سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت کابلشو و وایرشو

تفاوت کابلشو و وایرشو در چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت کابلشو و وایرشو (difference between cable lug and wire lug) بیشتر در شکل ظاهری این دو قطعه است‌. البته کابلشو و سر سیم‌ها یا همان وایرشو از نظر ضخامت و اندازه هم با یکدیگر تفاوت دارند به این صورت که ضخامت و ابعاد کابلشوها در مقایسه با وایرشوها بیشتر است. به طور کلی کابلشوها یک نوع از وایرشوها هستند که به صورت دو سوراخه و چهار سوراخه باعث اتصال میان دو سیم برق می‌شوند؛ اما با وجود تفاوت کابلشو و وایرشو مهم‌ترین هدف این دو قطعه در صنعت برق، ایجاد اتصالات بدون اختلال و امن است.‌

تفاوت کابلشو و وایرشو

برای درک درستی از تفاوت های میان کابلشو و وایرشو لازم است هر کدام از این دو نوع قطعه از تجهیزات مهم در صنعت برق را به طور کدام بشناسید.

وایرشو چیست؟‌

سرسیم یا وایرشو یک قطعه فلزی است که برای برقراری اتصال الکتریکی میان سیم های رشته ای به صورت دائم و موقت به کار می‌رود. معمولاً جنس سرسیم ها از نوع مس است که روکشی از جنس قلع یا برنج روی آن قرار دارد.

انواع وایرشو

سرسیم ها از نظر شکل ظاهری به ۴ مدل متنوع دسته بندی می‌شود:

  • وایرشو حلقه ای یا همان سرسیم گرد

این نوع سرسیم ها در قسمتی از زیر پیچ شینه قرار می‌گیرند. یکی از بزرگ ترین مزیت آن‌ها این است که در اتصالات برق پیچ ها به سادگی باز نمی‌شوند و اتصالات ایمنی فراهم خواهد شد.

  • وایرشو تیغه ای یا همان سرسیم U شکل

این نوع سرسیم ها راحت‌تر از سرسیم های گرد از اتصالات جدا می‌شوند‌.‌

  • وایرشو میله ای یا همان کابلشو

در تفاوت کابلشو و وایرشو باید گفت کابلشوها نمونه‌ای از سرسیم های میله ای هستند که بیشتر در سیم های افشان با فشار برق ضعیف مثل سیم های مخابرات و سیم ترمینال‌ها استفاده می‌شود.

  • وایرشو کشویی یا همان سرسیم زبانه

این نوع وایرشوها برای اتصالات سیم های افشان بار فشار ضعیف به کار می‌روند. مثل ترمینال‌ها و قسمت های خروجی نظیر کلید کولر

انواع وایرشو

کابلشو چیست؟

یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در زمان کارهای الکتریکی تنها برای رعایت نکات ایمنی به کار می‌رود کابلشوها هستند؛ زیرا اتصال کابل در کارهای الکتریکی به طور مستقیم به قطعات دیگر امکان‌پذیر نیست. بنابراین این قطعه برای اتصال قطعات مهم برخی تجهیزات مثل تابلوهای برق، سیم کشی های ساختمان های مختلف و… قطعه‌ای کاملاً ضروری است.

انواع کابلشو

کابلشوها از نظر طریقه نصبشان به ۳ گروه متفاوت به نام‌های لحیمی، پیچی و همچنین پرسی تقسیم‌بندی می‌شوند. مواد سازنده انواع کابلشو معمولاً از جنس آلومینیوم یا حتی مس است که شکل ظاهری آن‌ها به صورت ساده و زاویه دار طراحی می‌شود‌.

همچنین با توجه به نوع کاربردشان به صورت دو سوراخه و چهار سوراخه به کار می‌روند‌. نکته مهمی که در مورد کابلشوها وجود دارد این است که در زمان به کار بردن کابلشوهای پیچی باید حواستان باشد که کابلشوهای پیچی چنانچه به طور هم‌زمان با یکدیگر باز و بسته نمی‌شوند نباید در یک راستای عمودی زیر هم قرار بگیرند.

تفاوت کابلشو و وایرشو

با توجه به معرفی کابلشوها و وایرشوها مهم‌ترین تفاوت میان این دو قطعه کاربرد آن‌ها است‌. در حقیقت وایرشوها در وسایل مختلفی مانند سوکت های برق، اتصالات برق خودروها، تابلوهای برق و… استفاده می‌شوند؛ ولی کابلشوها در قسمت های مختلف ساختمان مثل سیم کشی عمومی ساختمان به کار می‌روند.

تفاوت دیگر اینکه سرسیم ها در ۲ مدل عایق و همچنین مدل غیر عایق تولید می‌شوند؛ ولی کابلشوها در مدل‌های تکی روکش‌دار، بدون روکش و همچنین دوبل روکش دار قرار دارند. از طرفی جنس سرسیم ها اغلب از جنس مس است؛ ولی جنس کابلشوها از نوع مس، کابل آلومینیوم و همچنین برنج، فسفر و حتی برنز است.

در واقع وایرشوها با توجه به نوع کاربرد و اندازه سیم های برق در سایزهای متفاوتی تولید می‌شوند. بنابراین هر نوع سرسیم یک جریان متفاوتی را از خود عبور می‌دهد‌. تفاوت دیگر اینکه ضخامت و اندازه کابلشو و وایرشوها با یکدیگر فرق دارد. در حقیقت کابلشوها ضخامت و قطر بیشتری در مقایسه با وایرشوها دارند.

تفاوت کابلشو و وایرشو

سخن پایانی

نمی‌توان به صورت قطعی با بیان تفاوت کابلشو و وایرشو گفت که کدام از این دو قطعه بهتر هستند و کاربرد بیشتری دارند؛ چون سرسیم ها و کابلشوها هر دو تجهیزات مهمی در صنایع برق هستند ‌که در کنار قطعات دیگر تفاوت آن‌ها آشکار می‌شود‌. فقط در هنگام خرید کابلشو و خرید سرسیم باید به نوع و کفیت محصول توجه داشته باشید.

در این میان خوب است بدانید فروشگاه الکترونیکی فازمتر یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان تجهیزات برقی گوناگون مثل بست کمربندی، سرسیم های متنوع، گلند، روکش های حرارتی، انواع کابلشو و… است. این مجموعه در حوزه تجهیزات الکتریکی باکیفیت ترین برندهای مطرح داخلی و برندهای شناخته شده خارجی را در هر نقطه از کشور در اختیارتان قرار می‌دهد. تمام تلاش پرسنل فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه بهترین محصولات با تضمین کیفیت و قیمت به دست شما مشتریان گرامی در سراسر کشور و در نهایت جلب رضایت شما است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *