سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
انواع سرکابل

آشنایی با انواع سرکابل و کاربردهای هر کدام

آنچه در این مقاله می‌خوانید

انواع سرکابل ها (types of Cable Termination) وظیفه دارند تا میان هادی کابل ها و سایر تجهیزات الکتریکی ارتباط امنی را برقرار کنند. اگر چه سرکابل ها هر کدام خصوصیات و کاربردهای مجزایی دارند. همچنین برای متصل کردن کابل های زمینی فشار قوی و کابل های زمینی فشار متوسط به دیگر تجهیزات شبکه سیستم برق رسانی به کار می‌روند‌.

ولی انواع سرکابل بعد از برقرار کردن ارتباط هادی کابل های برق به بخش‌های برق‌دار شبکه موظف هستند تا ایزولاسیون هادی را در قسمت‌هایی از محل اتصال هم انجام دهند. از این رو سرکابل ها در انواع مختلف نیز کاربردهای متفاوتی را بر عهده دارند.

انواع سرکابل

سرکابل ها از لحاظ جنس و طریقه نصب آن‌ها به کابل های هادی در نمونه‌های مختلفی تولید می‌شوند. از این رو سرکابل ها با توجه به جنسی که دارند در رنج های ولتاژی متفاوتی به کار می‌روند. برخی از انواع سرکابل ها به شرح ذیل است:

  • سرکابل حرارتی

یکی از پرکاربردترین سرکابل هایی که در شبکه برق رسانی استفاده می‌شود سرکابل حرارتی نام دارد. جنس این نوع سرکابل ها از جنس نوعی پلیمر مقاوم با نام پلی اتیلن است. بنابراین در ولتاژهای ۱ تا ۷۲.۵ کیلوولت از نمونه‌های مختلف سرکابل های حرارتی از قبیل سرکابل حرارتی فشار متوسط، سرکابل حرارتی فشار ضعیف، سرکابل حرارتی فشار قوی و سرکابل حرارتی روغنی استفاده می‌شود‌.

  • سرکابل سرد

جنس انواع سرکابل های سرد اصولاً از نوع سیلیکون آنتی ترک و مقاوم است. بنابراین سرکابل های سرد وزن سبکی دارند و به صورت ناصاف به کابل می‌چسبند.

سرکابل سرد

  • سرکابل Silp On (سرکابل فشاری)

انواع سرکابل فشار قوی در صنایع برقی برای ولتاژهای قوی‌تر استفاده می‌شوند. از این رو جنس انواع سرکابل فشاری از لاستیک سیلیکون با گرید خیلی بالا است.

  • سرکابل Plug in (سرکابل چپقی)

این نوع سرکابل ها برای متصل کردن کابل های پلیمری به برخی تجهیزات الکتریکی مثل ترانسفورماتورها و همچنین کلیدهای گازی GIS مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرکابل های پلاگین سیستم خشک دارند و در تمام زوایا به صورت افقی، عمودی و حتی وارونه نصب می‌شوند‌.

  • سرکابل زانویی

انواع سرکابل های زانویی بیشتر در پست‌ها و همچنین در تابلوهای برق به کار می‌روند. زمانی که دو کابل نمی‌توانند در یک راستا قرار بگیرند و نمی‌توان از سرکابل های معمولی برای اتصال آن‌ها استفاده کرد باید از سرکابل های زانویی کمک گرفت.

  • سرکابل Connex

سرکابل MV و همچنین سرکابل HV کانکس از جمله انواع سرکابل هایی هستند که برای نصب به GIS و البته ترمینال ترانسفورماتور قدرت به اندازه ولتاژ ۲۴۵ کیلوولت به کار می‌روند.

  • سرکابل ESS و EST

این ۲ نوع سرکابل از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند چون جنس آن‌ها از رزین فایبرگلاس است. سرکابل ESS یا همان سرکابل خودنگهدار بیشتر برای ولتاژهای ۶۰ کیلوولت و همچنین ولتاژهای ۳۰۰ کیلوولت استفاده می‌شوند. از طرفی سرکابل های EST بیشتر برای نصب داخلی به عنوان سرکابل داخلی و نصب هوایی به عنوان سرکابل هوایی در ولتاژهای ۶۰ الی ۱۴۵ کیلوولت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت سرکابل سرد و گرم

دقت کنید جنس روکش انواع سرکابل های حرارتی یا همان سرکابل های گرم Heat shrink از جنس پلی اتیلن کراس لینک هستند. پس تا ولتاژهای ۶۳kv می‌توانید از این نوع سرکابل ها استفاده کنید. البته برای به کار بردن سرکابل های حرارتی حتماً باید سرکابل را گرم کنید.

تفاوت سرکابل سرد و گرم

در صورتی که جنس روکش سرکابل های سرد Cold Shrink از پلیمر سیلیکون است که پس از ساخته شدن روی یک فنر از جنس پلیمر قرار می‌گیرد‌. پس سرکابل های سرد نصب سریع و راحت‌تری نسبت به سرکابل های گرم دارند و برای نصب سرکابل های سرد نیازی به شعله تورچ و تجهیزات خاصی نیست.

تفاوت سرکابل و کابلشو

اگر چه سرکابل و کابلشو تقریباً ساختاری شبیه به هم دارند و مانند یکدیگر عمل می‌کنند. ولی تفاوت‌های زیادی میان این دو وسیله وجود دارد.‌ مثلاً سرکابل ها برای متصل کردن سیم و کابل ها استفاده می‌شوند ولی کابلشوها برای متصل کردن سیم و کابل ها به سایر تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت دیگر اینکه گیره های سرکابل از نوع سیم پیچی است ولی گیره های کابلشو به شکل فنری طراحی شده‌اند. یک تفاوت دیگر اینکه سرکابل ها را باید با انبردست و سیم چین وصل کرد ولی کابلشوها رو باید توسط پیچ گوشتی و یا آچار پیچ گوشتی متصل کرد.

سخن پایانی

حال که در این مطلب با انواع سرکابل الکترونیکی آشنا شدید و تا حدودی کاربرد تمامی آن‌ها را دانستید به شما توصیه می‌کنیم برای تهیه مرغوب ترین و بهترین سرکابل فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف به فروشگاه الکترونیکی فازمتر مراجعه کنید. زیرا مجموعه ما به عنوان ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل های مسی و کابل آلومینیوم ، انواع سرکابل، یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و…در خدمت مشتریان گرامی در سراسر کشور است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *