سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
تفاوت کابل CCA و CCC

بررسی کامل تفاوت کابل CCA و CCC و CCS

آنچه در این مقاله می‌خوانید

درک این مفهوم که تفاوت کابل CCA و CCC چیست، در زمان خرید کابل اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. با وجود اینکه این دو کابل از لحاظ ظاهری دارای شباهت زیادی هستند، اما از نظر قیمت و عملکرد دارای تفاوت های زیادی نیز می‌باشند. در ادامه این مطلب به‌طور دقیق به بررسی تفاوت کابل CCA و CCC و همچنین CCS می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

کابل CCA چیست؟

برای شناخت تفاوت کابل CCA و CCC ابتدا به تعریف کابل CCA می پرداریم. در صنعت برق، آلومینیم رایج‌ترین جایگزینی است که می‌توان به جای مس استفاده کرد. کابل CCA یا همان (copper-clad aluminum) یک رسانای کابل آلومینیوم به همراه روکش مسی است که از کاربرد گسترده‌ای در توزیع برق، خصوصاً به صورت دفنی در زیر جاده‌ها برخوردار می‌باشد. کابل CCA رشته‌ای آلومینیومی بوده که به همراه لایه‌ای نازک از مس احاطه گردیده است؛ این رشته به وسیله غلتک های مخصوصی کشیده شده تا قطر آن تا حد ضخامت موی انسان (0.1 میلی‌متر) کاهش پیدا کند.

مزایای کابل CCA

کابل های CCA در مقایسه با کابل های مسی دارای دو مزیت مهم می‌باشند که عبارت‌اند از:

  • مقرون به صرفه بودن
  • وزن سبک

از دیگر مزایای اصلی کابل CCA می‌توان به سهولت بالا در نصب، جا به جایی و مهار آن اشاره داشت. همچنین این کابل سبک‌تر از کابل مسی بوده و از نظر قیمتی نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد.

کابل CCA چیست؟

معایب کابل CCA

کابل های CCA در مقایسه با کابل های مسی دارای دو عیب بزرگ یعنی عدم انطاف‌پذیری کافی و رسانایی کمتر می‌باشند. جهت آشنایی بیشتر با تفاوت کابل CCA و CCC و همچنین CCS در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کابل CCC چیست؟

حال به درک کامل تفاوت کابل CCA و CCC نزدیک شده‌ایم، برای درک این دو باید بدانید که کابل CCC یا به‌طور دقیق‌تر (Copper Clad Copper) کاملاً از مس ساخته شده و از مزایای زیادی از جمله رسانایی، سرعت و ایمنی بالا در کنار انعطاف‌پذیری مناسب برخوردار می‌باشد.

مزایا و معایب کابل CCC

به عنوان دو تفاوت کابل CCA و CCC می‌توان به این موارد اشاره داشت که مس از قیمت و وزن بیشتری نسبت به فولاد و آلومینیوم برخوردار است و شاید بتوان این دو مورد را به عنوان معایب این کابل نام برد. اما بااین‌حال کابل مسی دارای ایده‌آل‌ترین نوع مغزی در کابل شبکه می‌باشد، چرا که در مقایسه با فولاد و آلومینیوم خیلی بهتر قدرت سیگنال را حفظ می‌کند و همچنین شعاع خمش بهتری نیز دارد.

“کابل مسی CCC بهترین کابل موجود جهت ارسال سیگنال‌ها از مکانی به مکان دیگر محسوب می‌شود.”

در مجموع اگر حساسیت داده‌ها زیاد باشد، بهتر است از کابل شبکه‌ CCC استفاده کنید. برای مثال ادارات و سازمان‌های IT محور، معمولاً از کابل شبکه‌ CCC استفاده می‌کنند.

کابل CCS چیست

کابل CCS یا (copper-clad steel) یک رسانای فولادی به همراه یک روکش نازک از مس است که به روش کابل CAA تولید می‌شود و درست مثل کابل CAA قطر آن با غلتک و قالب‌ها کاهش پیدا می‌کند.

مزایای کابل CCS

فولاد در مقایسه با آلومینیوم از استحکام مکانیکی بالاتری برخوردار می‌باشد، از همین روی آسیب های فیزیکی آن در زمان نصب به حداقل می‌رسد. این ویژگی خاص فولاد را به یک جایگزین مناسب تبدیل می‌کند.

معایب کابل CCS

قبل از اینکه به‌طور کامل به تفاوت کابل CCA و CCC بپردازیم، باید اشاره کنیم که کابل CCS به علت وزن سنگین‌تر و انعطاف‌پذیری کمتری که نسبت به آلومینیوم دارد، همیشه هم بهترین جایگزین ممکن محسوب نمی‌شود! همچنین رسانایی فولاد نسب به مس نیز کمتر است.
کابل CCS چیست

“دقت داشته باشید که استفاده از کابل های CCA و CCS به عنوان جایگزینی برای کابل مسی خالص یا همان کابل CCC ممکن است در دراز مدت باعث ایجاد مشکلاتی در برخی پروژه های خاص شود.”

تفاوت کابل CCA و CCC و CCS چیست؟

  • تفاوت از لحاظ قیمت: مس از آلومینیوم و فولاد گران‌تر می‌باشد.
  • دوام: متریال فولاد دارای دوام بیشتری نسبت به متریال آلومینیوم و مس می‌باشد.
  • فاصله: جهت انتقال سیگنال در مسافت‌های طولانی، کابل CCC بهترین انتخاب است.
  • وزن: وزن کابل CCA نسبت به کابل‌های CCC و CCS سبک‌تر است.
  • انعطاف‌پذیری و شکنندگی: کابل‌هایی با مغزی آلومینیوم و فولاد از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردارند.
  • مقاومت: فلز آلومینیوم در مقایسه با مس، حدود ۵۵ درصد مقاومت بیش‌تری دارد.
  • فرسایش: قرار دادن آلومینیوم در معرض هوا، در گذر زمان به اکسید شدن آن و در نتیجه خرابی کابل منجر می‌گردد.

سخن پایانی

فروشگاه الکترونیکی فازمتر ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم از جمله سیم روکشدار هوایی آلومینیوم، کابل مسی، آلومینیومی و… می‌باشد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *