سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
ترانسفورماتور توزیع

انواع ترانسفورماتور توزیع + ویژگی ها و شرح عملکرد

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ترانسفورماتور توزیع (Distribution transformer) یکی از تجهیزات بسیار مهم در شبکه‌ های توزیع نیروی برق است که به منظور کاهش سطح ولتاژ به میزان قابل مصرف، استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب با ترانسفورماتور توزیع و انواع آن بیشتر آشنا می‌شویم.

انواع ترانسفورماتور توزیع

اگر بخواهیم به بررسی انواع ترانسفورماتور توزیع بپردازیم، می‌توانیم آن را از جهات مختلفی زیر ذره‌بین ببریم. برای مثال دو دستگاه ترانسفورماتور توزیع می‌توانند از نظر نحوه‌ی قرارگیری، نوع عایق، سطح ولتاژ و تعداد فاز های کار شده با هم متفاوت باشند.

با این حال به طور عمده و بر اساس نیاز کاربر، می‌توان انواع ترانسفورماتور توزیع را به سه نوع تک فاز، سه فاز، سوار بر پد، زیر زمینی و قطب سوار طبقه‌بندی کرد.

 • ترانس تک فاز

این نوع ترانس به طور ویژه برای شبکه‌ها طراحی شده است. این نوع ترانسفورماتور توزیع بیشتر برای کنترل بار های برق مسکونی کاربرد دارد. این مدل در بار های تجاری سبک و نورپردازی های صنعتی نیز به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • ترانس سه فاز

ترانس سه فاز به همراه مدار اصلی و مدار توزیع جزئی طراحی شده است. این نوع ترانس با انتقال جریان برق به مدار توزیع ثانیه، ولتاژ مدار را کاهش می‌دهد. ترانسفورماتور توزیع سه فاز بیشتر در واحد های صنعتی و تجاری کاربرد دارد و با پد در مدار های زیر زمینی استفاده می‌شود.

ترانس نوع سه فاز منبع ولتاژ مدار اولیه را مطابق با نیاز مصرف کننده کاهش می‌دهد. این ولتاژ همیشه در حال تغییر است و بر اساس استاندارد های هر کشوری در فرکانس های مختلفی کار می‌کند.

 • ترانس پد سوار

ترانسفورماتور توزیع مدل پد سوار دارای یک کمد فولادی قفل شده بر روی یک بالشتک بتنی است که بیشتر برای فضا های محصور نشده کاربرد دارد. این نوع ترانس در یک خط الکتریکی هوایی به جهت کاهش ولتاژ اولیه استفاده می‌شود. ترانسفورماتور توزیع نوع پد سوار از قدرت 75 تا 5000 کیلوولت آمپر برخوردار است و شامل فیوزها و سوئیچ های ثابت می‌شود. این مدل جهت سرویس‌دهی در خانه‌ها و ساختمان های بزرگ قابل استفاده است.

ترانس پد سوار

 • ترانس قطب سوار

ترانسفورماتور توزیع قطب سوار بر روی یک تیر سرویس برق در ارتفاع یکسانی با کابل های هوایی نصب می‌گردد. این مدل ترانس با هدف تغییر ولتاژ توزیع بالا به پایین مثل 120/240 ولت برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترانسفورماتور های قطب سوار اندازه کوچکی دارند و به سادگی در سازه های تک قطبی تعبیه می‌شوند. همچنین این مدل ترانس در شرایط آب و هوایی سخت بسیار مقاوم است، از همین روی جهت استفاده در مناطق دوردست کاملاً قابل اطمینان است.

اتصالات ترانسفورماتور توزیع

ترانسفورماتور های توزیع بر اساس نوعی که دارند، دارای اتصالات متفاوتی می‌باشند. در مجموع 5 نوع اتصال ترانسفورماتور وجود دارد که عبارت هستند از:

 1. فاز-فاز
 2. دلتا-دلتا
 3. فاز-دلتا
 4. دلتا-فاز
 5. زیگزاگ / دلتا-زیگزاگ

ترانسفورماتور های تک فاز با 1 یا 2 بوش تولید گشته و به شکل wye متصل می‌شوند. این بوش های اولیه را تنها می‌توان با اتصالات چهار سیم y یا سه سیم استفاده نمود. در مجموع ترانسفورماتور های تک فاز به دو روش اتصال  wye و Delta به سیم های بالاسری وصل می‌شوند.

انواع ترانس های توزیع از لحاظ ماده عایقی و خنک کنندگی

 • ترانسفورماتور های روغنی

ترانس‌های روغنی از لحاظ طراحی مخزن و نحوه ارتباط با هوای محیط اطراف، در دو دسته روغنی با منبع انبساط (کنسرواتوری) و هرمتیک تولید می‌شوند. طراحی ترانس های کنسرواتوری به گونه‌ای است که هوا به واسطه مخزن رطوبت گیر با روغن در تماس می‌باشد. اما از طرفی سیستم ترانس های توزیع هرمتیک به گونه‌ای است که مانع از تماس روغن عایق با هوا می‌شود.

 • ترانسفورماتور های خشک رزینی

این نوع ترانس‌ها بدون روغن طراحی شده‌اند، در عوض سیم‌پیچ‌ها با تزریق رزین محسور می‌شوند. نبود روغن در این مدل‌ها باعث شده است تا فرایند نصب بسیار آسان‌تری داشته باشند، همچنین نگهداری از ترانس های خشک رزینی روند بسیار ساده‌تری را طی می‌کند.

ترانسفورماتور های خشک رزینی

انواع ترانس ها از لحاظ نوع عملکرد و نحوه استفاده

 • ترانسفورماتور توان

این مدل ترانس، عمل انتقال انرژی الکتریکی را با تغییر در سطح ولتاژ را انجام می‌دهد و معمولاً با امکان نصب در فضای باز یا فضای بسته، به صورت نصب زمینی قابل اجرا می‌باشد.

 • ترانسفورماتور زمین

این مدل جهت ثابت نگه داشتن ولتاژ نقطه صفر، محدود کردن جریان اتصال کوتاه تک فاز و ایجاد نقطه صفر مصنوعی برای ترانسفورماتور های قدرت کاربرد دارد.

 • ترانسفورماتور کمپکت

این مدل ترکیبی از یک ترانس زمین با یک ترانسفورماتور توزیع می‌باشد.

 • ترانسفورماتور توزیع

این مدل ترانس بیشتر از هر چیز جهت تغذیه برق واحد های صنعتی کاربرد دارد.

سخن پایانی

فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات و ترانسفورماتور های روغنی، خشک و… در خدمت مشتریان گرامی می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *