سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
دلیل استفاده از مس در سیم برق

دلیل استفاده از مس در سیم برق چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

دلیل استفاده از مس در سیم برق (What is reason for using copper in electric wire) مقاومت بالای فلز مس در برابر حرارت و تنش‌های زیاد است. از طرفی فلز مس ارزان‌تر و فراوان‌تر از فلزات رسانای دیگر مثل طلا و نقره است. مهم‌تر اینکه مس خاصیت شکل پذیری بالایی دارد و به دلیل داشتن الکترون آزاد هادی بسیار فوق‌العاده‌ای است. همچنین علاوه بر انتقال نیروی برق، توانایی انتقال گرما را هم دارد.

با توجه به مطالب فوق مس یک فلز بسیار مناسب برای تولید سیم ها و کابل های الکتریکی به شمار می‌آید. شما مشتریان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دلیل استفاده از مس در سیم برق و یا برای تهیه هر نوع سیم و کابل مسی با فروشگاه الکترونیکی فازمتر در ارتباط باشید.

مهم‌ترین دلیل استفاده از مس در سیم برق

مس یکی از عناصر شیمیایی موجود در طبیعت است که با نماد اتمی CU آن را نشان می‌دهیم. این فلز قرمز رنگ نسبت به فلزات رسانای دیگری مثل آلومینیوم، طلا و نقره ایمن‌تر است. چون که در برابر حرارت های زیاد مقاوم بوده و انعطاف پذیری بالایی دارد. البته‌ علت اصلی اینکه مس خالص برای تولید سیم برق استفاده می‌شود زیاد است. ما در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مهم‌ترین دلیل استفاده از مس در سیم برق

  • در دسترس بودن مس در طبیعت

مس از جمله عناصری است که به راحتی در حجم زیادی در طبیعت وجود دارد. بنابراین صنعتگران با استخراج حجم زیادی از فلز مس می‌توانند به راحتی انواع سیم و کابل مورد نیاز کشور را تأمین کنند.

  • یک هادی عالی برای انتقال برق

خوب است بدانید یک دلیل استفاده از مس در سیم برق این است که هیچ فلزی در دنیا نمی‌تواند از لحاظ هدایت الکتریکی با فلز مس رقابت کند. بنابراین سیم مسی و کابل های مسی قابلیت جریان الکتریکی در هر قطر و هر سطح مقطعی را دارند‌.

  • خصوصیات شیمیایی مطلوب

ویژگی های فوق‌العاده مس سبب شده است که این فلز قرمز رنگ در تماس با عوامل مخرب مثل سایش و دیگر اثرات بد محیطی سالیان درازی دوام داشته باشد. در حقیقت سیم ها و کابل های مسی می‌توانند در برابر هر نوع شرایط نامساعد آب و هوایی ماندگاری خوبی از خود نشان دهند.

  • استاندارد جهانی

تمامی سیم های مسی دارای استاندارد جهانی هستند. بنابراین در سیستم برق رسانی سراسر جهان از فلز مس استفاده می‌شود. امروزه‌ انواع سیم مسی و کابل مسی با بیشتر طراحی های پیشرفته ساختمان ها سازگاری دارند.

  • مس زنگ نمی زند

شاید دلیل استفاده از مس در سیم برق ضد زنگ بودن فلز مس خالص باشد. اگر چه مس زنگ نمی زند ولی خوب است بدانید که مس یک عنصر طبیعی است که در اثر اکسید شدن خورده می‌شود. معمولاً این خوردگی به شکل سایه ای کم رنگ به شکل سبز روشن است.

دلیل استفاده از مس در سیم برق

  • کم هزینه و فراوان

متداول ترین فلزاتی که برای تولید سیم برق استفاده می‌شوند مس و آلومینیوم هستند. اگر چه مس و آلومینیوم نسبت به نقره و طلا رسانایی کمتری دارند‌ ولی در مقایسه با این دو فلز گران قیمت، کم هزینه تر هستند. در نتیجه در هر کشوری برای ساخت انواع سیم و کابل برق از فلز مس استفاده می‌شود. البته چون مس و آلومینیوم نسبت به نقره و طلا در حجم بیشتری در طبیعت یافت می‌شود.

  • مقاوم در برابر گرما

از آنجایی که سیم های مسی مقاومت زیادی در برابر گرما و حرارت‌ دارند. بنابراین استفاده از سیم ها و کابل های مسی در ساختمان های مختلف مانع از آتش سوزی می‌شوند. شاید هیچ فلز دیگری مانند مس این مقاومت را نداشته باشد پس یک دلیل استفاده از مس در سیم برق همین مقاومت بالای آن در برابر حرارت های بالا است.

  • آنیل کاری شده

فلز مس برای اینکه دارای استحکام و کیفیت بهتری باشد به راحتی مورد عملیات آنیل کاری قرار می‌گیرد. چون این عملیات هیچ تغییر شیمیایی و فیزیکی در ساختار مس به وجود نمی‌آورد. در نتیجه مدت‌های زیادی تمام شبکه برق رسانی حفظ می‌شود.

  • بانچ شدن دیگر دلیل استفاده از مس در سیم برق

 فلز مس بعد از اینکه آنیل شد به راحتی‌ بانچ یا همان قابل تابیدن می‌شود. بنابراین دلیل استفاده‌ از مس در سیم برق (What is reason for using copper in electric wire) ، رشته ای شدن فلز مس بدون هیچ نوع شکستگی است. صنعتگران فلز مس را به هر حالت دلخواهی شکل می‌دهند و در هر مسیر کوتاه یا بلندی به عنوان سیم و کابل از آن استفاده می‌کنند.

  • طراحی و تولید سریع سیم و کابل

آخریدن دلیل استفاده از مس در سیم برق این است که فلز مس به دلیل داشتن شکل گیری سریع و آسان می‌تواند سرعت و نظم زیادی را در تولید انواع سیم و کابل ایجاد کند. همچنین به سادگی روی غلاف عایق بدون آنکه جمع شده و شل شود قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

مهم‌ترین دلیل استفاده از مس در سیم برق انتقال جریان الکتریکی سریع و با کیفیت مس نسبت به فلزات ارزان قیمت دیگر است. در واقع فلز مس مقاومت زیادی در هنگام عبور جریان الکتریکی از خود نشان نمی‌دهد. همچنین قابل انعطاف است پس می‌توان فلز مس را به آسانی به شکل افشان و یا مفتول به کار برد. چنانچه تمایل دارید مرغوب ترین سیم های مسی و کابل های مسی را به دست آورید به شما پیشنهاد می‌دهیم به فروشگاه الکترونیکی فازمتر مراجعه کنید. چون ما در این مجموعه در تلاش هستیم تا بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات در زمینه فروش انواع کابل و سیم مسی و آلومینیومی را به مشتریان عزیز خود در سراسر کشور ارائه‌ دهیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *