سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
ترانسفورماتور زمین

منظور از ترانسفورماتور زمین چیست؟ ویژگی ترانسفورماتور ارتینگ

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ترانسفورماتور زمین یا همان “transformer Grounding” یک نوع ترانسفورماتور کمکی است. این دستگاه که ترانسفورماتور نوترال هم نام دارد برای فراهم کردن نقاط خنثای مصنوعی به کار می‌رود. امروزه ترانسفورماتورهای زمین ۳ فاز که توان الکتریکی بالایی دارند بیشتر برای مهیا کردن مسیر متصل شدن به زمین و یک سیستم متصل کننده ستاره به کار می‌روند. البته امکان اینکه مثلث بدون اتصال زمین هم مورد استفاده قرار بگیرد وجود دارد. بنابراین ترانسفورماتور زمین یا همان ترانسفورماتور زیگزاگ بخش مهمی از سیستم های اتصال به زمین در حوزه شبکه توزیع برق را فراهم می‌کنند.

ترانسفورماتور زمین چیست؟

منظور از ترانسفورماتور زیگزاگ یا زمین یک نوع دستگاه الکتریکی است که کمک زیادی به ترانسفورماتور قدرت می‌کند. در واقع این دستگاه با متصل شدن به زمین و مقاومت در برابر خطای زمین در نقاط صفر و نوترال از ایجاد حوادث ناگوار و شوک های الکتریکی جلوگیری می‌کند. از طرفی مانع از آسیب رسیدن به دستگاه های برقی می‌شود. پس وظیفه اصلی ترانسفورماتورهای زمین ایجاد یک نقطه نوترال است.

در حقیقت این ترانسفورماتورهای زمین هستند که این نقاط نوترال را جهت به دست آوردن اتصال مثلت برای ترانسفورماتور اصلی به وجود می‌آورند.‌ البته دقت کنید تمام اتصالات ترانسفورماتور ارتینگ به صورت زیگزاگی هستند. چون باید ترانسفورماتورهای زمین این امکان را فراهم کنند تا یک سیستم برق ۳ فاز که به شکل دلتا است به صورت زیگراگ به نول متصل شود.

انواع ترانسفورماتور زمین

ترانسفورماتورهای زمین به ۲ شکل طراحی و تولید می‌شوند‌.

  1. ترانسفورماتورهایی که با ۱ سیم پیچ زیگزاگ ساخته می‌شوند‌. معمولاً نقطه نوترال این نوع ترانسفورماتورها به صورت مستقیم یا اینکه از طریق یک امپدانس به بخش های مختلف زمین متصل می‌شود‌.
  2. ترانسفورماتورهایی که با یک سیم پیچ اولیه و یک سیم پیچ ثانویه ساخته می‌شوند‌. معمولاً سیم پیچ اولیه این نوع ترانسفورماتور با اتصال زیگزاگ عمل می‌کند. پس نقطه نوترال آن‌ها می‌تواند به شکل مستقیم یا از طریق یک امپدانس به بخش های مختلف زمین متصل شود. سپس سیم پیچ ثانویه این دستگاه با اتصال ستاره می‌تواند با توان پیوسته تعیین شده برای تغذیه کمکی در انواع پست های برق مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع ترانسفورماتور زمین

ویژگی ترانسفورماتور ارتینگ

مهم‌ترین مشخصات ترانسفورماتور زمین طراحی و تولید هسته‌های این دستگاه است. در واقع هسته ترانسفورماتور زمین به صورت ۳ ستونی طراحی شده است. همچنین طریقه سیم پیچی فازهای ترانسفورماتور ارتینگ در اتصالات زیگزاگ به ۲ بخش مساوی تقسیم شده است. نیمی از این سیم ها در اطراف یک ستون هسته ای قرار دارد و نیمی دیگر در اطراف ستون دیگر هسته قرار گرفته است. اصولاً هسته این نوع ترانسفورماتورها با ورق های فولاد الکترومغناطیسی پوشیده شده است‌. مهم‌تر اینکه سیم پیچ ها همگی از جنس سیم مسی هستند و عایق آن‌ها از جنس مینا یا کاغذ است.

سخن پایانی

از آنجایی که ترانسفورماتورهای زمین یکی از تجهیزات مهمی هستند که در ایستگاه های توزیع برق با انتقال متصل به دلتا برق مورد نیاز شهری را تنظیم می‌کنند. پس همیشه در پست های برق فشار قوی جهت محدود کردن جریان اتصال کوتاه ۱ فاز و همچنین ثابت نگه داشتن ولتاژ نقاط صفر باید از ترانسفورماتورهای زمین استفاده شود. ولی باید ترانسفورماتور زمین و البته تجهیزات وابسته به این دستگاه ها چنان کیفیت بالایی داشته باشند که به سادگی نیروهای وارد شده از عملیات جا به جایی، نصب و راه اندازی را تحمل کنند.

به همین منظور کارشناسان فروش ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر سعی کرده‌اند انواع ترانسفورماتورهای زمین و کمکی را با ضمانت کیفیت و مناسب ترین قیمت عرضه نمایند. ضمن اینکه ما در فروشگاه اینترنتی فازمتر با فروش انواع کابل، سیم، ترانسفورماتورهای خشک، روغنی، زمینی، کمکی و غیره عملکرد سودآور تعداد بی‌شماری از شبکه‌های سیستم قدرت را با خیال راحت تضمین می‌کنیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *