سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
نصب کلید و پریز برق

آموزش نصب کلید و پریز برق مرحله به مرحله

آنچه در این مقاله می‌خوانید

نصب کلید و پریز برق یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم در هر ساختمان تجاری، مسکونی و اداری است؛ اما انجام صحیح بستن کلید و پریز برق مراحل گوناگونی دارد. به همین دلیل باید هنگام نصب کلید و پریز برق استانداردهای خاصی را رعایت کنید. سپس با توجه به شرایط حاکم در مکان‌های مختلف یکسری قواعد را اجرا نمایید؛ زیرا عدم رعایت این موارد مهم باعث بروز حوادث ناگواری مثل برق گرفتگی و همچنین اتصالات برق ساختمان می‌شود. از این رو به شما پیشنهاد می‌دهیم برای آموزش نصب کلید و پریز روکار و توکار به طرز اصولی تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مراحل نصب کلید و پریز برق

مراحل نصب کلید و پریز برق

اگر می‌خواهید کلید و پریز برق را به صورت حرفه‌ای نصب کنید باید مراحل ذیل را به دقت انجام دهید.

مرحله اول از طریقه نصب پریز برق توکار

در اولین قدم برای نصب کلید و پریز برق توکار و یا حتی بستن کلید و پریز برق روکار باید ابزار و تجهیزات ضروری مثل نوار چسب برق، پیچ گوشتی، فازمتر، سیم چین و همچنین یک متر را آماده کنید.

مرحله دوم از نقشه نصب کلید و پریز

در دومین مرحله باید منبع تغذیه و همچنین سیم‌های فاز و نول ساختمان را مشخص کنید. برای این کار به کمک فازمتر بهتر است سیم‌های برق را تست کنید. اگر فازمتر روشن شد سیم از نوع فاز است و اگر روشن نشد سیم از نوع نول است.

مرحله سوم از نحوه نصب کلید برق

در این مرحله بعد از اینکه مشخص شد سیم فاز و نول کدام هستند سریعاً قبل از هر کاری جریان برق را قطع کنید؛ چون جلوگیری از حوادث ناگوار مهم‌تر از نصب کلید و پریز برق در هر شرایطی است. سپس ارتفاع مناسب برای جای نصب کلید و پریز نسبت به کف ساختمان و فاصله مناسب از چهارچوب درب را تعیین کنید.

مرحله چهارم نحوه گرفتن برق از پریز برای کلید

در مرحله چهارم باید سیم‌های برق را به ترمینال‌های مکانیزم برق متصل کنید. برای این کار اول از همه رویه پریز را توسط پیچ گوشتی به دقت باز کنید. سپس هر کدام از سیم‌های فاز و نول را به طور جداگانه به ترمینال‌های مکانیزم برق متصل کنید. بعد از آن پریز را درون قوطی مخصوص خود قرار دهید و پیج های قوطی را به خوبی محکم کنید.

مرحله پنجم از آموزش نصب پریز برق

در این مرحله از نصب کلید و پریز برق باید کلید محافظ را روی قوطی مخصوص کلید و پریز قرار دهید. سپس با استفاده از پیچ گوشتی ریزی پیچ‌های رویه کلید محافظ را ببندید.

مرحله ششم آموزش نصب کلید تک پل و پریز

در آخرین مرحله فرقی ندارد شما اقدام به نصب کلید و پریز برق تک پل کرده‌اید یا در حال نصب کلید دو پل هستند؛ زیرا طریقه نصب کلیدهای تک پل و دو پل به یک صورت است. فقط یادتان باشد در پایان کار فیوز برق را وصل کنید و سپس با کمک یک وسیله ساده برقی یا روشن کردن لامپ توسط کلید برق از موفقیت کار خود مطمئن شوید.

نکات ایمنی نحوه بستن پریز برق ارت دار

نکات ایمنی نحوه بستن پریز برق ارت دار

اگر می‌خواهید بدون دخالت یک برقکار ماهر خودتان به تنهایی نصب کلید و پریز برق ساده یا کلید و پریز ارت دار را انجام دهید حتماً یکسری نکات ایمنی را در نظر بگیرید مثلاً:

  • قبل از نصب کلید و پریز برق باید کیفیت سیم کشی ساختمان را بررسی کنید.
  • در زمان بستن کلید و پریز برق، مدار تغذیه چراغ‌ها و همچنین مدار تغذیه پریزهای برق را در نظر بگیرید.
  • یادتان باشد نصب کلید و پریز برق در محیط های مرطوبی مثل حمام کار خطرناکی است.
  • در حین کار از لمس کردن کلید و پریز برق و از همه مهم‌تر سیم‌های برق با دست‌های خیس خودداری کنید.
  • مهم‌ترین نکته اینکه از کلید و پریزهای باکیفیت و دارای نشان استاندارد استفاده کنید؛ زیرا به کار بردن لوازم الکتریکی بی‌کیفیت احتمال خطر برق گرفتگی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
  • چنانچه مهارتی در بستن کلید و پریز برق ندارند بهتر است به فکر اجرت نصب کلید و پریز نباشید و کار خود را به یک برقکار ماهر بسپارید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم با زبان ساده طریقه نصب کلید و پریز برق و نحوه اتصال سیم به پریز برق را به شما آموزش دهیم؛ ولی قبل از دست به کار شدن بهتر است برای نصب کلید و پریز کنار هم به سراغ خرید کلید و پریز برق باکیفیت از فروشگاه‌های معتبر بروید. چنانچه شناخت زیادی روی انواع کلید و پریزهای برند با کارایی عالی ندارید بهتر است به فروشگاه الکترونیکی فازمتر مراجعه کنید؛ زیرا فروشگاه الکترونیکی فازمتر، عرضه کننده انواع و اقسام ترانس، یراق آلات، انواع کلید و پریز، سیم‌ها و کابل‌های مسی و آلومینیومی در سطح کشور می‌باشد.

فروشگاه فازمتر بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات کابل و سیم را با قیمتی مناسب به مشتریان گرامی ارائه می‌کند. فروش و توزیع انواع کابل تلفن، کابل افشان، کابل مفتولی، کابل خودنگهدار، کابل شیلد دار، سیم ارت، سیم لخت و سیم روکشدار تخصص این مجموعه معتبر است.‌

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *