سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت کاوا و کیلووات

تفاوت کاوا و کیلووات ، هر کاوا چند کیلووات است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت کاوا و کیلووات (difference between kw and kva) اساساً در این است که کاوا توان ظاهری مولدها و دستگاه‌های الکتریکی است؛ ولی کیلووات توان واقعی تجهیزات الکتریکی به شمار می‌آید. پس فقط در سیستم‌های ایده آل است که توان واقعی معادل با توان ظاهری می‌باشد؛ ولی معمولاً در سیستم‌هایی که غیر ایده آل هستند مثل ژنراتور همیشه توان واقعی دستگاه پایین‌تر از توان ظاهری آن است؛ چون بخش کوچکی از توان ظاهری در هنگام کار با دستگاه مصرف می‌شود‌.

تفاوت کاوا و کیلووات چیست؟

برای اینکه بدانید تفاوت کاوا kva با کیلووات kw چیست باید اول از همه با دو کلمه کاوا و کیلووات به طور مختصر آشنا شوید.

کیلووات (kw) چیست؟

در هنگام خرید دستگاه موتور برق اصلی ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید توان دستگاه است. معمولاً این توان بر اساس کیلووات و کاوا تعیین می‌شود. از این رو کیلووات در دستگاه‌های الکتریکی توان واقعی یا به زبان ساده توان کاری گفته می‌شود‌ که با علامت KW در قسمتی از دستگاه‌های موتور برق، ترانسفورماتور ها، ژنراتورها و… درج می‌شود.

کاوا (kva) چیست؟

کاوا (kva) چیست؟

مفهوم کلمه کاوا مخفف کلمات کیلو وات آمپر است که معنی توان ظاهری را می‌دهد. هر کاوا kva معادل با ۱۰۰۰ ولت آمپر است. در واقع این واحد در وسایل برقی از حاصل‌ضرب ولتاژ در واحد کیلوولت جریان برق در واحد آمپر به دست می‌آید.

فرق کاوا و کیلووات

در بررسی فرق میان کاوا و کیلووات توجه داشته باشید که دو واحد کاوا kva و کیلووات kw تنها در موتورهای برق وجود ندارد، بلکه تمام تجهیزات الکتریکی دارای توان واقعی و توان ظاهری هستند. البته شاید با مفهوم واحد کیلووات بیشتر در وسایل خانگی، الکتروموتورها و همچنین تجهیزات کشاورزی و صنعتی رو به رو شده باشید.

در حالی که تجهیزاتی مانند اینورترها، آلترناتورها و همچنین ترانسفورماتورها و یو پی اس ها برحسب کاوا طراحی می‌شوند‌. اگر چه کاوا و کیلووات در مدارهای DC به دلیل ثابت بودن ولتاژ برق با یکدیگر برابر هستند؛ ولی در مدارهای AC به دلیل نوسانات ولتاژ برق و ایجاد جریان متفاوت تفاوت‌هایی بین کاوا و کیلووات وجود دارد.

اگر بخواهیم در مورد تفاوت کاوا و کیلووات بیشتر توضیح بدیم باید گفت کیلووات kw توان واقعی یا همان توان خروجی سیستم‌های الکتریکی است در حالی که کاوا kva توان ظاهری یا همان مقدار انرژی ورودی و توان مصرفی مولد شما به حساب می‌آید. بنابراین توان واقعی یا همان توان خروجی در سیستم‌های غیر ایده ال نسبت به توان ظاهری دستگاه کمتر است.

اگر هنوز متوجه تفاوت کاوا و کیلووات نشده‌اید برایتان یک مثال ساده می‌زنیم، فرض کنید قصد نوشیدن مقداری ماءالشعیر را دارید، زمانی که ماءالشعیر را درون لیوان می‌ریزید بدون شک مقدار کمی کف روی آن خواهید دید که بعد از مدتی از بین می‌رود. پس مقدار حجمی که از ماءالشعیر در لیوان باقی می‌ماند و واقعی است را کیلووات فرض می‌کنیم؛ اما مقدار حجمی که ماءالشعیر همراه با کف در لیوان است را کاوا یا توان ظاهری فرض می‌کنیم.

هر کاوا چند کیلووات است؟

برای تبدیل کاوا kva به کیلووات kw باید توان مورد نظرتان را بر ۸/۰ تقسیم کنید. مثلاً اگر ۸ کیلووات را بر ۸/۰ تقسیم کنید جواب به دست آمده ۱۰ می‌شود. اگر در جدول تبدیل کاوا به آمپر دیده باشید همیشه هر کاوا برابر با ۱۰۰۰ ولت آمپر است.

تبدیل کیلووات به کاوا

برای تبدیل کیلووات به کاوا باید بدانید که هر کیلووات برابر ۵۲/۱ کاوا است. پس برای اینکه بتوانید هر کیلووات چند کاوا kva است باید عدد کیلووات را در ۸/۱ ضرب کنید.

هر کاوا چند وات است؟

هر کاوا چند وات است؟

برای تبدیل کاوا به وات باید ابتدا بدانید که هر یک کاوا kva معادل با ۸/۰ کیلووات است‌. در آخر جواب به دست آمده را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنید؛ چون هر کیلووات برابر با ۱۰۰۰ وات است.

تبدیل کاوا به آمپر آنلاین

برای تبدیل کاوا kva به آمپر لازم است در ابتدا تکفاز بودن و یا سه فاز بودن جریان برق مصرفی را مشخص کنید. در نهایت برحسب اینکه هر کاوا برابر با ۱۰۰۰ ولت آمپر است تبدیل کاوا به آمپر را انجام دهید. اگر نمی‌توانید به صورت ذهنی یا نوشتاری این گونه تبدیلات را انجام دهید خوب است بدانید که امروزه یکسری نرم افزار kw به kva طراحی شده‌اند که به راحتی ظرف چند ثانیه این کار را برایتان انجام می‌دهد.

کیلووات چند آمپر است؟

هر کیلووات معادل ۸/۰ کاوا و معادل با ۵/۴ آمپر است. مثلاً یک موتور برق ۶ کیلووات که جریان خروجی آن ۲۷ آمپر است توان ظاهری آن معادل با ۵/۷ کاوا می‌باشد.

سخن پایانی

اگر شما قصد خرید ترانسفورماتور، انواع موتور برق و سایر تجهیزات الکتریکی را دارید باید تفاوت کاوا و کیلووات را به خوبی بدانید؛ چون این دو مفهوم ارتباط مستقیمی با میزان کارایی و طول عمر دستگاه دارند؛ اما اگر دانش علمی بالایی در این زمینه ندارید بهتر است برای بررسی کیفیت و توان خروجی دستگاه مورد نظر خود با کارشناسان فروش ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر در ارتباط باشید.‌

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *