سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
انتخاب نوع کابل

عوامل موثر در انتخاب نوع کابل که پیش از هزینه کردن باید بدانید!

آنچه در این مقاله می‌خوانید

عوامل موثر در انتخاب نوع کابل (Select the type of cable) به طور ۱۰۰٪ در انتقال انرژی الکتریکی، توزیع برق و از همه مهم‌تر در بهره بردن از تجهیزات الکتریکی نقش بسزایی دارند. از طرفی به غیر از تأثیر مستقیم بر روی مصرف برق عمدتاً این فاکتورها قیمت کابل را هم دستخوش تغییراتی می‌کنند. پس برای اینکه بتوانید از باکیفیت ترین کابل ها به شکل اقتصادی استفاده کنید باید پیش از هزینه کردن به چندین عوامل موثر در انتخاب نوع کابل توجه داشته باشید.

مهم‌ترین عوامل موثر در انتخاب نوع کابل

قبل از اینکه یک نوع کابل را برای سیستم برق کشی و یا استفاده از تجهیزات الکتریکی تهیه کنید. بهتر است معیارهای مهم ذیل را در نظر بگیرید.

  • جریان مجاز

میزان جریان مجاز کابل، تعیین کننده مقدار جریان قابل تحمل در کابل است. بنابراین جریان مجازی که از کابل ها عبور می‌کند باید به گونه ای باشد که در هر قسمتی از کابل میزان حرارت ایجاد شده متناسب با نوع هادی باشد. پس قبل از خرید کابل جهت حفاظت عایق‌ها باید بالاترین جریان مجاز کابل و سیم را در نظر بگیرید.

  • ولتاژ نامی

یکی از معیارهای دیگری که در انتخاب و خرید کابل ها باید مورد توجه قرار بگیرد ولتاژ نامی است‌. میزان ولتاژ نامی که بر حسب ولت تعیین می‌شود کاملاً به نوع کابل و میزان ضخامت پوشش کابل بستگی دارد.

ولتاژ نامی

  • افت ولتاژ مجاز

از جمله عوامل موثر در انتخاب نوع کابل که بسیار مهم است افت ولتاژ مجاز نام دارد. این مؤلفه روی عملکرد لامپ های تخلیه ای، تجهیزات الکتریکی و همچنین لامپ های رشته ای، موتورها و ترانسفورماتور ها نقش بسزایی دارد. زیرا ظرفیت حمل جریان الکتریسیته از طریق کابل طبق دمای مجاز عایق و افت ولتاژ کابل در مسافت مشخص می‌شود.

  • حفاظت مدار

این مشخصه از کابل به نوع هادی و از همه مهم‌تر به نوع روکش عایق بستگی دارد. در واقع ظرفیت عملیاتی ولتاژ مشخص کننده بیشترین مقدار ولتاژ کاربردی است که کابل می‌تواند آن را تحمل کند‌.

  • بار اتصال کوتاه مجاز

دقت کنید در ساختار انواع کابل های الکتریکی توانایی مکانیکی آن‌ها به شکل پیش فرض مشخص می‌شود. بنابراین مقدار استاندارد آن بهتر است با مدار اتصال کوتاه کابل برابر باشد و یا حتی بیشتر از آن در نظر گرفته شود.

  • شرایط محیطی

یادتان باشد کابل ها با روش های مختلفی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس طریق نصب کردن آن‌ها قطعاً تأثیر زیادی روی میزان جریان قابل تحمل آن‌ها و افزایش دمای محیط دارد. به همین دلیل یکی از عوامل موثر در انتخاب نوع کابل میزان کشش وارد شده بر نوع کابل است. همچنین هنگام نصب و استفاده، بهره گیری از سرکابل و مفصل باکیفیت بسیار مهم است. شما می‌توانید سرکابل و مفصل اصل با قیمت بسیار مناسب را از فروشگاه الکترونیکی فازمتر با خیال راحت تهیه بفرمایید.

شرایط محیطی

سخن پایانی

اگر چه در این متن، اصلی ترین عوامل موثر در انتخاب نوع کابل را معرفی کردیم اما مهم‌ترین عامل پیش از خرید انواع کابل انتخاب کابل بر اساس جریان و طول مسیر است. البته نوع تاسیسات برقی و اینکه قرار است در سیستم توزیع و انتقال برق از چه روشی استفاده شود در این انتخاب بسیار حائز اهمیت است. چنانچه باز هم می‌خواهید پیش از هزینه کردن جهت خرید کابل اطلاعات بیشتری را به دست آورید به شما توصیه می‌کنیم با کارشناسان ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر تماس بگیرید.

مطمئن باشید شما می‌توانید در خصوص عوامل مهم در انتخاب نوع کابل پیشنهادات و تجربیات زیادی را از این مجموعه به دست آورید. ضمناً فروشگاه اینترنتی فازمتر به عنوان ارائه دهنده بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه‌ی فروش انواع سیم و کابل های مسی و کابل آلومینیوم ، انواع یراق آلات و ترانسفورماتورهای روغنی، خشک و…همواره بهترین‌ها را در اختیار مشتریان گرامی قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *