سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کاربرد کابل آلومینیومی

همه چیز در رابطه با کاربرد کابل آلومینیومی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کابل آلومینیومی یکی از انواع کابل‌های برق است که به دلیل داشتن ویژگی‌های بالا و قیمت مناسب کاربرد آن‌ها در سیستم برق‌کشی ساختمان‌ها و تاسیسات خرد و کلان بسیار زیاد است و هر روز بر وسعت استفاده‌کنندگان این کابل‌ها افزوده می‌شود. وظیفه این کابل‌ها انتقال جریان الکتریکی به صورت یکنواخت است. اگر تمایل دارید در مورد این کابل‌ها و کاربرد کابل آلومینیومی بیشتر بدانید حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید، ما در این مقاله همه چیز در رابطه با کاربرد کابل آلومینیومی را بازگو می‌کنیم.

کابل آلومینیومی چیست؟

کابل های آلومینیومی از سه بخش مجزا هسته رسانا آلومینیومی که در اصطلاح به آن هادی می‌گویند و پوششی از جنس عایق الکتریکی و بخش پوسته و یا غلاف تشکیل شده‌اند. این کابل‌ها به رنگ نوع هسته رسانا آن‌ها که آلومینیوم بوده به رنگ نقره‌ای هستند. از گذشته دور از این کابل‌ها در خطوط انتقال برق، تاسیسات برقی و پست‌های توزیع برق استفاده می‌کردند.

اما هر روز بر وسعت استفاده از این نوع کابل‌ها افزوده می‌شود که این امر به دلیل افزایش قیمت روز افزون کابل‌های مسی است و به همین علت دیگر استفاده از کابل‌های مسی صرفه اقتصادی ندارد.

هادی‌های کابل‌های آلومینیومی از جنس آلومینیوم هستند و قیمت این فلز در مقابل مس بسیار کم‌تر است. به همین دلیل استفاده از آن‌ها روز به روز در حال گسترش است. رسانای الکتریکی این کابل‌ها 60 است که همین امر باعث شده بسیاری از افراد گمان کنند استفاده از این کابل‌ها به دلیل مقاومت الکتریکی آن‌ها مناسب نیست. اما باید گفت با به کارگیری بسیاری از نکات فنی می‌توان به راحتی از این کابل‌ها در سیستم‌های برق‌رسانی استفاده کرد.

یکی از موارد دیگر در مورد این کابل‌ها داشتن ضریب انبساطی بالا است که این بدان معنا است که این کابل‌ها در زمان قرار گرفتن در معرض تغییرات دمایی دچار تغییر طول می‌گردند. کابل‌ها آلومینیومی در مواجه با دمای بالا منبسط شده و طول آن اضافه می‌گردد و در دمای پایین منقبض شده و از طول آن کاسته می‌شود.‌ این نکته از کاربرد کابل آلومینیومی است که در ادامه با مزایا و معایب آن نیز آشنا می‌شویم.

کاربرد کابل آلومینیومی به صورت کامل

کاربرد کابل آلومینیومی

باید گفت که کاربرد هادی‌های آلومینیومی در کابل‌های آلومینیومی مشابه با هادی‌های مسی بوده و عملکرد آن‌ها یکسان است. معمولا از هر دوی این کابل‌ها در شبکه توزیع و انتقال برق استفاده می‌کنند. کابل‌های آلومینیومی به راحتی جریان الکتریکی از یک منطقه به صورت یکنواخت به منطقه دیگری منتقل می‌کند.

در حال حاضر به دلیل قیمت پایین‌تر کابل‌های آلومینیومی در اکثر مکان به عنوان انتقال‌دهنده جریان الکتریکی از این کابل‌ها استفاده می‌کنند. به طور تخصصی‌تر می‌توان گفت که کاربرد کابل آلومینیومی در سیستم برق‌رسانی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری، خطوط انتقال نیرو، توزیع برق محلی، سیم‌کشی برقی از هواپیماها و خطوط انتقال نیرو است.

مزایای کابل آلومینیومی

استفاده از کابل‌های آلومینیومی دارای مزایای متعددی است که همین امر باعث شده است هر روز بر وسعت کاربرد این کابل‌ها در صنایع مختلف افزوده شود. تعدادی از مزایای کاربرد کابل آلومینیومی شامل موارد زیر است:

  • داشتن انعطاف‌پذیری بالا کابل‌های آلومینیومی یکی دیگر از مزیت‌های این کابل‌ها است.
  • وزن کابل آلومینیومی بسیار سبک‌ بوده که همین امر باعث شده کار با این نوع کابل‌ها بسیار راحت و آسان باشد‌.
  • وزن سبک کابل‌های آلومینیومی باعث شده که کار با آن‌ها با سهولت بیشتری انجام بپذیرد و حمل و نقل آن‌ها بسیار راحت‌تر باشد.
  • باید گفت که هدایت جریان الکتریکی در کابل‌های آلومینیومی به صورت یکنواخت بوده که این امر کاربرد این کابل‌ها را در وسایل حساس به جریان الکتریکی بسیار بیشتر کرده است.
  • کابل‌های آلومینیومی قیمت پایینی دارند که همین موضوع دلیلی شده بر استفاده از این کابل‌ها در پروژه‌های برق‌رسانی خرد و کلان، می‌توان از این مزیت به عنوان یک مزیت مهم و اساسی در انواع پروژه‌ها یاد کرد.

معایب کابل آلومینیومی

استفاده از این کابل‌ها در کنار مزایایی که دارد تعداد معدودی معایب هم دارد که این معایب در کنار مزایای کاربرد کابل آلومینیومی بسیار ناچیز است. این معایب شامل موارد زیر هستند:

  • داشتن خاصیت اکسید شدن بالای این کابل‌ها
  • کابل‌های آلومینیومی تمایل بالایی در مقابل واکنش با اکسیژن دارند.
  • طول عمر کابل‌های آلومینیومی کوتاه تر از کابل‌های مسی بوده است.

خلاصه

کابل‌های آلومینیومی یکی از انواع کابل‌ها است که در انتقال جریان الکتریکی در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی کوچک و یا بزرگ از آن‌ها استفاده می‌کنند. این کابل‌ها دارای ویژگی‌ها و مزایای متعددی هستند که همین امر باعث شده هر روز بر وسعت کاربرد کابل آلومینیومی افزوده شود. مهم‌ترین ویژگی این کابل‌ها قیمت پایین آن‌ها است که همین امر باعث شده استفاده از آن‌ها بسیار مقرون به صرفه باشد. فروشگاه الکترونیکی فازمتر بهترین و باکیفیت ترین کابل مسی و آلومینیومی را ارئه می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *