سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
سیم آلومینیومی روکش دار

ویژگی ها و کاربردهای سیم آلومینیومی روکش دار

آنچه در این مقاله می‌خوانید

سیم آلومینیومی روکش دار (Coated aluminum wire characteristics) یک نوع هادی جریان برق است که روکش آن اغلب‌ از جنس نوعی لاک انتخاب می‌شود. بنابراین امروزه در بیشتر سیستم های توزیع و انتقال برق و حتی ساخت برخی لوازم الکتریکی از سیم ها و کابل های آلومینیومی روکش دار استفاده‌ می‌شود. اگر چه مس یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها جهت ساخت انواع سیم و کابل برق است ولی سیم آلومینیومی روکش دار به دلیل سبک‌تر بودن نسبت به مس، داشتن چگالی کمتر در مقایسه با فلز مس و میزان فراوانی آلومینیوم نسبت به مس توانسته جایگزین مناسبی برای سیم های مس باشد.

معرفی سیم آلومینیومی روکش دار

یکی از پرکاربردترین سیم های برق در شبکه توزیع و برق رسانی کشور سیم های آلومینیومی هستند. برای تولید انواع سیم آلومینیوم به جای هادی مس از فلز آلومینیوم استفاده می‌شود. چون فلز آلومینیوم از جمله فلزات نرم و سبکی است که به رنگ نقره‌ای کدر در طبیعت وجود دارد. همچنین جریان الکتریکی را با مقاومت‌های مختلف به خوبی از خود عبور می‌دهد.

هنگامی که سیم های آلومینیومی در معرض هوا و اکسید شدن قرار می‌گیرند به مرور زمان یک لایه نازک و نامرغوبی از اکسید آلومینیوم روی سیم های آلومینیومی تشکیل می‌شود. به همین دلیل صنعتگران برای عملکرد هر چه بهتر سیم های آلومینیومی آن‌ها را با نوعی روکش لاکی و مقاوم غلاف می‌کنند.

معرفی سیم آلومینیومی روکش دار

ویژگی های سیم آلومینیومی روکش دار

از مهم‌ترین خصوصیات فلز آلومینیوم به کار رفته در سیم های آلومینیوم روکش دار می‌توان به غیر مغناطیسی بودن آن اشاره کرد. این نوع سیم ها غیر سمی و غیر قابل اشتعال هستند. البته‌ اصلی ترین ویژگی موجود در سیم های آلومینیومی این است‌ که فلز آلومینیوم جزو فلزات رادیواکتیو نیست. پس به راحتی می‌توانید از سیم ها و کابل های آلومینیومی روکش دار در هر محل و مسیری استفاده کنید. از دیگر مشخصات این نوع سیم های برق اینکه سیم آلومینیومی روکش دار در تماس با دما و حرارت‌ های بالا دچار انبساط طولی خواهد شد. در نتیجه سیم های آلومینیومی مقاومت بالایی در برابر عبور جریان الکتریکی و تغییرات شیمیایی و فیزیکی محیط از خود نشان می‌دهند.

بهترین خصوصیات سیم آلومینیومی روکش دار

اصلی ترین ویژگی سیم های آلومینیومی قیمت پایین آن‌ها نسبت به هدایت الکتریکی بالای آن‌ها است. از این رو سیم آلومینیوم جایگزین بسیار مناسبی برای سیم های مسی به شمار می‌آید. پس امروزه در بسیاری از پروژه‌ها که استفاده از سیم ها و کابل های مسی ضرورت ندارد می‌توان از سیم های آلومینیومی با وزن بسیار سبک‌تری استفاده کرد. در واقع این مسئله‌ تا حد زیادی باعث صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

مهم‌ترین دلیل کاربرد سیم آلومینیومی روکش دار

اگر چه روکشدار بودن سیم های آلومینیومی راهی مؤثر و سودآور برای پیشگیری از هر نوع عوامل مخرب فیزیکی و شیمیایی در تماس با سیم های الکتریکی به حساب‌ می‌آید. اما دقت کنید وزن هادی سیم های برق از جنس مس یا آلومینیوم یکی از فاکتورهای مهمی است که در خرید سیم برق باید به آن توجه کنید. این مسئله در ساخت دکل های نگهدارنده بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل سبک بودن وزن سیم ها و کابل های آلومینیومی سبب کاهش وزن‌ و راحتی حمل و نقل این دکل ها نسبت به سیم های مسی شده است.

مهم‌ترین دلیل کاربرد سیم آلومینیومی روکش دار

کاربردهای سیم آلومینیومی

سیم های آلومینیوم روکش دار می‌توانند در وسایل مختلف از تداخل الکترومغناطیسی تا حد زیادی جلوگیری کنند. در واقع این مدل سیم های برق جهت عبور دادن سیگنال مشابه بسیار مؤثر هستند. به همین دلیل امروزه‌ از سیم های آلومینیومی روکش دار و بدون روکش حتی به صورت مفتولی از سایز 0.5 تا 10 میلی‌متر برای موارد زیادی استفاده می‌شود. از جمله این کاربردها عبارتند از:

  • ساخت ابزارهای الکتریکی مثل خودرو، تلویزیون، فریزر، کمپرسور تهویه مطبوع و اجاق گاز
  • ساخت سیم پیچ مانند سیم پیچ ترانسفورماتور با فرکانس بالا
  • بهره بردن از وزن‌ کم سیم آلومینیوم در خطوط هوایی
  • ترانسفورماتور انتقال سیگنال با فرکانس های زیاد
  • کویل الکترومغناطیسی کلی موتو
  • موتور میکرو
  • سیم الکترومغناطیسی مخصوص کویل صدا و همچنین سی دی رام
  • سیم پیچ الکترومغناطیسی سیم
  • درایو خارجی قطعه های متنوع مانند تلفن همراه
  • و غیره

سخن پایانی

امروزه سیم های تولیدی از جنس آلومینیوم روکش دار استفاده‌های زیادی در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند. اما بهتر است بدانید که قیمت سیم آلومینیومی روکش دار به عوامل مهمی مثل سایز سیم و نرخ فروش فلز آلومینیوم به طور روزانه بستگی دارد.

با این حال اگر به دنبال یک مرکز معتبر برای تهیه این محصول با کیفیت بالا و قیمت مناسب هستید خوب است بدانید ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر انواع سیم مسی‌ و آلومینیومی روکش دار و بدون روکش را در کمترین قیمت بازار و با کیفیت عالی به دستتان می‌رسانیم. چون ما در مجموعه‌ اینترنتی فازمتر خدمات خود در زمینه فروش انواع کابل و سیم مسی و آلومینیومی را به طور مستقیم و بدون واسطه در اختیار شما مشتریان گرامی در هر نقطه از کشور قرار می‌دهیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *