سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
رادیاتور ترانسفورماتور

کاربرد رادیاتور ترانسفورماتور چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

رادیاتور ترانسفورماتور (Transformer radiator) بیشتر برای خنک کردن روغن ترانسفورماتور و همچنین برای پایین آوردن دمای سیم پیچ ها کاربرد دارد. از آنجایی که بالاترین درجه قدرت یک ترانسفورماتور زمانی است که افزایش درجه حرارت آن به سادگی محدود شود. پس برای حفظ درجه قدرت ترانس تنها یک رادیاتور ترانسفورماتور می‌تواند کنترل حرارت روغن این دستگاه الکتریکی را کاهش دهد. سپس به ترانسفورماتور اجازه دهد تا در ظرفیت بارگیری بیشتر و درجه بالاتری از لحاظ قدرت به کار خود ادامه دهد.

رادیاتور ترانسفورماتور چیست؟

رادیاتور یک مخزن پر از لوله های تو خالی است که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این دستگاه می‌تواند انرژی گرمایی را به سادگی از یک ماده یا جسم به ماده و جسم دیگری انتقال دهد. بنابراین هدف اصلی رادیاتور خنک کردن دستگاه های مختلف از جمله خنک کردن تجهیزات الکتریکی مثل ترانسفورماتور است.

نحوه کاربرد رادیاتور ترانسفورماتور

رادیاتور در ساختار ترانسفورماتور فقط برای خنک سازی ترانسفورماتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع روغنی که به دلیل حرارت بالا حجم آن افزایش پیدا کرده است وارد رادیاتور می‌شود و توسط شیر بالای رادیاتور سرد می‌شود. سپس روغن سرد شده مجدد از قسمت شیر پایین رادیاتور به مخزن اصلی بر می‌گردد.

به همین دلیل لازم است برای اتصال رادیاتور ترانسفورماتور به شکل جداگانه‌ای هر واحد از رادیاتور را روی مخزن اصلی یا همان ترانسفورماتور نصب کرد. البته برای اینکه کاربرد رادیاتور بهتر باشد و سریع‌تر روغن ترانسفورماتور را خنک کند لازم است تا در ساختار رادیاتور یک نوع فن قوی یا پمپ روغن وجود داشته باشد.

نحوه کاربرد رادیاتور ترانسفورماتور

ضرورت نصب رادیاتور ترانسفورماتور

دقت کنید هنگامی که بارگذاری ترانس انجام می‌شود و این دستگاه شروع به کار می‌کند‌، جریان الکتریکی با جریان و ولتاژ بالایی در بین سیم پیچ های ترانسفورماتور حرکت می‌کند‌. در نتیجه دمای سیم پیچ ها بالا می‌رود و حرارت روغن ترانس را هم افزایش می‌دهد. البته در بعضی مواقع بالا رفتن درجه حرارت محیط اطراف تجهیزات الکتریکی از جمله ترانسفورماتور و همچنین بالا رفتن بار ترانسفورماتور هم باعث گرم شدن روغن این دستگاه می‌شود‌.

اما به هر دلیلی به مرور زمان با داغ شدن روغن و سیم پیچ های ترانس درجه قدرت این دستگاه کم می‌شود. در نتیجه عملکرد دستگاه کاهش یافته و از عمر ترانسفورماتور کاسته می‌شود‌. پس برای جلوگیری از چنین افزایش دمای غیر مجازی بهترین راهکار نصب رادیاتور در نزدیک ترین نقطه به ترانسفورماتور است. در واقع این کار سبب می‌شود تا روغن ترانسفورماتور در تماس بیشتری با محیط اطراف و هوای بیرونی قرار بگیرد. بنابراین دمای روغن پایین می‌آید و ترانسفورماتور با عملکرد بهتری به کار خود ادامه می‌دهد.

سخن پایانی

امروزه یکی از تجهیزات مهمی که برای خنک سازی روغن در ترانسفورماتورهای روغنی مثل ترانسفورماتور هرمتیک و همچنین ترانسفورماتور کنسرواتوری وجود دارد رادیاتور است. اما یادتان باشد همیشه ظرفیت خنک سازی رادیاتورها طبق تعداد پره‌های رادیاتور و ابعاد آن‌ها تعیین می‌شود. پس در هنگام خرید رادیاتور ترانسفورماتور به این فاکتورهای مهم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

سخن پایانی

فراموش نکنید رادیاتورهایی که جهت آب بندی لبه‌های آن‌ها به جای جوش های مقاومتی از سایر تکنولوژی های خاص استفاده شده است. همچنین رادیاتورهایی که پره‌های آن‌ها سطح صافی دارند و کاملاً آب بندی هستند عملکرد بهتری خواهند داشت. پس اگر شما هم تمایل دارید باکیفیت رادیاتور را با مناسب ترین قیمت تهیه کنید بهتر است به فروشگاه الکترونیکی فازمتر مراجعه کنید. ما در این مجموعه سعی کرده‌ایم با تضمین اصالت و کیفیت کالا مرغوب ترین کابل سیم مسی، آلومینیومی و از همه مهم‌تر انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی و خشک را به همراه رادیاتورهای باکیفیت به دست شما مشتریان گرامی در اقصی نقاط کشور برسانیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *