سبد خرید
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کلمپ کابل خودنگهدار

کلمپ کابل خودنگهدار چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کلمپ کابل خودنگهدار (Self-retaining cable clamp) یکی از مهم‌ترین یراق آلات کابل خودنگهدار است که باعث افزایش ایمنی کابل های خودنگهدار می‌شود‌. کلمپ ها در نمونه‌های مختلف لرزش سیم‌ها و کابل های هوایی را کاهش می‌دهند و با فیکس کردن سیم‌ها و کابل ها موجب استحکام بیشتر آن‌ها می‌شوند. مهم‌تر اینکه انواع کلمپ کابل خودنگهدار در هر محیط مرطوب، خشک و گرمی به کار می‌روند. بنابراین مزایای بسیاری را برای سیم‌ها و کابل های خودنگهدار به همراه دارند.

کلمپ کابل خودنگهدار چیست؟

خوب است بدانید زمانی که امکان سیم کشی زمینی در منطقه‌ای وجود نداشته باشد از کابل های خودنگهدار که از جمله کابل های هوایی به شمار می‌آیند استفاده می‌شود. این نوع کابل های هوایی برای کارایی مطلوب‌تر و تقویت سیم کشی برق منطقه نیاز به یراق آلات کابل خودنگهدار به نام کلمپ دارند. اما یادتان باشد کلمپ ها در انواع مختلفی برای انشعاب گرفتن از این کابل ها به کار می‌روند.

انواع کلمپ کابل خودنگهدار

کلمپ کابل های خودنگهدار هر کدام شکل و کاربردهای مختلفی دارند که در ادامه شما را با چند نمونه از پرکاربردترین کلمپ ها آشنا می‌کنیم.

کلمپ انشعاب کابل خودنگهدار

این نوع کلمپ برای انشعاب گرفتن و ارتباط دادن کابل های خودنگهدار به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله انشعاباتی که از طریق این کلمپ انجام می‌شود شامل اتصال دادن کابل های خودنگهدار به شبکه زمینی و انشعابات روشنایی معابر از طریق کلمپ های افزایش انشعاب ۱ به ۴ و کلمپ های آلومینیومی دو پیچه است.

کلمپ ارتباط کابل خودنگهدار

این کانکتور برای ایجاد انشعاب دادن کابل های فشار ضعیف به صورت خطوط فرعی از کابل های خودنگهدار به کار می‌رود‌ و از نوع کلمپ های بی متال است. این کانکتور را می‌توانید به کابل های آلومینیومی و سیم‌های مسی به صورت اصلی و فرعی متصل کنید. مهم‌تر اینکه کلمپ ارتباط خودنگهدار از نوع IPC است پس در زمان نصب انشعاب به شکل برق دار و بدون برق هیچ نیازی به لخت کردن کابل خودنگهدار نیست.

انواع کلمپ کابل خودنگهدار

کلمپ کششی یا انتهایی خودنگهدار

کلمپ انتهایی کابل خودنگهدار یا همان کلمپ کششی کابل خودنگهدار برای نگهداشتن کابل در جای ثابتی به کار می‌رود‌. چون سیم‌ها و کابل ها به طرز صحیحی درون این نوع کلمپ ها قرار گرفته و بسته می‌شوند. بنابراین کابل ها و سیم‌هایی با قطر ۲۵ الی ۹۵ میلی‌متر به خوبی درون این کلمپ ها فیکس خواهند شد. البته یادتان باشد کلمپ کششی کابل خودنگهدار در ۲ نوع گوه‌ای و پیچی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

کلمپ آویزی یا عبوری کابل خودنگهدار

این نمونه از کلمپ کابل خودنگهدار بیشتر برای عبور دادن سیم‌ها و کابل ها به کار می‌روند‌. البته کلمپ آویز کابل خودنگهدار به شکل عمودی و پلیمری موجود است. بنابراین کلمپ عبوری کابل خودنگهدار برای نگهداشتن سیم‌های روکش دار و همچنین مهار کردن آن‌ها در جای ثابتی بسیار مناسب است. فراموش نکنید وجود غلتک در کلمپ های آویزی یا همان عبوری سبب سهولت عبور دادن کابل ها و سیم‌ها از یکدیگر می‌شود.

وینچ کلمپ کابل خودنگهدار

وینچ کلمپ یا همان کلمپ اتصال کابل، یراق آلاتی است که بیشتر برای متصل کردن کابل های سرویس مشترکین به بخشی از شبکه‌های فشار ضعیف به کار می‌رود. البته امروزه در صنایع برق از این وینچ کلمپ کابل خودنگهدار می‌توان در شبکه‌های برق هوایی فشار ضعیف جهت متصل کردن سیم‌های مسی و سیم‌های آلومینیومی در کنار یکدیگر هم استفاده کرد. زیرا قطعات این وینچ کلمپ جدا نشدنی هستند پس در هر زمانی می‌توانید اتصال سیم‌ها و کابل ها را به راحتی از یکدیگر جدا کنید.

انواع کلمپ کابل خودنگهدار

کلمپ بی متال کابل خودنگهدار

این نوع از کلمپ ها یک نوع کلمپ کابل خودنگهدار هستند که از آلیاژ آلومینیومی با روکش قلع تولید می‌شوند‌. بنابراین لبه‌های دندانه‌دار کلمپ های بی متال سبب می‌شود تا بدون اینکه کابل خودنگهدار را لخت کنید آن‌ها را به سیم‌ها و کابل های دیگر انشعاب دهید. مهم‌ترین کاربرد کلمپ بی متال کابل خودنگهدار انشعاب گیری کابل های مسی از کابل های اصلی آلومینیومی است. به همین دلیل برای افزایش دادن مقدار عبور جریان از این کلمپ ها سعی شده است تا فلزات به کار رفته در ساختار کلمپ بی متال از خالص ترین فلزات به کار رود.

سخن پایانی

کلمپ کابل خودنگهدار جزو تجهیزات و اتصالات مهمی است که برای نگهداشتن کابل های خودنگهدار در جای ثابت و اتصال آن‌ها به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از آنجایی که کلمپ ها در موارد بسیاری به کار می‌روند به همین دارای کیفیت‌های مختلفی هستند. به همین منظور ما در فروشگاه الکترونیکی فازمتر سعی کرده‌ایم ارائه دهنده بهترین و عالی ترین خدمات در حوزه فروش انواع سیم‌ها و کابل های مسی و آلومینیومی، انواع یراق آلات از جمله پلمپ های کابل خودنگهدار و حتی ترانسفورماتورهای روغنی و خشک باشیم.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *