افشان و مفتولی

با وجود اینکه ساختار هادی داخلی کابل افشان و مفتولی با یکدیگر متفاوت است اما از هر دوی آن‌ها برای انتقال جریان الکتریکی از نقطه‌ای به نقطه دیگر استفاده می‌شود. اگر بخواهیم تفاوت کابل افشان و مفتولی را به شما معرفی کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • میزان انعطاف‌پذیری

اولین و مهم‌ترین تفاوت کابل افشان و مفتولی میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها است. هادی‌های به کار رفته در کابل افشان از کلاس 5 است در صورتی که هادی‌های موجود در کابل مفتولی از کلاس 2 می‌باشد. باید بدانید که هادی کلاس 5 بسیار نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر از هادی کلاس 2 است. همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم ضخامت هادی در کابل‌های مفتولی بسیار بیشتر از کابل‌های افشان است و این امر هم نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری بالاتر کابل‌های افشان نسبت به کابل‌های مفتولی است.

  • مقاومت اهمی کابل

دومین تفاوت کابل افشان و مفتولی در مقدار مقاومت اهمی آن‌ها است. مقاومت اهمی هر رسانایی با سطح مقطع آن رابطه‌ای معکوس دارد. به عبارت دیگر هر چه مقطع هادی بزرگ‌تر باشد، مقاومت اهمی آن کمتر می‌شود. با توجه به این مسئله می‌توان گفت مقاومت اهمی کابل مفتولی از کابل افشان کمتر است. در واقع هر چه مقاومت اهمی کمتر باشد سیم یا کابل با کیفیت بیشتری می‌تواند جریان برق را از خود عبور دهد. همچنین افت ولتاژ کمتری در آن رخ می‌دهد.

5 تفاوت کابل افشان و مفتولی

  • مقدار استحکام

از کابل برق مفتولی بیشتر برای سیم‌کشی در زیر زمین یا درون دیوار استفاده می‌شود زیرا استحکام آن بیشتر است. استقامت و مقدار استحکام کابل‌های مفتولی بسیار بیشتر از همنوعان آن‌ها یعنی کابل‌های افشان است.

  • ساختار داخلی

یکی از بارزترین تفاوت‌های کابل‌های مفتولی با کابل افشان ساختار داخلی آن است. در کابل افشان هادی‌ها به صورت سیم‌های نازکی هستند که به دور هم پیچیده شده‌اند اما در کابل مفتولی از هادی با ضخامت بالا استفاده می‌شود.

  • قیمت نهایی محصول

اگر اندازه دو کابل افشان و مفتولی با یکدیگر برابر باشد، معمولاً قیمت کابل افشان از مشابه مفتولی آن بیشتر است. پس در هنگام خرید باید به تفاوت قیمتی این دو نوع کابل نیز توجه کرد.

سخن آخر

حالا که با تفاوت کابل افشان و مفتولی آشنا شده‌اید باید بتوانید به سؤال کابل افشان بهتر است یا مفتولی؟ هم پاسخ دهید. با توجه به ویژگی‌های هر یک می‌توان از آن‌ها در مکان‌های مختلفی برای انتقال برق استفاده کرد. کابل مفتولی برای سیم‌کشی در مکان‌هایی که فشار و تنش زیاد است، استفاده می‌شود و کابل افشان در موارد که انعطاف‌پذیری مهم است، به کار می‌رود. فروشگاه اینترنتی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه انواع کابل و سیم مسی و آلومینیومی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *