سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کابل افشان چیست

کابل افشان چیست و چه تفاوتی با کابل مفتولی دارد؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می‌دانید کابل افشان چیست (what is stranded cable) و در چند نوع تولید و استفاده می‌شود؟ در واقع کابل افشان دسته ای از سیم های افشان به صورت رشته های نازک از جنس مس است که توسط یک یا دو لایه عایق احاطه شده‌اند. بنابراین کابل های افشان به خوبی می‌توانند جریان الکتریکی را در تجهیزات‌ صنعتی، لوازم خانگی، ماشین آلات کشاورزی، سیم کشی تابلوهای برق و غیره انتقال دهند. چون سیم های مسی که در کابل های افشان به کار می‌روند بسیار نرم و منعطف هستند.

مهم‌تر اینکه سطح مقطع سیم های مسی درون این کابل ها از 0.75 میلی‌متر مربع شروع می‌شود و تا سایز 300 میلی‌متر مربع مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد. برای خرید هر نوع کابل و سیم مسی و آلومینیومی شما می توانید با فروشگاه الکترونیکی فازمتر در ارتباط باشید.

کابل افشان چیست؟

در معرفی کابل مسی افشان باید گفت این نوع کابل از کنار هم چیده شدن یک یا چند رشته سیم مسی نازک تشکیل می‌شود‌. به همین دلیل به کابل های رشته‌رشته‌ای نیز کابل های افشان می‌گوییم. معمولاً این کابل ها توسط دو لایه عایق از جنس PVC پوشانده می‌شوند. اول از همه سیم های افشان با طور مجزا عایق شده و مجدداً کل سیم ها در کنار هم عایق کاری می‌شوند.

پس ویژگی این نوع کابل ها دقیقاً شبیه به سیم های افشان از جنس‌ مس است. یعنی انعطاف پذیری بالایی دارند و جنس هادی آن‌ها از نوع مس آنیل شده‌ در نظر گرفته شده است. به همین از کابل های برق افشان برای سیم کشی هایی که زیاد پر پیچ و خم هستند زیاد استفاده می‌شود.

کابل افشان چیست

انواع کابل افشان چیست؟

برخی سیم هایی که در کابل های افشان به کار می‌روند ولتاژ نامی آن‌ها 300 تا 500 ولت است‌. این نوع سیم ها برای داخل لوله خرطومی مناسب هستند. اما ولتاژ نامی برخی سیم های افشان دیگر حدود 450 تا 750 ولت است. اصولاً این نوع سیم ها برای نگهداری از سیستم های روشنایی در محیط های به دور از نم و رطوبت مناسب هستند. همچنین در رابطه با کابل های افشان باید گفت که این نوع هادی های افشان باید متناسب با نیاز کاربر از نوع کلاس پنج یا کلاس شش باشند.

کاربرد کابل افشان

در پاسخ این سوال که کابل افشان چیست گفتیم که این کابل های برق نوعی کابل مسی هستند که به صورت چند رشته ای مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. پس کابل های افشان در طراحی و ساخت بسیاری از تجهیزات‌ به کار گرفته می‌شوند مانند:

  • اتصالات در وسایل برقی
  • ماشین آلات و تجهیزاتی که دو شاخه دارند و به شکل ثابت به دستگاه متصل هستند.
  • متصل کردن تجهیزات‌ برقی به یکدیگر
  • قابل استفاده جهت کابل های ورودی
  • نیروگاه ها
  • کانال های مخصوص برای کابل کشی
  • و غیره

کاربرد کابل افشان

تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی

در ادامه پاسخ سوال کابل افشان چیست به تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی می پردازیم. دقت کنید چون کابل مفتولی یک نوع کابل خشک است. پس برخلاف کابل افشان انعطاف پذیری بسیار کمتری دارد. البته‌ رسانایی فوق‌العاده از جمله ویژگی های مهم کابل های مفتولی است. مهم‌تر اینکه عایق کابل های مفتولی از نوع پلی وینیل کلرات در نظر گرفته شده است. بنابراین جزو کابل های بسیار محکم و مقاوم در تماس با تنش ها و ضربه های مکانیکی به حساب‌ می‌آیند.

از این رو کابل های مفتولی در پروژه های عظیم، پست های توزیع برق و تعداد زیادی از نیروگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی دیگر از تفاوت بین کابل افشان و مفتولی مقاومت اهمی آن‌ها است. از آنجایی که هر چقدر سطح مقطع کابل بزرگ‌تر باشد یقیناً مقاومت اهمی کابل کمتر است. پس کابل های مفتولی نسبت به کابل های افشان مقاومت اهمی کمتری دارند. تفاوت دیگر اینکه قیمت کابل افشان در یک سایز مشخصی از قیمت کابل مفتولی در همان سایز بیشتر است.

سخن پایانی

و اما در پاسخ اینکه کابل افشان چیست (what is stranded cable) باید گفت کابل های افشان خاصیت شکل‌پذیری بالایی دارند. همچنین در زمان استفاده و سیم کشی لوازم و محل‌های مختلف هیچ گاه شکسته نمی‌شوند. از این رو کابل های افشان بیشتر جهت کابل کشی تجهیزات صنعتی و مسیرهای پر پیچ و خم که سیم کشی آن‌ها نیاز به انعطاف داشتن زیادی دارند مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. ولی کابل های مفتولی به دلیل رشته های کمتر همیشه احتمال اتصالی ضعیف‌تر را بین تجهیزات‌ مختلف ایجاد می‌کند.

در نتیجه کابل های خشک بیشتر برای محل‌هایی به کار می‌رود که در معرض فشار و لرزش هستند. پس اگر تمایل دارید برای برقراری جریان الکتریکی در مکان‌ها و سایر وسایل متنوع از مناسب ترین سیم و کابل برق استفاده کنید می‌توانید با ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر در ارتباط باشید. چون کارشناسان فروش ما در فروشگاه آنلاین فازمتر مرغوب ترین و بهترین خدمات در زمینه انواع کابل و سیم مسی و آلومینیومی را در اختیارتان قرار می‌دهند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *