سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
انواع کابل مسی

آشنایی کامل با انواع کابل مسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

انواع کابل مسی (Types of copper cabling) به صورت هادی کلاس 1، 2، 5 و 6 رسانای بسیار خوبی برای جریان الکتریکی هستند چون مس داده‌های اینترنتی و جریان برق را تا حد فوق‌العاده خوبی انتقال می‌دهد. از این رو کابل های مسی مرغوب ترین کابل و سیم در سیستم های بزرگ انتقال نیرو به حساب‌ می‌آیند. مهم‌تر اینکه این محصولات در دیتاهای اینترنتی دارای خواص شیمیایی و فیزیکی قابل توجهی هستند و می‌توانند کیفیت و ارزش نهایی پروژه‌های بزرگ را تا حد زیادی ارتقاء دهند.

امروزه انواع کابل های مسی در نمونه‌های مختلفی تولید و استفاده می‌شوند که در ادامه به معرفی این موارد می‌پردازیم. در ضمن جا دارد اشاره کنیم فروشگاه الکترونیکی فازمتر بهترین و باکیفیت ترین محصولات سیم و کابل را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی عرضه می کند.

معرفی انواع کابل مسی

فلز مس یکی از قدرتمندترین فلزهای موجود در صنعت است که انتقال نیرو را با توانایی زیادی انجام می‌دهد. به همین دلیل امروزه‌ از انواع کابل های مسی در کنار کابل های آلومینیومی در توزیع شبکه های برق رسانی استفاده‌های زیادی صورت گرفته است. البته چون کابل مسی خاصیت غلتک پذیری بالایی دارد همچنین شکل پذیری آن آسان است و مقاومت بالایی در برابر کشش از خود نشان می‌دهد‌ بنابراین کابل های مسی توانسته‌اند نسبت به کابل های آلومینیومی ارجحیت پیدا کنند.

معرفی انواع کابل مسی

نمونه‌های مختلف کابل مسی

انواع کابل مسی از لحاظ ویژگی های ساختاری فلز مس و از همه مهم‌تر بر اساس عایق هایی که روی کابل مسی به کار می‌روند به دو گروه اصلی تقسیم بندی می‌شوند.

 •  انواع کابل مسی از لحاظ ویژگی های ساختاری

کابل های مسی بر اساس‌ مشخصات ساختاری به چند دسته تقسیم می‌شوند.

هادی کلاس یک

کابل مسی هادی کلاس 1 نوعی کابل تک هسته‌ای یا تک مفتولی است که کمترین انعطاف‌پذیری را دارد. ولی نسبت به سیم های انعطاف‌پذیر، جریان الکتریکی را با توانایی بیشتری هدایت می‌کند.

هادی کلاس دو

کابل مسی هادی کلاس 2 نوعی کابل نیمه اتلاف است که به صورت تعدادی سیم پیچ خورده تولید می‌شود. به همین دلیل به کابل های هادی دو کابل های نیمه افشان هم گفته می‌شود. این نوع کابل هادی هم به شکل فشرده و هم به صورت غیر فشرده مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. البته‌ خوب است بدانید که انواع کابل مسی به شکل هادی کلاس دو در مقایسه با هادی کلاس یک انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

هادی کلاس پنج و شش

این نوع هادی‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند. چون تعداد سیم های به کار رفته در انواع کابل مسی به صورت هادی کلاس 5 و 6 از نوع رشته‌های زیاد با قطر کم هستند. از این رو کابل های مسی هادی کلاس پنج و کابل مسی هادی کلاس شش با انعطاف‌پذیری بالایی بیشتر در صنعت ساختمان سازی به کار می‌روند.

 انواع کابل مسی از لحاظ ویژگی های ساختاری

 •  انواع کابل مسی از لحاظ نوع عایق

عایق هایی که سطح سیم های مسی را پوشش می‌دهند گاهی اوقات از جنس PVC هستند. ولی در بیشتر مواقع جهت بالا بردن مقاومت سیم های مسی از عایق های XLPE استفاده می‌شود. زیرا این نوع عایق‌ها مقاومت کابل های مسی را بالاتر می‌برند همچنین آن‌ها را برای استفاده در فضاهای باز، خاک درون آب و حتی کانال‌های زیرزمینی آماده و مجهزتر خواهند کرد. به همین دلیل از انواع کابل مسی به دلیل توان و استحکام بالا در نیروگاه‌ها و دستگاه های صنعتی‌ استفاده‌های زیادی صورت می‌گیرد.

کاربرد انواع کابل مسی

از آنجایی که کابل مسی در برابر انتقال الکتریکی توان بسیار بالایی دارد. همچنین مقاومت خوبی در برابر حرارت و فشارهای زیاد از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل از انواع کابل مسی (Types of copper cabling) با موارد مختلف در بخش عظیمی از صنایع استفاده می‌شود. از جمله این صنایع عبارتند از:

 • صنایع حمل و نقل
 • صنعت تولید محصولات الکترونیکی
 • ساخت لوازم خانگی
 • ساختاری ملزومات الکتریکی
 • تولید تجهیزات‌ صنعتی
 • صنعت مخابرات
 • صنایع ماشین سازی
 • ساخت آهنربای الکتریکی
 • کابل کشی بین شهری
 • سیستم های روشنایی
 • کابل شبکه اینترنت

سخن پایانی

کابل مسی نسبت به سایر کابل های برق از قدرت بالاتری برخوردار است. از این رو برای برقراری ارتباط، انتقال داده ها و سایر عملکردهای الکتریکی از کابل های مسی در کنار سیم های نوری استفاده‌های بی‌شماری صورت می‌گیرد. البته‌ شاید دلیل کاربرد زیاد از انواع کابل مسی در صنعت قیمت مناسب، قدرت بالای انتقال و از همه مهم‌تر انعطاف پذیری زیاد کابل های مسی باشد. به همین منظور ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه فروش انواع کابل و سیم مسی و آلومینیومی هستیم. تنها کافیست مقدار سیم و کابل مورد نیاز خود را با ذکر مشخصات کامل کابل و سیم در اختیار کارشناسان فروش ما قرار دهید تا محصول درخواست شده را در هر نقطه از کشور در اسرع وقت درب منزل به شما تحویل دهیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *