سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت بین وات و ولت

تفاوت بین وات و ولت و آمپر چیست؟ + تبدیل ولت به وات

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت بین وات و ولت به زبان ساده در این است که واحد اندازه‌گیری وات (W) میزان انرژی مورد نیاز مصرفی جهت تولید انرژی در سیستم‌های الکتریکی را نشان می‌دهد. پس این مقدار انرژی برای انجام کارهای مورد نیاز مانند روشن شدن و یا حرکت کردن سریع لازم است. در حالی که ولت که در حقیقت ولت آمپر (VA) است واحد اندازه‌گیری میزان توان در مدارهای الکتریکی به همراه جریان مستقیم است. اصولاً این واحد اندازه‌گیری VA در مدارهای جریان متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین ولت آمپر یکای اندازه‌گیری توان ظاهری در سیستم‌های الکتریکی است.

تفاوت بین وات و ولت چیست؟

ولت آمپر که با نماد اختصاری VA نشان داده می‌شود و وات که به اختصار آن را W می‌نویسیم واحدهای مناسبی برای اندازه‌گیری توان الکتریکی هستند. اساساً وات نشان‌دهنده توان حقیقی وسایل الکتریکی است. یعنی میزان انرژی که لوازم برقی مصرف می‌کنند یا تولید می‌کنند را نشان می‌دهد. البته این توان الکتریکی از طریق لوازم برقی در یک دوره زمان مشخصی به دست می‌آید.

به همین دلیل یکای وات برابر ژول بر ثانیه در نظر گرفته می‌شود‌؛ اما ولت آمپر در حقیقت اندازه‌گیری توان ظاهری تجهیزات الکتریکی است. این مقدار توان اندازه‌گیری از حاصل‌ضرب ولتاژ در جریان برق در یک مدار الکتریکی به دست می‌آید. بنابراین VA واحد مشخصی از توان ظاهری تحویل داده شده به طرف یک بار الکتریکی است؛ ولی صرفاً توان واقعی که از طریق بار الکتریکی مصرف می‌شود را منعکس نمی‌کند.

مقایسه وات و ولت

مقایسه وات و ولت

در بررسی تفاوت بین وات و ولت دقت کنید W نشان‌دهنده اندازه‌گیری میزان ظرفیت یک منبع تغذیه و سیستم‌های دیگری مثل ترانسفورماتور است؛ اما VA نشان‌دهنده اندازه‌گیری میزان توان واقعی می‌باشد. بنابراین دستگاهی با درجه بالا احتمال دارد ظرفیت توان بالاتری در مقایسه با ولت آمپر داشته باشد؛ ولی صرفاً نمی‌توان گفت که دستگاهی با رتبه ولت آمپر بالاتر توان بیشتری دارد.

فرق بین آمپر، ولت و وات

در تفاوت بین وات و ولت به زبان ساده باید گفت ولتاژ یا همان Voltage به عنوان یک فشار الکتریکی مشخص در یک سیستم برقی تعریف می‌شود. بنابراین نشان‌دهنده میزان توان الکتریکی موجود درون سیستم‌های الکتریکی است. در صورتی که وات یا همان Watt تعیین کننده مقدار کارکرد الکتریکی در سیستم‌های برقی است. بنابراین بر اساس جمع عدد ولتاژ و همچنین جریان الکتریکی به دست می‌آید.

فرق آمپر با وات و ولت

ولتاژ نشان‌دهنده میزان توان تولید الکتریکی در سیستم‌های برقی است. در حالی که وات نشان‌دهنده میزان مصرف الکتریکی در سیستم‌های برقی است. از طرفی VA یا همان ولت آمپر پتانسیل توان را اندازه می‌گیرد؛ ولی W یا همان وات توان واقعی مصرف شده را اندازه‌گیری می‌کند‌.

وات چیست به زبان ساده

وات با نماد اختصاری W واحد توان الکتریکی است. این واحد میزان توان واقعی استفاده شده از طریق یک دستگاه الکتریکی را به طور دقیق اندازه می‌گیرد.

تبدیل ولت به وات

حال که با تفاوت بین وات و ولت آشنا شدید باید نحوه تبدیل این و به یکدیگر را یاد بگیرید. از آنجایی که ولت آمپر VA یک واحد تعیین شده‌ای از توان الکتریکی است پس جهت اندازه‌گیری توان ظاهری تمام سیستم‌های الکتریکی در یک مدار مشخص شده‌ای استفاده می‌شود. بنابراین این واحد اندازه‌گیری با دقت زیادی ولتاژ و همچنین جریان مدار را تعیین می‌کند. پس به طور کلی آمپر × ولت= وات

هر ولت چند وات است؟

هر ولت چند وات است؟

وات W یک واحد اندازه‌گیری برای توان الکتریکی است. بنابراین توان واقعی استفاده شده از طریق یک دستگاه الکتریکی را مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهد. وات ولتاژها در حقیقت جریان و البته ضریب توان مدار را مشخص می‌کند. دقت کنید ضریب توان یک معیاری است که به طور دقیق نشان می‌دهد میزان توان الکتریکی یک سیستم برقی چقدر کارآمد در یک مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس در تبدیل ولت به وات هم باید گفت آمپر × ولت= وات

علامت ولت و وات

در ادامه تفاوت بین وات و ولت به علامت و نماد آنها می‌پردازیم. ولت و وات هر دو واحدهای جداگانه‌ای هستند که کاربردهای متفاوتی دارند. بنابراین علامت ولت را با VA و علامت وات را W به طور اختصار نشان می‌دهند؛ چون ولت آمپر واحد اندازه‌گیری میزان شدت‌ جریان الکتریکی به صورت نقطه‌ای است؛ ولی وات نیز واحد اندازه‌گیری میزان قدرت یا همان توان الکتریکی است. پس برای تأمین مقدار وات در سیستم‌های الکتریکی باید مقدار شدت جریان در سیستم را در جریان الکتریکی آن ضرب کنیم. سپس محاسبه آن چیزی را که نیاز دارید را به دست آورید.

سخن پایانی

در این مطلب از وب سایت فروشگاه الکترونیکی فازمتر به طور مختصر شما را با تفاوت بین وات و ولت آشنا کردیم؛ ولی از آنجایی که عملکرد هر کدام از سیستم‌های الکتریکی توان اندازه‌گیری متفاوتی دارند بهتر است برای خرید انواع و اقسام ترانس اعم از ترانسفورماتور خشک رزینی، ترانسفورماتور روغنی تکفاز و ترانسفورماتور یکسان سازی و سایر تجهیزات و لوازم الکتریکی با فروشگاه الکترونیکی فازمتر در ارتباط باشید. در واقع فازمتر بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات کابل و سیم، ترانس، یراق آلات و همچنین منسوجات بتنی، عایق و اتصالات روشنایی و حتی کلید و پریز را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی ارائه می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *