سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
حفاظت سیم ها و کابل

حفاظت سیم ها و کابل ها چرا و چگونه؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در شروع فواصل سرد اکثر مردم مشغول پوشاندن استخر، بوته‌ها، وسایل حیاط خلوت و… می‌شوند. مسلماً در این بین نوع پوشش مورد استفاده، تاثیر بسزایی در میزان جلوگیری از آسیب‌پذیری آن لوازم بر جای می‌گذارد.

به‌طور مشابه مهندسین دریافتند که برای مقابله با مشکلاتی مثل ساییدگی، تداخل الکترومغناطیسی، مواد شیمیایی، شرایط نامناسب آب و هوایی، قطعات متحرک، لرزش و بسیار از موارد دیگر باید به نحوی حفاظت سیم ها و کابل ها (Protection of wires and cables) را در اولویت قرار دهند. اما حفاظت سیم ها و کابل ها به چه نحوی امکان‌پذیر است؟

چرا باید به حفاظت سیم ها و کابل ها توجه خاصی نشان داد؟

امروزه گزینه های زیادی برای حفاظت سیم ها و کابل ها روی میز است! برای مثال می‌توان از نوار وینیل، شرینک، حرارتی، خرطومی یا حتی پوشش های نایلونی در این خصوص استفاده کرد. تنها نکته مهم این است که هر کدام از این موارد، قیمت و عملکرد نسبتا متفاوتی را به دنبال دارند.

با این حال یک ویژگی مشترک در بین تمام روش های حفاظت سیم ها و کابل این است که تمامی آنها باید بتوانند در شرایط آب و هوایی مختلفی دوام بیاورند و از مشکلاتی مثل ساییدگی، لرزش، تداخل الکترومغناطیسی، مواد شیمیایی، قطعات متحرک و… جلوگیری کنند.

یکی از مهم‌ترین فاکتور هایی که باید در هنگام انتخاب پوشش مخصوص برای حفاظت سیم ها و کابل مورد توجه قرار داد محیط مربوطه است. به عبارتی تمامی محصولات ضد فرسایشی برای استفاده در هر مکانی مناسب نیستند. در ادامه راهنمای کامل پوشش کابل در اختیار مخاطبان گرامی قرار داده شده است.

چند نمونه از انواع پوشش قوی برای حفاظت سیم ها و کابل

انواع پوشش برای حفاظت سیم ها و کابل بر اساس فاکتور های مختلفی مثل رنگ، مواد و اندازه دارای تنوع بالایی می‌باشند. دقت داشته باشید که هر کدام از این نمونه‌ها با مزایا و معایب خاصی همراه می‌شوند.

  • شرینک حرارتی

این پوشش با چسبیدن به دور سیم و کابل یک عایق حرارتی و الکتریکی قوی ایجاد می‌کند. همچنین این عایق در برابر رطوبت و مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم است. نصب این عایق با استفاده از تفنگ حرارتی انجام می‌شود و روند زمان بری را به دنبال دارد.

  • آستین پلی‌اتیلن

یک راهکار دیگر برای حفاظت سیم ها و کابل ها استفاده از آستین پلی‌اتیلن است. این نوع حفاظ دارای انعطاف‌پذیری بالایی است و به خوبی کش می‌آید. از همین روی به راحتی و با صرف کمترین زمان، می‌توان آن را بر روی دسته‌ای از سیم ها کشید.

آستین پلی‌اتیلن

آستین پلی‌اتیلن به هم بافته بسیار محبوب است، چرا که دوام زیادی دارد و سبک وزن است. همچنین پس از استفاده، دسته‌ های سیم یا کابل بدون آسیب‌پذیری‌ به راحتی در آن خم می‌شوند.

  • نوار سیم اسپیرال

این پوشش به سیم و کابل شما این‌ اجازه می‌دهد که از چندین نقطه به پوشش وارد و از آن خارج شوند. جنس این پوشش معمولاً از پلی‌آمید یا پلی‌اتیلن می‌باشد. رنگ‌های متنوع نوار سیم اسپیرال باعث می‌شود شناسایی سیم‌ های مختلف به امر آسان‌تری تبدیل شود. برای مثال نوارهای اسپیرال‌ نارنجی رنگ، در اکثر موارد برای کابل ‌های ولتاژ بالا استفاده می‌شوند.

  • لوله‌های خرطومی

شکاف کناری لوله ‌های خرطومی نه تنها سیم و کابل‌ را به هم فشرده نمی‌کند، بلکه موجب می‌شود که سیم و کابل‌ به ویژه کابل آلومینیوم به راحتی داخل شود. شکاف روی لوله‌ی خرطومی به شکلی است که پس از داخل شدن سیم‌ها بسته شده و ما را از هر نوع شرینک حرارتی یا نوار کردن سرهای آن بی‌نیاز می‌سازد.

در نتیجه استفاده از لوله ‌های خرطومی باعث کاهش زمان کار می‌شود. انواع لوله ‌های خرطومی معمولاً از پلی‌آمید،‌ پلی‌اتیلن و یا پلی‌پروپیلن ساخته می‌شوند. از طرفی جمع و جور کردن این نوع پوشش کار دشواری است.

  • نوار

نوار چسب‌های حساس مورد استفاده برای حفاظت سیم ها و کابل ها در انواع مختلفی وجود دارند. این نوار های پوششی معمولاً از جنس پی‌وی‌سی هستند، اما گاهی از مواد دیگری مثل پارچه، نمد، فوم و فویل نیز ساخته می‌شوند.

نوار چسب‌های حساس

برای استفاده فقط لازم است نوار چسب را بردارید و شروع به پیچیدن آن به دور سیم یا کابل کنید. این امر به صورت دستی یا به کمک یک دستگاه مخصوص نوارپیچی انجام پذیر است. بزرگ ترین مشکل استفاده از نوار این است که این پوشش منجر به کاهش انعطاف‌پذیری دسته‌ی سیم و کابل‌ نوار پیچی شده می‌شود.

هر چند که امروزه پوشش های مختلفی جهت حفاظت سیم ها و کابل وجود دارد، اما در بین آنها دو نوع آستین‌ بافته شده و شرینک حرارتی قابل چاپ دارای بیشترین محبوبیت می‌باشند. آستین بافته شده به دلیل راحتی نصب، وزن و حجم پایین و انعطاف‌پذیری بالا در خیلی از موارد ترجیح داده می‌شود. شرینک حرارتی قابل چاپ نیز به دلیل آسانی کار و امکان شناسایی سیم‌های مختلف در آن، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

سخن پایانی

فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع کابل و سیم های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و… در خدمت مشتریان گرامی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *